Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

May 5, 2015

Štadión v Bratislave postaví štát, premiér Fico: "Vláda SR ide do toho"

BRATISLAVA (TASR) - Z tlačovej besedy v záhrade Úradu vlády SR

 
 
 
 
Na snímke premiér SR Robert Fico počas tlačovej konferencie k Národnému futbalovému štadiónu na Úrade vlády v Bratislave 5. mája 2015.

Národný futbalový štadión (NFŠ) v Bratislave postaví štát. Cena za výstavbu by nemala presiahnuť 40 až 45 miliónov eur, pričom časť má financovať futbalový klub Slovan Bratislava. Uviedol to v utorok premiér Robert Fico po tom, čo prezident Slovana Bratislava Ivan Kmotrík starší deň predtým vyhlásil, že nebude ďalej financovať výstavbu NFŠ z vlastných peňazí. Stavebné práce by sa podľa premiéra mohli začať do konca tohto roka.

Fico podľa vlastných slov dostal od Kmotríka list, v ktorom mu oznámil, že rezignuje na akékoľvek snahy postaviť sám národný futbalový štadión. "Keďže pán Kmotrík, ktorý stojí ako majiteľ za Slovanom Bratislava, oznámil, že sa ďalej nemieni angažovať vo výstavbe Národného futbalového štadióna, myslíme si, že je potrebné prijať rázne rozhodnutie. Vláda SR ide do toho. To znamená, že preberáme na seba zodpovednosť a sme pripravení vytvoriť všetky podmienky - finančné, technické, personálne - na to, aby na Slovensku Národný futbalový štadión v Bratislave vznikol," dodal.

Na tento účel predseda vlády zostaví špeciálny tím, ktorý spolu so Slovenským futbalovým zväzom, mestom Bratislava či ministerstvom školstva predloží v krátkom čase na rokovanie vlády projekt výstavby. "Máme momentálne k dispozícii 27 miliónov eur, ktoré mali byť použité na spolufinancovanie Národného futbalového štadióna," doplnil s tým, že vláda chce vyčleniť financie aj pre budúci rok.

Premiér plánuje v najbližšom čase začať rokovania s majiteľmi Slovana a pozrieť sa na projektovú dokumentáciu. "Máme informácie, že nič nebráni, aby sme tento štadión začali stavať," zdôraznil. Súčasťou štadióna by malo byť sídlo Slovenského futbalového zväzu, sieň slávy a bude slúžiť nielen pre potreby reprezentácie, ale aj ligového futbalu a kultúrnych podujatí.

Proces výstavby NFŠ sa ťahá už takmer osem rokov. Dôvodov, prečo je na Tehelnom poli jama, je viacero. Poslednú kvapku do mora problémov s výstavbou dali mestskí poslanci, ktorí Kmotríkovi vypovedali nájomnú zmluvu, a tiež prokuratúra, ktorá prešetruje územné rozhodnutie.