Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

May 11, 2013

ME 17: Mladí Slováci už splnili cieľ, teraz chcú doma medailu

BRATISLAVA (SITA) - Tréner SR do 17 rokov Ladislav Pecko: "Proti Švédsku nastúpime s cieľom bodovať"

 
 
 
 
Tréner slovenského tímu Ladislav Pecko na tlačovej besede po futbalovom zápase Majstrovstiev Európy hráčov do 17 rokov A-skupiny medzi Slovensko - Švajčiarsko. Žilina, 8. máj 2013.

Hráči slovenskej reprezentácie do 17 rokov potešili všetkých futbalových priaznivcov pod Tatrami. Na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy tejto vekovej kategórie sa zverenci trénera Ladislava Pecka v domácom prostredí už po dvoch vystúpeniach kvalifikovali na jesenný svetový šampionát "sedemnásťročných", ktorý bude v termíne 17. októbra - 8. novembra 2013 v Spojených arabských emirátoch.

Mladí Slováci v nedeľu zdolali v Dubnici nad Váhom Rakúšanov tesne 1:0 a v stredu hrali nerozhodne v Žiline so Švajčiarmi 2:2, hoci už prehrávali 0:2. Futbalisti SR "17" sú so 4 bodmi na čele A-skupiny a už v nej nemôžu skončiť horšie ako tretí, čo zaručuje istú účasť na MS v SAE. Na svetový šamionát do Ázie postúpi z týchto ME poltucet krajín, a to prvé tri tímy z oboch štvorčlenných skupín. 

Napriek už v predstihu splnenému cieľu by sa futbalisti slovenskej "sedemnástky" radi prebojovali v domácom prostredí medzi elitné kvarteto. Do semifinále ME "17" postúpia prví dvaja zo skupín a hráči SR to majú vo vlastných rukách. V sobotňajšom dueli proti Švédsku (hrá sa dnes o 16.30 h v Žiline) stačí zverencom trénera L. Pecka aj remíza, tá by do semifinále posunula aj spomenutých severanov, ktorí získali dosiaľ rovnako ako Slováci 4 body. "Keď idete hrať takýto turnaj, nerozmýšľate nad ďalším zápasom. Sústredíte sa iba na ten najbližší. Proti Švédsku pôjdeme s úmyslom zahrať čo najlepšie a znova bodovať. Ja si neviem predstaviť, že by niekto z nás netúžil po medaile. Každý by ju určite veľmi chcel. Pokúsime sa o to," uviedol kormidelník SR "17" Ladislav Pecko.

V jeho kádri sa ako "žolík" vo výbornom svetle ukázal Martin Slaninka. Talentovaný stredopoliar MŠK Žilina rozhodol v nadstavenom čase druhého polčasu súboj s Rakúskom a v dueli so Švajčiarskom zachraňoval remízu 2:2, v oboch prípadoch nastupoval na trávnik ako striedajúci hráč. Na otázku, či tentoraz bude figurovať v základnej jedenástke, kouč slovenského výberu do 17 rokov poznamenal: "Záleží na tom, v akom stave budú hráči po zdravotnej a fyzickej stránke. Maťo je dobrý futbalista, vieme, na čo ho máme v mužstve. Možno je však pre neho lepšie, keď takto nastupuje do stretnutí, má viac síl. Fyzicky nie je taký silný ako švédski hráči. Uvidíme však, nechcem predbiehať." 

Z účasti mladých slovenských futbalistov na MS neskrýval radosť ani stopér Atila Varga, ktorý strelil proti Švajčiarsku kontaktný gól na 1:2 tesne pred koncom prvého polčasu. "Myslím si, že je to pre mňa jeden z najväčších úspechov v mojej kariére. Postúpiť na svetový šampionát je skvelý pocit," skonštatoval pre oficiálnu internetovú stránku Slovenského futbalového zväzu obranca, pôsobiaci v klubových štruktúrach slávneho Juventusu Turín. Pred sobotňajším duelom proti Švédsku A. Varga doplnil: "Ideme do zápasu s tým, že chceme získať medailu."

Okrem spomenutého dua Slovensko, Švédsko si miestenku na MS 2013 v SAE už po druhých vystúpeniach na ME "17" zatiaľ zabezpečili aj Rusko a Taliansko z B-skupiny.