Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 10, 2013

Banská Bystrica chce štadión na Štiavničkách do vlastníctva

BANSKÁ BYSTRICA (SITA) - Potom bude môcť získať od štátu 2,4 milióna eur na jeho rekonštrukciu

 
 
 
 
Pohľad na hlavnú tribúnu štadióna Štiavničky. Banská Bystrica, 25. júna 2013.

Mesto Banská Bystrica má záujem získať od ministerstva obrany do svojho majetku futbalový štadión na Štiavničkách, aby mohlo čerpať štátnu dotáciu na jeho rekonštrukciu. Primátora Petra Gogolu mestskí poslanci na utorňajšom zasadnutí poverili rokovať v tejto veci s ministerstvom a zároveň pripraviť rámec finančných podmienok, za akých je mesto schopné nadobudnúť, rekonštruovať a prevádzkovať štadión. 

Ako primátor informoval poslancov, podľa uznesenia Vlády SR z februára tohto roka o financovaní modernizácie futbalových štadiónov na roky 2013 - 2022 môže štát prostredníctvom Slovenského futbalového zväzu poskytnúť na rekonštrukciu banskobystrického štadióna na Štiavničkách do 2,4 milióna eur, teda maximálne 60 percent rozpočtu rekonštrukcie, zvyšných minimálne 1,6 milióna by zaplatilo mesto, čo je podmienkou na poskytnutie štátnej dotácie. Mesto však môže investovať len do vlastného majetku, preto sa bude usilovať získať štadión do svojho vlastníctva.

V súčasnosti si štadión prenajíma od armádneho športového centra Dukla za 47 383 eur ročne. "Pokladal by som za chybné, keby sme sa tejto myšlienke nevenovali. Ponuka získať významnú dotáciu na rekonštrukciu futbalového štadióna sa zrejme tak skoro opakovať nebude. Zásadným problémom je majetkovoprávne vyrovnanie. Musíme vstúpiť do rokovania so štátom a nájsť riešenie, ako previesť majetok rezortu obrany do majetku mesta," uviedol Gogola s tým, že už v tejto veci napísal ministrovi obrany list a očakáva jeho odpoveď. 

Prevod, respektíve kúpu štadióna treba podľa neho vyriešiť do konca roka minimálne v rovine zmluvy o budúcej zmluve. Na otázku, či si mesto môže dovoliť spolufinancovať rekonštrukciu štadióna sumou minimálne 1,6 milióna eur, uviedol, že ide o záležitosť, ktorá sa bude riešiť vo vzdialenejšom horizonte, mesto by si na to malo vziať úver a verí, že bude schopné také bremeno uniesť. 

Viacerí poslanci v diskusii upozornili, že mestská pokladnica nie je bezodná a mesto si musí premyslieť, či je schopné prevádzkovať hokejový aj futbalový štadión a aj plaváreň. Podľa poslanca Jána Chladného je otázne, či a za akú cenu sa mestu podarí získať štadión do svojho majetku. "Je to 50 na 50. Od roku 2000 je veľká snaha, do dnešného dňa sa to nepodarilo. Myslím, že to budú ešte tvrdé a ťažké rokovania. A keď to bude, ten projekt rekonštrukcie je veľmi zaujímavý aj pre mesto Banská Bystrica," povedal Chladný.