Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

October 12, 2016

Prvé góly, prvé body, prvé víťazstvo

TRNAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Do tretice všetko dobré: slovenská reprezentácia v treťom zápase kvalifikácie MS 2018 zabrala naplno a po jasnom víťazstve 3:0 nad Škótskom získala v skupine prvé tri body.

 
 
 
 
Strelec dvoch gólov  do siete Škótska Róbert Mak oslavuje gól na 1:0 v kvalifikačnom zápase o postup na MS 2018 Slovensko - Škótsko. Trnava, 11. októbra 2016.

Dosť nervozity, veľa súbojov, nemálo faulov, viac ako by sa čakalo zákrokov, ktoré brnkali na nervy silovým Škótom, prezentujúcich typický britský futbal – jednoduchý, bojovný, fyzicky náročný. Štvťhodinu sa hra odvíjala v strede poľa, dvadsať metrov na jednej či druhej polovici od stredovej čiary, s nemálom nepresností na oboch stranách. Oťukávanie ukončil Ďurica štipľavou strelou, ktorou Marsahllovi vyprášil rukavice a potom to konečne prišlo. Holúbekov center zľava vrátill Hamšík pred škótskeho brankára, ktorý loptu vyrazil, ale len na Maka a nasledovala gólová strela zo 14 m! Po 418 minútach slovenský národný tím pretrhol strelecké mlčanie. Škóti cítili krivdu, ktorú po zápase vyjadril nahlas aj ich tréner Strachan, že pred gólovou akciou rozhodca neodpískal faul na Bannana... Mali sme náskok, no húževnatý súper hrozil, aj keď na čistú šancu sa vlastne celý zápas nezmohol aj preto, že slovenská obrana bola pevná. A to napriek tomu, že v tomto zložení hrala vôbec prvý raz. Zápas chutil Makovi, ktorý to neraz dokazoval, napríklad aj v 40. min, keď bol na konci akcie Kucku s Hamšíkom, no jeho parádny gólový obstrel Marshall vyrazil.

Po obrátke patril stred poľa Hamšíkovi a jeho nápadom, akciu v 56. vylepšil spätnou prihrávkou Holúbek a okrášlil Mak – zasekol si obrancu, získal priestor a nechytateľne zvýšil na 2:0. Pa-rá-da!

V tej chvíli sa slovenský futbalový motor chytil naplno, Škóti boli v pozícii tlačeného do kúta a Mak si vylepšil zápasovú bilanciu aj gólovou prihrávkou z rohu na hlavu Nemca – 3:0. Hostia prestriedali, pre nich typickou buldodžou vôľou skúšali aspoň raz zlomiť našu defenzívu, ale čo prešlo za obranu, pochytal spoľahlivý Kozáčik – dvakrát ho skúšal prekabátiť Griffiths, ale neuspel ani raz. A tak došlo aj na mexické vlny na tribúnach, potlesk na otvorenej scéne pri striedaniach Maka i Hamšíka či standing ovation po konečnom hvizde rozhodcu Strömbergssona.

Slovensko – Škótsko 3:0 (1:0)

G: 18. a 56. Mak, 68. Nemec.
ŽK: Sabo.
R: Strömbergsson - Gustavsson, Nilsson (všetci Švédsko) – 11 098 divákov.

Slovensko: Kozáčik - Sabo, Škrtel, Ďurica, Holúbek - Škriniar, Kucka - Ďuriš, Hamšík (87. Kiss), Mak (81. Švento) - Nemec (69. Bakoš). Tréner J. Kozák

Škótsko: Marshall - Paterson, Martin, Hanley, Tierney - D. Fletcher (64. Griffiths) - Ritchie (64. Anya), McArthur, Bannan, Snodgrass - S. Fletcher (74. McGinn). Tréner G. Strachan