Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 20, 2014

Finále paneurópskeho EURO 2020 v Londýne, uspeli aj Baku či Budapešť

ŽENEVA (TASR) - Finálový zápas futbalových majstrovstiev Európy EURO 2020 bude hostiť Londýn

 
 
 
 
Šéf UEFA Michel Platini (uprostred) a zástupcovia trinástich krajín, v ktorých sa uskutočnia futbalové majstrovstvá Európy vo futbale v roku 2020 pózujú  po slávnostnom vyhlásení dejísk futbalových majstrovstiev Európy EURO 2020. Ženeva, 19. septembra 2014.

V hlavnom meste Anglicka sa na legendárnom Wembley uskutočnia aj oba semifinálového súboje turnaja, ktorý sa prvýkrát v histórii uskutoční až v 13 krajinách naprieč kontinentom. V piatok o tom informovala Európska futbalová únia (UEFA) na slávnostnom vyhlásení dejísk v Ženeve.

Protikandidátom Londýna bol nemecký Mníchov, ten ale napokon neuspel v súboji s anglickou metropolou. Nemecké mesto ale bude hostiť najmenej ďalšie štyri súboje turnaja, vrátane jedného štvrťfinále. Okrem Londýna a Mníchova uspeli aj dánska Kodaň, azerbajdžanské Baku, taliansky Rím, holandský Amsterdam, írsky Dublin, ruský Petrohrad, rumunská Bukurešť, španielske Bilbao, belgický Brusel, maďarská Budapešť a škótsky Glasgow.

Štvrťfinálové zápasy sa budú okrem Mníchova hrať v Baku, Petrohrade a Ríme. Osemfinálové zápasy dostali Kodaň, Bukurešť, Amsterdam, Dublin, Bilbao, Budapešť, Brusel a Glasgow.

S revolučnou ideou osláviť 60-ročné jubileum majstrovstiev Európy futbalovým festivalom v mnohých krajinách prišiel šéf UEFA Michel Platini a v decembri 2012 jeho podnet výkonný výkon odobril. Dôvodom na zmenu formátu bolo aj rozloženie finančného bremena na usporiadanie šampionátu na viacero krajín. V roku 2016 vo Francúzsku sa bude EURO hrať premiérovo s 24 účastníkmi, čo výrazne viac finančne zaťaží hostiteľa. Tri zo štyroch uplynulých európskych šampionátov sa hrali v dvoch krajinách, naposledy v roku 2012 v Poľsku a na Ukrajine. V roku 2024 sa ale chce UEFA vrátiť k formátu s maximálne dvoma hostiteľskými krajinami.

Záujem o usporiadanie zápasov EURO 2020 prejavilo 19 krajín. Okrem vyvolených dejísk boli neúspešnými kandidátmi Bielorusko (Minsk), Bulharsko (Sofia), Macedónsko (Skopje), Izrael (Jeruzalem), Švédsko (Štokholm) a Wales (Cardiff).

Každé z trinástich organizátorských miest dostalo balíček viacerých zápasov. Londýn má právo hostiť semifinálové duely a finále, ďalších dvanásť tri zápasy v skupinách a jedno stretnutie vyraďovacej fázy (osemfinále alebo štvrťfinále).

V Anglicku sa od majstrovstiev sveta v roku 1966 konal iba jediný záverečný turnaj podobného rangu - EURO 1996. Hoci sa krajina s jednou z najlepších ligových súťaží na planéte Premier League uchádzala aj o MS 2006 (uspelo Nemecko-pozn.) a MS 2018 (uspelo Rusko-pozn.), vždy odchádzala s neúspechom. "Kandidačný proces bol otvorený pre viac ako 50 európskych krajín. Takže úspech Wembley je dôkazom obrovského množstva tvrdej práce za scénou kandidatúry. Je to pre nás obrovská česť, že budeme súčasťou grandióznych osláv 60. výročia majstrovstiev Európy," citovala agentúra Reuters predsedu Anglickej futbalovej asociácie (FA) Greda Dykea.

"Poznám Londýn, ako vie usporiadať podobné podujatia aj spôsob, ako dokážu Angličania privítať a hostiť ľudí. Wembley nespochybniteľne dostojí týmto povinnostiam," povedal šéf UEFA Platini. Práve na Wembley, ktoré má kapacitu 90.000 divákov, sa za posledné tri roky hrali dve finále Ligy majstrov.

Dejiská EURO 2020

Finále a semifinále:Anglicko/LONDÝN

Tri zápasy v základných skupinách plus jedno štvrťfinále:
Azerbajdžan/BAKU
Nemecko/MNÍCHOV
Taliansko/RÍM
Rusko/PETROHRAD

Tri zápasy v základných skupinách plus jedno osemfinále:
Belgicko/BRUSEL
Dánsko/KODAŇ
Maďarsko/BUDAPEŠŤ
Holandsko/AMSTERDAM
Írsko/DUBLIN
Rumunsko/BUKUREŠŤ
Škótsko/GLASGOW
Španielsko/BILBAO

Organizátori ME, resp. EURO

1960 Francúzsko
1964 Španielsko
1968 Taliansko
1972 Belgicko
1976 Juhoslávia
1980 Taliansko
1984 Francúzsko
1988 Nemecko
1992 Švédsko
1996 Anglicko
2000 Belgicko/Holandsko
2004 Portugalsko
2008 Rakúsko/Švajčiarsko
2012 Poľsko/Ukrajina
2016 Francúzsko
2020 Anglicko, Nemecko, Azerbajdžan, Rusko, Taliansko, Dánsko, Rumunsko, Holandsko, Írsko, Španielsko, Maďarsko, Belgicko, Škótsko