Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

May 16, 2013

VIDEO: ME 17: Taliansko i Rusko pripravené na finálový zápas v Žiline

ŽILINA (SFZ/uefa.com) - Taliansko ide do zápasu s vidinou premiérového titulu v tejto vekovej kategórii, Rusko môže získať už druhú kontinentálnu trofej

 
 
 
 
Tréner talianskej reprezentácie do 17 rokov Daniele Zoratto (vľavo) a tréner ruského výberu Dimitrij Chomucha na tlačovej konferencii pred finálovým zápasom ME do 17 rokov 2013 na Slovensku. Žilina, 16. mája 2013.

Piatkové finále ME do 17 rokov 2013 v Žiline prinesie síce koniec turnaja, ale taliansky tréner Daniele Zoratto dúfa, že rozhodnutie v boji o titul bude naklonené jeho tímu a nie oponentovi z Ruska. Je len ťažko uveriteľné, že Taliansko, ktoré má na svojom konte 4 tituly svetových šampiónov v hlavnej vekovej kategórii, ešte nedosiahlo na titul vo vekovej kategórii do 17 rokov a vôbec prvýkrát sa nachádzajú v samotnom finálovom zápase. Úspech by nemusel byť jednorázovou záležitosťou, keďže Taliansky futbalový zväz zadefinoval projekt vedený Arrigom Sacchi (v roku 1994 vyhral s Talianmi svetový šampionát a taktiež pozbieral európske trofeje s AC Milano).

Prehrať video

"Toto je len začiatok, je to len bod cesty, nie cieľ. Bolo by skvelé, keby po tomto prišlo niečo ďalšie," povedal Zoratto na tlačovej konferencii. "Dosiahnuť finále a zistiť, že sa ľudia o vás rozprávajú je úžasné. Keď ste vo finále, ľudia sa zaujímajú a ukazuje to, kde je záujem verejnosti."

Odkedy ukázali svoju defenzívnu silu v zápase proti Chorvátsku v otváracom zápase svojej skupiny, Zoratto bol stále ambicióznejší v cieľoch, čo vyvrcholilo v semifinálovom zápase proti Slovensku, ktoré Taliani zdolali výsledkom 2:0. Paradoxne, góly strieľali defenzívne ladení hráči Elio Capradossi a Mario Pugliese, ale Zoratto trvá na tom, že sa snaží prelomiť klišé a štýl, ktorým Taliansko zvyčajne hráva.

"V minulosti to bola naša sila, Taliani vedia dobre brániť bez toho, aby veľa trénovali. Snažíme sa rozšíriť náš prístup, aby bol útočnejší. Robíme, čo je v našich silách a výsledky začínajú prichádzať," povedal kormidelník talianskeho tímu, ktorý bude mať k dispozícii celý tím. "Vždy skúšame nový prístup podľa súpera, s ktorým hráme. V tomto momente pracujeme rovnako na ofenzíve ako aj defenzíve. Defenzíva je nám prirodzenejšia, ofenzíva je náročnejšia na štúdium."

Jeho ruský súper Dimitrij Chomucha povedal, že sa teší, ako Taliansko preverí ich obranné schopnosti. Po dvoch úspešných remízach, vrátane 1:1 práve proti Zorattovmu tímu, môžu byť jeho obavy práve na opačnej strane ihriska. Hoci jeho tím zvíťazil v skupine, v semifinále proti Švédsku hráči nedokázali skórovať ani v početnej prevahe, ukázali však charakter a impozantné schopnosti zakončovania, keď okrem nepremenenej penalty na úvod rozstrelu, ktorú nepremenil Egor Rudkovski, v 'rýchlej smrti' nakoniec porazili ˇSvédov 10:9.

"Zápas proti Švédsku mi pridal niekoľko šedých vlasov. Budeme sa snažiť penaltám vo finále vyhnúť," povedal Chomucha. "Akýkoľvek bude výsledok, už teraz je to pre nás veľmi úspešný turnaj, keďže sa Rusko kvalifikovalo na svetový šampionát po siedmych rokoch. Ale samozrejme, teraz chceme vyhrať finále."

Po trojzápasovom dištance povolali záchrancu v podobe útočníka FC Zenit Petrohrad Ramila Sheydaeva, aby im pomohol k ich druhému finále v tejto vekovej kategórii. "Bol výrazný v útoku počas celej kvalifikácie a jeho príchod nabudil sebavedomie celého tímu," vysvetlil Chomucha. "Kľúč k výhre sa vo finále nemení - iba dobrá tímová hra a plné nasadenie nám prinesú úspech, ktorý chceme."