Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

May 17, 2013

ME 17: Titul si na penalty vybojovalo Rusko

ŽILINA (SITA) - Ruská 17-ka získala druhý kontinentálny titul v tejto kategórii

 
 
 
 
Reprezentačný tím Ruska - víťaz finálového turnaja ME do 17 rokov 2013. Žilina, 17. máj 2013.

Majstrami Európy vo futbale hráčov do 17 rokov sa stali mladí futbalisti z Ruska. Vo finále v Žiline remizovali v riadnom hracom čase s rovesníkmi z Talianska 0:0, ale na strely zo značky pokutového kopu zvíťazili 5:4 a tešili sa zo zisku cennej trofeje.

Slovenskí reprezentanti si na tomto šampionáte postupom do semifinále vybojovali účasť na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie v Spojených arabských emirátoch (17. októbra - 8. novembra 2013).

Taliansko - Rusko 0:0 / p.k. 4:5

ŽK: 53. Vido - 22. Paršikov, 35. Žemaletdinov
R: Sidiropoulos (Grécko) – Kostadinov (Macedónsko), Storey (Severné Írsko), 3412 divákov

TALIANSKO "17": Scuffet - Calabria, Capradossi, Sciacca, Dimarco - Tutino (67. Di Molfetta), Palazzi, Pugliese, Steffé (80.+ Parigini) - Cerri, Vido (63. Bonazzoli)

RUSKO "17": Mitriuškin - Paršikov, Lichačev, Chodzanjazov, Jakuba - Golovin (62. Buranov), S. Makarov, Barinov - Žemaletdinov (41. A. Makarov), Šejdajev, Zujev (49. Gasilin)

Rovnako ako proti Slovákom v semifinále, aj vo finálovom zápase boli Taliani od prvých minút nebezpeční smerom dopredu. Už v 4. min mali obrovskú šancu, keď Palazzi vysunul do šestnástky Steffého, ale brankárovi Mitriuškinovi sa podarilo zabrániť gólu. Rusi vydržali úvodný tlak a hra sa postupne vyrovnala. Obidva tímy kombinovali hlavne medzi šestnástkami. Taliani mali mierne navrch, ale ich súper im už nedovolil prenikať tesne pred bránu do gólových šancí.

V 52. min sa dostal pred ruského brankára Vido po prihrávke Cerriho, ale ani po tejto šanci sa Talianom nepodarilo otvoriť skóre. O dve minúty na to spravil chybu pred vlastnou šestnástkou stopér Capradossi, Šejdajev však ponúknutú príležitosť nevyužil. S pribúdajúcimi minútami mali aj ruskí hráči niekoľko šancí, aktívni vpredu boli hlavne Šejdajev a striedajúci Gasilin. Päť minút pred koncom mohli Rusi možnosť rozhodnúť, kopali priamy kop tesne spoza hranice šestnástky, Buranov pálil po zemi popri múre, ale tesne minul Scuffetovu bránu.

O tohtoročnom majstrovi Európy futbalistov do 17 rokov rozhodovali až strely zo značky pokutového kopu. Viac šťastia v nich mali Rusi, ktorí vyhrali 5:4, rozhodujúcu jedenástku premenil Sergej Makarov. Noví majstri Európy prevzali pohár z rúk prezidenta UEFA Michela Platiniho.

HLASY PO ZÁPASE

Daniele Zoratto (tréner Talianska): "Bol to naozaj dobrý zápas, ktorý odohrali dva dobré tímy. Osud vo futbale je niekedy aj o lotérii, prehra ma mrzí hlavne kvôli chlapcom. Dúfam, že sa nám takáto príležitosť ešte čo najskôr naskytne."

Dmitrij Chomucha (tréner Ruska): "Stál proti nám veľmi silný a kvalitný súper. Jedenástky sú už o náhode, my sme mali viac šťastia. Myslím si, že sme odohrali dobré finálové stretnutie."