Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

October 9, 2015

Čísla z bieloruských futbalových reálií

ŽILINA (SFZ/PETER ŠURIN) - Zaujímavosti z tábora dnešného súpera

 
 
 
 

1910

K tomuto roku sa viažu prvé skutočne dokázateľné informácie o organizovanom futbale v bieloruských guberniách. Vtedy boli založené prvé futbalové mužstvá v Mogileve a Gomele. Na jeseň tohoto roku už existovali v meste Gomel štyri futbalové tímy!

102

Počet medzištátnych štartov rekordéra v histórii bieloruského reprezentačného futbalu Alyaksandra Kulčijho. Minský rodák (nar. 1. novembra 1973) nazbieral tento úctyhodný počet „čiapok“ za šestnásť rokov pôsobenia v reprezentácii (1996 – 2012), gólovo sa presadil v národnom drese 5-krát.

1989

Rok založenia Bieloruského futbalového zväzu (oficiálny názov Белорусская федерация футбола). Členom FIFA je od roku 1992, členom UEFA od 1993. Prvou kvalifikáciou, v ktorej sa bieloruská reprezentácia predstavila, bola o miestenku na ME 1996, na svetovom fóre prvýkrát súperila o postup na MS 1998 vo Francúzsku.

18

V toľkých zahraničných krajinách pôsobili bieloruskí futbalisti, pravda, nie všade v I. lige. Napríklad jediným legionárom v Taliansku bol Michail Babičev v NK Kras (5. liga), piati hráči okúsili poľský futbal, ale až vo 4. najvyššej súťaži, vo švédskej II. lihe hral Filip Vojtechovič. No Jegor Filipenko obliekal dres Malagy, Renan Bressan hájil farby Rio Ave, Arťom Raďkov hral za Gencerbirligi a Anton Putilo za Gaziantepspor. A tréneri? Štyria sa dostali za hranice, Sergej Gurenko je momentálne asistentom v Standarde Liege, Albert Rybak pôsbil v Litve, Oleg Kononov a Vadim Skripčenko v ruskej najvyššej súťaži.

6

Toľko hráčov nominoval tréner Chackevič na zápas so Slovenskom z majstrovského tímu BATE Borisov, sú to brankár Sergej ČERNIK, obranca Denis POLIAKOV, stredopoliari Alexander HLEB a Igor STASEVIČ a útočníci Michail GORDEJČUK a Nikolaj SIGNEVIČ.

17

Prvý ročník samostanej najvyššej bieloruskej I. ligy – sezóna 1992/92 – sa hral s nepárnym počtom účastníkov, 17. Hralo sa klasickým systémom doma – vonku každý s každým, takže na konci sezóny mali tímy po 32 odohraných zápasov. Prvým majstrom sa stalo Dinamo Minsk, zostúpili Obuvščik Lida a Torpedo Chodino. Postúpil len Šinnik Bobrujsk, takže od ďalšieho ročníku hral párny počet 16 tímov.

7

Toľko tímov získalo ligový primát od osamostanenia Bieloruska: 11 titulov má BATE Borisov, 7 Dinamo Minsk, 2 Slavia Mozyr, 1 Belšina Bobrujsk, Dnapro-Transmaš Machiliu, FK Gomel, Šachtar Saligorsk.

9

Počet gólov v prvom oficálnom medzištátnom zápase reprezentácie Bieloruskej SSR, ktorá sa zúčastnila na Všezväzovej spartakiáde. 17. augusta 1928 na novootvorenom štadióne moskovského Dinama vyhrala nad Švajčiarskom 6:3. Nakoniec obsadilo Bielorusko na turnaji 5. miesto