Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

August 4, 2015

Mak: "Ešte musíme urobiť rozhodujúci krok"

SOLÚN/BRATISLAVA (SFZ/JURAJ ČURNÝ) - So slovenským reprezentantom o Grécku, PAOK-u, Európskej lige, Trnave, zápasoch so Španielskom a Ukrajinou aj o žrebe kvalifikácie MS 2018

 
 
 
 
Róbert Mak hovorí s novinármi počas zrazu slovenskej futbalovej reprezentácie pred  kvalifikáciou na EURO 2016. Senec, 5. októbra 2014.

Novú sezónu si odštartoval v Európskej lige v polovici júla. Stihol si si predtým aj oddýchnuť?

Prestávka medzi sezónami bola krátka, hneď po reprezentačnom zraze sme si s manželkou dopriali krátky päťdňový pobyt vo dvojici v Dubaji a potom sme dva týždne strávili doma na Slovensku - boli sme v Bratislave a vyrazili sme si aj do Jasnej. No od 5. júla už som nastúpil do kempu v Holandsku a dúfam, že sa futbalovo teraz nezastavím do júla budúceho roka.

Keď sa na to pozrieš s ročným odstupom, oplatilo sa Ti prestúpiť do Grécka?

Grécka liga samozrejme nemá kvalitu Bundesligy, ale tá patrí k trom najlepším súťažiam na svete. Pre mňa bolo rozhodujúce, aby som mohol čo najviac hrať, čo sa mi splnilo, nastupoval som pravidelne a podarilo sa mi dať aj nejaké góly, takže rozhodne to bol pre mňa dobrý krok.

O Grécku sa v týchto mesiacoch hovorí v celkom iných ako futbalových súvislostiach. Prejavila sa nejako situácia ohľadom ekonomickej krízy v klube?

Vôbec nie, aspoň z môjho pohľadu. V klube všetko funguje a koncentrujeme sa na novú sezónu.

PAOK patrí medzi najtradičnejšie grécke kluby, predpokladám, že ju chcete mať lepšiu ako vlani.

To celkom určite. Keďže liga sa ešte v Grécku nezačala plne sa sústredime na to, aby sme sa prebojovali do skupinovej fázy Európskej ligy. V prvom zápase sme sa presvedčili, že Trnava nie je ľahký súper a že nebude ľahké cez ňu prejsť. Ak sa to podarí, čakajú nás ďalšie ťažké a z pohľadu klubu mimoriadne dôležité zápasy.

Na tému Trnava a Tvoj vzťah k nej sa objavili aj "senzačné" titulky…

Nerozumiem prečo niekto chce z normálnej športovej rivality za každú cenu robiť niečo iné. Prečo, keď sa redaktor na tlačovke opýta a povie "hlavný rival", tak v článku sa objaví "úhlavný nepriateľ". Je to, z môjho pohľadu, malicherné nedorozumenie a úplne zbytočné vyhrocovanie vášní. Moja športová rivalita s Trnavou, a nijaká iná neexistuje, sa začína a končí na futbalovom ihrisku, keď rozhodca odpíska úvod a na záver keď odpíska koniec. S Maťom Čonkom, Martinom Mikovičom i Jakubom Vojtušom sme sa stretávali na zrazoch 21-ky a boli sme skvelá partia a to, že teraz sme súperi na ihrisku - to patrí k futbalovému životu. Rivalita áno, nepriateľstvo v žiadnom prípade.

Takže sa neobávaš, že keď bude hrať za reprezentáciu v Trnave, tak budú na Teba pískať?

Je skvelé, že v Trnave dokončujú nový štadión, teším sa ako si na ňom s reprezentáciou, a verím že čoskoro, zahráme. A v reprezentačnom drese hráme všetci za Slovensko, bez ohľadu v akých kluboch pôsobíme alebo aké kluby sa nám páčia viac alebo menej. Som presvedčený, že tak ako v Žiline, nám fanúšikovia vytvoria skvelé prostredie aj v Trnave.

Keď už sme pri reprezentácii, čakajú nás septembrové zápasy…

Už sa na ne veľmi teším, tak ako na všetky reprezentačné zrazy. Čaká nás Španielsko, ktoré nám určite bude chcieť vrátiť prehru zo Žiliny a bude veľkým favoritom. My sme si vedomí jeho sily, ale na druhej strane sme sa presvedčili, že mu vieme byť, ak podáme najlepší možný výkon, dôstojným súperom. A hneď na to Ukrajina taktiež s veľmi silným tímom.

Registrujú v Grécku výkony slovenskej reprezentácie, najmä v porovnaní s katastrofálnou kvalifikáciou ich národného tímu?

Jasné a najmä víťazstvo nad Španielskom tu malo veľký ohlas. Gréci tvrdia, že už EURO máme jasné, ale všetci si uvedomujeme, že ešte musíme urobiť ten definitívny a rozhodujúci krok.

Čo hovoríš na výsledok žrebu ďalšej kvalifikácie - na MS 2018 v Rusku?

Zaregistroval som ho, ale nezaoberám sa ním. Chcem sa, čo sa týka reprezentácie, predovšetkým plne sústrediť na záver terajšej kvalifikácie a tú dohrať tak aby sme sa mohli tešiť z postupu do Francúzska. Potom bude dosť času aj na rozoberanie kvalifikácie MS.