Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

October 3, 2013

VIDEO: Národné tréningové centrum chce SFZ slávnostne otvoriť začiatkom novembra

POPRAD (TASR) - Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik bol vo štvrtok na kontrolnom dni v Národnom tréningovom centre (NTC) v Poprade

 
 
 
 
Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik a primátor mesta Poprad Anton Danko počas spoločného brífingu v Národnom tréningovom centre SFZ. Poprad, 3. október 2013.

"Sme na konci budovania prvej etapy, ja verím tomu, že začiatkom novembra ho za účasti zástupcov UEFA slávnostne otvoríme. Je toho málo, čo je potrebné dokončiť, práce okolo hracej plochy, vo vnútri sa finišuje s obkladmi, dlažbami, nábytkom. Verím tomu, že 15. októbra to bude hotové a budeme môcť kolaudovať," zhodnotil po obhliadke Kováčik.

Prehrať video

V rámci prvej etapy sa zrekonštruovala tribúna, ktorá má teraz kapacitu 2000 ľudí, vo vnútri sa obnovilo zázemie pre športovcov, dobudoval sa hotel a reštaurácia. Pribudol tu vyhrievaný trávnik a umelé osvetlenie. Vyhrievanie trávnika na popradskom futbalovom štadióne je unikátne v celej Európe, keďže sa realizuje pomocou termálnej vody. "Trávnik je z Maďarska a funguje to tak, že pod samotným trávnikom je asi 20-centimetrové podložie, v ktorom prúdi termálna voda a tá ho vyhrieva. Už teraz ho vyhrievame a momentálne má asi 11 stupňov," vysvetlil riaditeľ NTC Poprad Michal Mertinyák. Podľa neho má nové tréningové centrum obrovský potenciál využitia, a to aj vďaka blízkosti akvaparku a svoju úlohu zohrávajú aj neďaleké Vysoké Tatry. Mali by sem chodiť hrávať zápasy slovenské mládežnícke tímy a ambíciou vedenia NTC je dotiahnuť pod Tatry aj zahraničné a slovenské mužstvá na športové sústredenia.

Výstavba druhej etapy NTC sa začne v marci, prípadne v apríli budúceho roka. Pribudnúť by mali tribúny okolo hracej plochy, sociálne zázemie a bufety, a po dokončení bude mať štadión kapacitu 5000 ľudí. Druhú etapu by mal SFZ financovať z projektu Rekonštrukcia, modernizácia a výstavba futbalových štadiónov, ktorý schválila v tomto roku vláda SR. "Doposiaľ sa tu preinvestovalo 1,8 milióna eur, predpokladané náklady druhej etapy sú na úrovni 1,5 milióna eur," doplnil Kováčik s tým, že vedľa štadióna by malo pribudnúť aj tréningové ihrisko, ktorého výstavba by sa mala začať v roku 2015.

"Je to pre mesto Poprad krok dopredu, myslím si, že si tým upevníme postavenie medzi mestami, ktoré výrazne podporujú šport. Tento projekt by mohol pomôcť aj popradskému letisku, keďže budú sem chodiť zahraničné delegácie na sústredenia," dodal primátor mesta Poprad Anton Danko. Predbežný termín prvého zápasu stanovil Kováčik na 5. novembra, kedy by tu mala odohrať zápas reprezentácia SR do 15 rokov s rovesníkmi z Maďarska. "Verím, že aj za účasti zástupcov UEFA štadión v tomto termíne aj slávnostne otvoríme," uzavrel prezident SFZ.