Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 2, 2016

Začalo sa s výstavbou NFŠ na Tehelnom poli

BRATISLAVA (TASR, sita, RTVS) – V Bratislave vo štvrtok 1. septembra oficiálne začali s výstavbou Národného futbalového štadióna.

 
 
 
 
Odštartované! Zľava konateľ spoločnosti STRABAG Juraj Bacmaňák, investor štadiónu Ivan Kmotrík, prezident SFZ Ján Kováčik, predseda vlády SR Robert Fico, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolf Kusý pri poklepávaní základného kameňa Národného futbalového štadióna. Bratislava, 1. septembra 2016.

Na slávnostnom poklepaní základného kameňa na Tehelnom poli sa zúčastnil predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico spolu s primátorom hlavného mesta Ivom Nesrovnalom, starostom bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolfom Kusým, predsedom predstavenstva ŠK Slovan Ivanom Kmotríkom, prezidentom Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jánom Kováčikom a zástupcami zhotoviteľa, spoločnosti firmy Strabag.

Premiér SR Robert Fico priznal, že štart výstavby je pre neho zadosťučinením. "Po ôsmich- deviatich rokoch diskusií a prekonávaní veľkého množstva prekážok prechádzame konečne k začiatku výstavby," uviedol poukážuc na to, že stavba národného štadióna je súčasťou stratégie vlády pomôcť futbalu.

Teraz som stopercentne presvedčený, že štadión bude,” povedal prezident SFZ Ján Kováčik. ”Harmonogram prác som videl, bude to veľmi rýchle, ak poveternostné podmienky dovolia, už na jar budeme vidieť zaujímavý výsledok.” Pripomenul, že už aj v Albánsku začali v Tirane stavať národný štadión, že už len Moldavsko nemá takýto stánok. ”Až bude stáť a bude funkčný, môžeme sa uchádzať napríklad o organizáciu finálového turnaja ME hráčov do 21 rokov,“ predostrel prvý muž slovenského futbalu úvahy.
Primátor hlavného mesta SR Ivo Nesrovnal vníma začiatok výstavby Národného futbalového štadióna ako novú kapitolu slovenského futbalu, ale aj dôležitý krok v rozvoji mesta. "Tak, ako má Rio de Janeiro Maracanu, Londýn Wembley, my chceme mať Tehelné pole," vyhlásil.
Pre starostu mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolfa Kusého je začiatok výstavby úľavou. "Už niekoľkokrát som sľuboval obyvateľom v okolí, že sa to konečne rozbehne a negatívne vplyvy staveniska, ktoré je na tomto mieste, budú minulosťou," povedal Kusý. Zdôraznil, že samospráva bude sledovať kroky investora, týkajúce sa napríklad rekonštrukcie ulíc v okolí, či výmeny okien na Základnej škole Kalinčiakova.
Juraj Bacmaňák, konateľ spoločnosti STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s. r. o., ktorá na základe víťazstva v tendri zhotoví štadión, informoval, že betonárske práce sa začnú už 10. septembra: "Teraz riešime statiku, dielenskú dokumentáciu, prípravné práce, začneme robiť preložky kanalizácie, elektriny a vody."
STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo, s. r. o., má podľa zmluvy s investorom výstavby – spoločnosťou NFŠ a. s. postaviť štadión v priebehu 76 týždňov za 49,81 milióna eur bez DPH (59,77 milióna eur s DPH). Dokončený a skolaudovaný má byť najneskôr do konca roku 2018.

Nový štadión bude mať kapacitu 22 000 miest. Štát sa zaviazal k odkúpeniu nekomerčnej časti štadióna, ktorý by mali skolaudovať a odovzdať do konca roka 2018. Štát poskytne na výstavbu športovej časti dotáciu 27,2 milióna eur a tá sa neskôr odpočíta od výslednej kúpnej ceny. Do projektu vstúpi iba za podmienky, že vlastník NFŠ uskutoční výstavbu štadióna a súvisiacej infraštruktúry a splní ostatné dohodnuté pravidlá najneskôr do 42 mesiacov od získania pozitívneho stanoviska ÚVO a Európskej komisie. Po dokončení má NFŠ právo uplatniť si voči štátu opciu na predaj.