Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

November 6, 2013

VIDEO: Parádny unikátny projekt

POPRAD (ŠPORT/TASR) - Článok z denníka Šport o otvorení druhého Národného tréningového centra na Slovensku

 
 
 
 
Prezident SFZ Ján Kováčik spolu so zástupkyňou UEFA Gabrielle Chassot-Athekameovou odhalili pamätnú tabulu NTC. Poprad, 5. november 2013.

V Poprade včera slávnostne otvorili Národné tréningové centrum. Po Senci ide o druhé takéto centrum, ktoré bude slúžiť slovenskému futbalu. A nielen jemu. Oficiálne ho otvoril medzištátny zápas hráčov do 15 rokov medzi Slovenskom a Maďarskom. Ešte predtým slávnostne odhalili inauguračnú tabuľu a prestrihli pásku. Slovo v krátkych príhovoroch dostali prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, projektová koordinátorka UEFA Gabrielle Chassot-Athekameová, primátor Popradu Anton Danko a majiteľ Aquacity Poprad Jan Telenský. Riaditeľom NTC Poprad sa stal Michal Mertinyák, bývalý športový riaditeľ MFK Ružomberok.

Prehrať video

"Som veľmi rada, že tu môžem byť na otvorení tohto tréningového strediska. Hoci ešte nie je dokončené, už teraz môže poslúžiť mladým futbalistom," povedala zástupkyňa UEFA Gabrielle Chassot-Athekameová, ktorá odovzdala aj pozdrav od prezidenta UEFA Michela Platiniho.

Výstavbu NTC v Poprade začali v decembri 2012. Investícia v prvej etape výstavby predstavovala 1,84 milióna eur a SFZ ho financoval z prostriedkov investičného programu UEFA HatTrick III. Aj napriek istým technickým problémom, keď bola tuhá zima a problémom bol aj prívod geotermálnej vody, resp. namiešanie a položenie nevhodnej zmesi od subdodávateľa, ktorá mala byť položená ako posledná vrstva pred položením trávnika, čím nastal asi mesačný sklz, sa SFZ podarilo naplniť plán otvoriť NTC ešte na jeseň.

"Dobrý. Príjemný," reagoval Ján Kováčik na prvé pocity z NTC Poprad a pokračoval: "Som rád, že druhé Národné tréningové centrum vyrástlo na východnom Slovensku a v prostredí Vysokých Tatier. Verím, že naše reprezentácie sa tu budú dobre cítiť a aj kluby budú využívať toto tréningové centrum." Šéf zväzu je presvedčený, že fanúšikovia uvidia pod Tatrami aj zápas dvadsaťjednotky a nevylúčil, že by sa tu mohla objaviť aj seniorská reprezentácia. "Verím, že ak sa podarí dokončiť aj druhú etapu projektu, budú si NTC pochvaľovať aj zahraničné kluby."

V rámci prvej etapy na futbalovom štadióne v Poprade zrekonštruovali existujúcu tribúnu s kapacitou 2000 miest. Obnovili vnútorné priestory tribúny vrátane športovej, administratívnej, hotelovej a stravovacej časti. Trávnik je vyhrievaný geotermálnou energiou. Vykurovaná hracia plocha s rozlohou 109x68,2m (ihrisko má rozmer 105x68m), položil sa nový trávnatý koberec. Na štadióne nainštalovali nové umelé osvetlenie. Štyri stožiare sú vysoké 37 metrov. Osvetlenie možno nastavoť na štyri rôzne režimy, a to na tréningové podmienky, zápas, národný zápas s televíznym prenosom a medzinárodný zápas s televíznym prenosom. V novom šate sa tkvie aj zrekonštruovaná, predĺžená a prekrytá tribúna, na ktorú bolo osadených 1738 kusov nových sedadiel. Tribúna má ďalších 266 VIP miest, 50 miest pre novinárov a 6 komentátorských boxov. V jej útrobách je trojhviezdičkový Riverside hotel so 40 lôžkami, presscentrum, VIP miestnosť s reštauračnou časťou a bude v nej sídliť aj oblastný Podtatranský futbalový zväz. Samozrejme, novučičké sú šatne, sprchy a sociálne zariadenia.

