Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

August 16, 2016

Hodnotenie reprezentácie na ME 2016 sledovalo 160 trénerov

SENEC (SFZ) - Tréneri a ďalší členovia reprezentačného tímu na odbornom trénerskom seminári predstavili analýzu prípravy a účinkovania na záverečnom turnaji európskeho šampionátu

 
 
 
 
Diskusia s členmi realizačného tímu slovenskej futbalovej reprezentácie na záver odborného trénerského seminára o účinkovaní Slovenska na ME 2016. Senec, 15. august 2016.

Kongresovú sálu hotela Senec včera obsadili tréneri s dvoma najvyššími kvalifikáciami (UEFA Pro a UEFA A). Technický úsek Slovenského futbalového zväzu pre 160 prihlásených a 25 hostí pripravil celodenný odborný seminár, ktorého témou bolo zhodnotenie prípravy a účinkovania slovenskej futbalovej reprezentácie na záverečnom turnaji ME 2016 vo Francúzsku.

Úvod bloku prednášok bol venovaný podrobnému opisu takmer deväťmesačnej prípravy, ktorý sa začal od okamihu kedy sme sa kvalifikovali do Francúzska. Asistent trénera Štefan Tarkoviča kondičný tréner Martin Rusňák prítomným podrobne predstavili všetky zaujímavé dáta, ktoré sa týkali nielen tréningového procesu, ale aj iných dôležitých súčastí celkovej prípravy. Štefan Tarkovič z pozitív vyzdvihol okrem iného fakt, že (aj vďaka zvyšujúcej sa reputácii reprezentácie) sa podarilo vybaviť sedem prípravných zápasov, z toho päť bolo s priamymi účastníkmi ME, ako aj skutočnosť, že počas prípravy nedošlo k žiadnemu zraneniu.

Zaujímavá bola prednáška aj reprezentačného lekára Jána Baťalíka, ktorý predstavil systém fungovania tímu lekárov, fyzioterapeutov a masérov, ako aj aké diagnostické a iné medicínske prístroje a pomôcky používali počas prípravy ako aj samotného turnaja. Ján Baťalík zdôraznil, že viaceré z prístrojov, ktoré boli zakúpené v rámci príprave reprezentačného áčka na ME, budú k dispozícii aj ďalším reprezentačným tímom.

Popoludňajší blok bol venovaný už analýze samotného účinkovania reprezentačného tímu na turnaji vo Francúzsku. Každý jeden zápas podrobne zo svojho pohľadu opísal tréner Ján Kozák, ktorý pripomenul silný charakter tímu, ktorý sa dokázal vyrovnať s úvodnou prehrou s Walesom a v nasledujúcich zápasoch aj vďaka enormnému nasadeniu dokázal vybojovať postup do ďalšej fázy šampionátu.

V následnej diskusii s členmi realizačného tímu (Kozák, Tarkovič, Seman, Rusňák, Slyško) padlo viacero zaujímavých informácií, vrátane tej, že počas 40 dní, počas ktorých bol reprezentačný tím spolu nedošlo k žiadnemu internému konfliktu. Prispeli k tomu aj skúsenosti viacerých hráčov s finálovým turnajiom MS 2010 v JAR ako aj čo napreciznejšia príprava všetkých záležitostí okolo tímu, ktorá eliminovala možné problémy. Tímový duch sa prejavil okrem iného aj v tom, že každý hráč prijal svoju rolu v tíme - od kapitána až po tretieho brankára - a táto súdržnosť prispela k celkovému úspechu.

Tréner Kozák, čo sa týka celkového hodnotenia bol vecný: "Splnili sme cieľ, ktorý sme si predsavzali, a ten nebol vôbec ľahký. Ale mrzí ma ako sme prehrali v zápase s Nemeckom, aj keď som pred ním nemal veľké oči. Absencia štyroch zranených hráčov, chýbajúce sily po vyčerpávajúcom zápase s Anglickom ako aj fakt, že Nemecko v zápase s nami podalo asi svoj najlepší výkon na šampionáte - to všetko sa podpísalo pod, pre nás až príliš krutý, koniec na ME".