Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

October 9, 2015

S Bieloruskom doteraz dve výhry, jediný inkasovaný gól

ŽILINA (SFZ/PETER ZEMAN) - Bilancia a sumár vzájomných zápasov Slovenska s Bieloruskom

 
 
 
 
Hráč Bieloruska Timofej Kalačev (vpravo) a hráč Slovenska Ján Ďurica vo futbalovom zápase 3. kola kvalifikácie na EURO 2016 medzi Bieloruskom a Slovenskom. Borisov, 12. októbra 2014.

Slovensko odohralo s Bieloruskom doteraz dva vzájomné zápasy. Pred viac ako devätnástimi rokmi sa v Nitre zrodilo presvedčivé víťazstvo nášho tímu 4:0. V prvom a doteraz jedinom zápase na pôde súpera, sme v októbri minulého roka v Borisove potvrdili skvelý kvalifikačný štart výhrou 3:1. Z oboch vzájomných stretnutí vyšli naši hráči s víťazným štítom, na jediný gól v našej sieti odpovedali Slováci siedmimi úspešnými zásahmi.

Pod Zoborom dovtedy najvyšším rozdielom - 4:0

Prvý z dvojice vzájomných stretnutí sa hral na štadióne pod Zoborom v Nitre. Náš tím, vedený trénerom Jankechom, ním vstupoval do kalendárneho roka 1996. Mužstvo sa ocitlo po domácej kvalifikačnej prehre s Rumunskom 0:2 mimo postupových priečok na EURO 1996 a tak lodivod mohol začať formovať tím na nasledujúcu kvalifikáciu. Príležitosť dostali menej skúsení hráči. Reprezentačnú premiéru si odkrútili Szilárd Németh, Dušan Tóth a brankár Miroslav Seman, pre Karhana, Jurigu a Ujlakyho bol tento zápas iba štvrtým v poradí, pre Bališa šiestym... V dvadsiatom prvom vystúpení v ére samostatnosti dosiahli Slováci dovtedy najvyššie víťazstvo. K Trnavčanom Šimonovi, J. Timkovi a Ujlakymu sa pridal prvým reprezentačným gólom Juriga, pre Miloša Gloneka to bola rozlúčka s najcennejším dresom.

V Borisove tretie trojbodové sklíčko do kvalifikačnej mozaiky

Na najmodernejší bieloruský štadión s názvom Borisov Arena pricestoval náš tím tri dni po euforickom víťazstve nad Španielskom. Slováci nadviazali v Žiline na nečakaný trojbodový zápis z Kyjeva a hneď na začiatku kvalifikácie sa ocitli, na prekvapenie futbalovej Európy, na čele tabuľky skupiny C. Šesť nečakaných, no zaslúžených bodov, bolo treba potvrdiť na pôde dnešného súpera. Zverenci trénera Kozáka ukázali srdce a napriek vyrovnávajúcemu gólu Kalačeva v 79. minúte stretnutia, dokázali vyhrať zápas 3:1. Kouč Ján Kozák mohol po zápase skonštatovať: „Obaja chceli doviesť duel do víťazného konca, ale záver so šťastným koncom patril nám. Hamšík ukázal veľkosť hráča a zaslúžene strelil dva góly.“ Dodajme, že gólovú poistku pridal v nadstavenom čase Stanislav Šesták.

VZÁJOMNÉ ZÁPASY

27.03.1996 Slovensko – Bielorusko 4:0 Prípravný zápas, Nitra
12.10.2014 Bielorusko – Slovensko 1:3 Kvalifikácia EURO 2016, Borisov

BILANCIA VZÁJOMNÝCH ZÁPASOV: 2 2 0 0 7:1