"V Poprade máme zadarmo teplú vodu. Navyše má výbornú polohu, sú tu Tatry a letisko. Po dobudovaní druhej a tretej etapy to bude špičkové futbalové centrum. Beriem to aj ako úspech Východoslovenského futbalového zväzu. Boli totiž aj iné projetky, ako rozšíriť Senec a podobne. Som veľmi rád, že sa nám podarilo zrealizovať tento projekt. Dôležité je, že NTC Poprad je majetkom SFZ, nie ako v NTC v Senci, kde nie sme majitelia, ale len prenajímatelia štadióna," konštatoval predseda VsFZ a viceprezident SFZ Richard Havrilla.

Súčasťou následnej druhej etapy tréningového centra bude výstavba novej tribúny s kapacitou 3500 miest, nového tréningového ihriska s umelým trávnikom a parkovacie plochy. Po jej dokončení bude NTC Poprad spĺňať infraštruktúrne kritéria UEFA pre štadióny tretej kategórie, čo umožní využiť futbalový štadión na organizovanie zápasov slovenských reprezentácií vo všetkých vekových kategóriách. Druhá etapa už bude realizovaná z finančných prostriedkov, ktoré poskytol štát na výstavbu, rekonštrukciu a obnovu štadiónov. Mala by stát približne 1,5 milióna eur. NTC Poprad by tak teda malo stáť spolu okolo 3,34 milióna eur, čo je 100 miliónov v korunách.

Pri slávnostných príhovoroch niekoľkokrát padlo slovné spojenie - unikátny projekt vo svete. Ten spočíva v tom, že trávnik bude vyhrievaný geotermálnou vodou z neďalekého Aquacity. "Málokto vie, že naše ihrisko bude slúžiť ako chladič pre geotermálnu vodu, ktoré bude odtekať z Aquacity. Táto voda vytekajúca z Aquacity, už ako odpadová, môže však mať maximálnu teplotu 24 stupňov. Práve vyhrievanie nášho trávnika poslúži na to, aby vychladilo vodu na požadovanú teplotu a do odpadových vôd tak už od nás bude vytekať voda chladnejšia sko 24 stupňov a bude tak spĺňať požiadavky hygienikov," vysvetlil predseda VsFZ Richard Havrilla. Geotermálna voda poslúži aj na vykurovanie vnútorných priestorov tribúny.

Veľkou výhodou NTC Poprad je niele blízkosť Vysokých Tatier, ale hlavne susediace Aquacity, ktoré v rámci sústredení poslúži jednotlivým mužstvám a reprezentáciám na výbornú regeneráciu. Už teraz si túto symbiózu pochvaľujú zástupcovia Manchasteru United, ktorí do Popradu pravidelne posielajú svoje tímy.

"Mám z toho fantastický a úžasný pocit. Máme prvý futbalový komplex, ktorý neexistuje nikde na svete," neskrýval spokojnosť český majiteľ Aquacity Jan Telenský a s úsmevom prezradil štyri štádiá, ktorými tento projekt prešiel. "Prvé - ja som to vymyslel a nikto tomu neveril. Druhé - dal som projekt na papier a niekto tomu nechcel uveriť. Tretie - keď som to povedal Jánovi Kováčikovi, pochopil a uveril tomu za pol hodiny. Štvrté - dnes sú ľudia, ktorí nemôžu uveriť, že už to funguje." Prídu do Popradu v rámci sústredenia aj iné anglické tímy? "Hmm... Už máme objednávky na 10-tisíc ľudí a ešte sme nedostavali," usmial sa Jan Telenský a len tak poznamenal, že na budúci rok prídu do Popradu anglickí internacionáli aj s Davidom Beckhamom... Tak si počkajme.