Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

February 18, 2016

Peter Németh: "Ten zápas i zážitok bude stáť za to”

BRATISLAVA/DRÁŽĎANY (SFZ/PETER ŠURIN) – Aj pre Petra Németha, asistenta trénera Neuhausa v treťoligovom Dyname Drážďany, bola informácia, že slovenská reprezentácia si zmeria pred Eurom sily s Nemeckom, zaujímavou témou.

 
 
 
 
Peter Németh

Reagovala nejako nemecká futbalová verejnosť na oznam, že 29. mája sa Löwov tím stretne so Slovenskom?

"Nezachytil som nejaké verejné vyjadrenia, tréner Löw to napokon nerobí nikdy. Nepochybne interne o týchto veciach s kompetentnými ľuďmi hovoril, ale tu je normálne, že sa oznámi súper, dátum a miesto cez oficiálny kanál a to je všetko."

Čo by ste k zápasu povedali vy?

"Že je to výborná vec. Z hľadiska kreditu pocta, z pohľadu športu výborná konfrontácia. Súboj s majstrom sveta je perfektná previerka, taký zápas sa nehrá každý rok, preverí nás organizačne, aj na ihrisku. Hoci, samozrejme, je tam určitá nástraha."

Aká?

"Tieto zápasy tesne pred oznámením konečnej nominácie či pred odchodom na finálový turnaj nesú so sebou riziko, ako sa k nemu hráči postavia. Predsa len hrozba možného zranenia je nad každým a tak môže byť prístup k zápasu o niečo voľnejší. Lenže nemecká mentalita je všeobecne známa, ich profesionalita je garanciou športového súperenia aj v takom termíne, v akom sa hrá. Takže možno to nebude duel úplne v strhujúcom tempe a na najvyššej hernej úrovni, ale prínosný určite bude."

Čo môže zápas priniesť majstrom sveta?

"V skupine na šampionáte majú Ukrajinu aj Poľsko, teda slovanské tímy. Nehráme rovnakým štýlom, ale mentalita hráčov je podobná, takže určite aj pre Nemcov je to dobrá skúška, na vlastnej koži zažiť reakcie súperov v jednotlivých štádiách zápasu."

Za miesto zápasu vybrali Augsburg, prečo?

"Je to v zmysle filozofie, že národné mužstvo patrí všetkým, celému Nemecku, preto sa takéto prípravné zápasy nehrávajú v Dortmunde či Mníchove. V intenciách zväzovej politiky mu Nemci priradili aj benefičný charakter, výťažok zo stretnutia pôjde na Nadáciu Egidiusa Brauna. A potom – v Augsburgu je veľmi pekný štadión, WWK Arena je v prevádzke šesť či sedem rokov, skutočne moderný stánok, má kapacitu cez 30 000 miest, niekde som čítal, že jedno sedadlo stálo asi 1300 eur... Hrali sa tu majstrovstvá sveta žien, aj žien do 20 rokov. No ja som hral ešte na starom augsburskom Rosenaustadione, zážitok na novom bude určite perfektný."

Bude plno?

"Malo by byť... Po zápase s nami hrajú Nemci ešte "rozlúčkový" pred odchodom do Francúzska v Gelsenkirchene s Maďarskom 4. júna, ako som už hovoril, zväzová politika je aj o tom, že národné mužstvo sa má ukázať v každom kúte Nemecka. Samozrejme, oni na to majú zodpovedajúce štadióny všade."

KTO JE PETER NÉMETH

Narodil sa 14. septembra 1972 v Banskej Bystrici. Hrával za Trenčín, Prievidzu, Žilinu, Inter, Baník Ostrava, v Nemecku za Eintracht Frankfurt, Siegen a končil v Bürbachu. Reprezentačný dres obliekol 23-krát, strelil 4 góly. V Nemecku absolvoval trénerské štúdium, už s licenciou viedol Siegen, v Dyname Drážďany je od leta 2013.