Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

June 1, 2016

Dva tucty na Euro, 24. členom kádra je partia

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) - Dvadsaťtri mien. Po trénerovom oznámení kádra, s ktorým absolvuje finálový turnaj majstrovstiev Európy, sa zmenila zásadná otázka „kto tam pôjde?“ na inú tradičnú, ktorú možno rôzne variovať, ale má jednu spoločnú podstatu: „aký je to tím?”

 
 
 
 
Slovensko zdolalo v príprave na blížiace sa EURO 2016 úradujúceho masjtra sveta Nemecko 3:1. O deň neskôr tréner Kozák oznámil nomináciu do Francúzska. Augsburg, 29. mája 2016.

Nech by Ján Kozák urobil akýkoľvek zoznam, nech by na ňom figuroval hociktorý z tých štyroch chlapcov, ktorí sa naň po rakúskom sústredení nedostali, alebo aj všetci štyria, našli by sa hlasy „pre” a iné „proti.”

Zásadné boli tri faktory: počet miest je konštatntný a stanovený, o mieste kľúčových hráčov niet pochýb a právo i zodpovednosť za výber je výsostné právo hlavného trénera.

O šestnástke sa nepochybovalo, nepolemizovalo, nediskutovalo: brankárske trio, Pekarík, Škrtel, Hamšík, Ďurica, Pečovský, Kucka, Hrošovský, Mak, Duda, Weiss, Ďuriš, Nemec, Stoch. O nich sa vlastne debata nevedie ani teraz a keď Kozák rázne uťal už v zárodku akékoľvek polemiky o Stochovi, každému bolo jasné, že menovaní majú „francúzsky poukaz“ právoplatný.

Bolo by ich o jedného viac, ak by Hubočana nesužovala päta. Absolvoval síce od prvého dňa kemp vo Windischgarstene, ale až v jeho závere si zatrénoval so spoluhráčmi. Spočiatku videl oveľa viac zdravotnícku úderku než loptu, medicínska robota sa však vyplatila. A hoci neodohral čo len minútu ani v jednom z dvoch medzištátnych zápasov, tréner dostal jasnú správu: na Eure môže.

Ďalší traja boli výrazne na strane „áno“: Saláta, Švento, Šesták. Jeden viac ako menej na „áno” - Gyömbér.

A ostali šiesti na dve miesta.

Tréner Kozák jasne vysvetlil, prečo napokon nominoval na Euro Greguša a Škriniara. Vysvtelil, zdôvodňovať nemusí nikomu. Je to jeho rozhodnutie, jeho právo, jeho zodpovednosť.

Tí štyria napokon do Francúzska predsa len pôjdu - ako súčasť 24. člena hráčskeho kádra. Tým nenapísaným, dvadsiatym štvrtým, je partia, stmelená výsledkami v kvalifikácii, vzťahovo vykryštalizovaná mesiacmi spolužitia počas reprezentačných zrazov i komunikáciou v obodobí, keď sa hráči navzájom kontaktovali v medzizápasových etapách, a jej vnútorné silná. Pevnosťtmelu overia dni a týždne na šampionáte, výsledky a výkony v zápasoch na ostro sledovanom fóre.

Právo každého fanúšika myslieť si o 23-člennom kádri hocičo je nespochybniteľné, rovnako ako prirodzená povinnosť každého priaznivca stáť za národným mužstvom, nech je v kádri ktokoľvek. Do Francúzska na šampionát ide slovenská reprezentácia, vedená trénerom Kozákom – je to náš tím, naši hráči, náš tréner!