Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

October 9, 2013

Štefánik: " Weiss a Stoch hrajú v najlepších gréckych kluboch, môžeme využiť ich skúsenosti"

SENEC (SFZ) - Slovenský futbalový reprezentant Samuel Štefánik pred kvalifikačným zápasom proti Grécku: "Tak ako proti Bosne a Hercegovine, mohla by na nich platiť dobrá tímová hra a naše odhodlanie."

 
 
 
 
Samuel Štefánik počas reprezentačného zrazu pred zápasmi v Grécku a v Lotyšsku v rámci kvalifikácie o postup na MS 2014. 7. október 2013, Senec.

V kádri trénera Jána Kozáka sa objavuje od prvého zrazu. V Bukurešti si odkrútil reprezentačný debut a hoci k 25 minútam v zápasoch proti Bosne a Hercegovine ďalšie nepridal, objavil sa v Kozákovej nominácii aj na zápasy proti Grécku a Lotyšsku. Reč je o 21-ročnom stredopoliarovi Samuelovi Štefánikovi.

Bývalý záložník AS Trenčín pricestoval do Senca z nového pôsobiska, z holandského Nijmegenu, kam prestúpil v letnom prestupovom období. NEC Nijmegen je v súčasnosti na dne holandskej Eredivisie, keď v deviatich zápasoch získal doteraz iba štyri body. „Stále čakáme na prvé víťazstvo, ťažko povedať, v čom tkvie hlavná príčina doterajších výsledkov. Dostávame veľa gólov a máme rezervy v defenzíve. Tým nemyslím len obrancov, ale hovorím o obrannej činnosti celého mužstva. Nehráme dostatočne tímovo,“ hovorí o príčinách postavenia klubu v tabuľke Samuel Štefánik.

Kreatívny stredopoliar odohral v novom pôsobisku doteraz tri zápasy, v ktorých zaznamenal dva góly. Oba v zápase 6. ligového kola do siete Feyenoordu Rotterdam pri remíze 3:3. „Hrať v Holandsku je pre mňa veľká výzva. Hrám v kvalitnej súťaži a pociťujem veľkú zmenu v porovnaní s pôsobením na Slovensku. Kádre disponujú kvalitnými hráčmi, najväčší rozdiel je v rýchlosti. Myslím, že Nijmegen bola dobrá voľba.“ V poslednom dueli proti Go Ahead Eagles odchádzal z ihriska predčasne po polčasovej prestávke. „Mal som bolesti v zadnom stehennom svale, nedalo sa s tým pokračovať ďalej v zápase. Škoda. Herne sa mi darilo, cítim podporu a dôveru v klube, sám som zvedavý, ako sa bude vyvíjať môj zdravotný stav."

Na reprezentačný zraz tak prišiel so zdravotným hendikepom. Tréner Ján Kozák sa vyjadril, že zdravý Štefánik by bol pri neúčasti Mareka Hamšíka prvou voľbou na uvoľnený post. „O to viac ma zranený sval mrzí. Nádej zomiera posledná, urobím všetko preto, aby som mohol byť trénerovi k dispozícii,“ povedal smerom k blížiacim sa zápasom proti Grécku a Lotyšsku. A čo napadá najmladšiemu hráčovi aktuálneho kádra, keď sa povie grécky futbal? „Najmä ich triumf na EURO 2004 v Portugalsku, keď šokovali Európu. Grécko je vždy výborne pripravené takticky, má prepracovanú defenzívu a kvalitných hráčov smerom dopredu.“

Od čias trénera Rehhagela hrajú Gréci rovnaký futbal. Strieľajú málo gólov, ale ešte menej inkasujú. Aj v zápase v Bratislave v prebiehajúcej kvalifikácii sme súpera tlačili, no napokon sa z jednogólovej výhry tešili zverenci Fernada Santosa. „Tak ako proti Bosne a Hercegovine, mohla by na nich platiť dobrá tímová hra a naše odhodlanie. Ak vložíme do hry srdce a bojovnosť, myslím, že Gréci sú hrateľný súper,“ povedal smerom k predposlednému zápasu v rámci kvalifikácie MS 2014 Samuel Štefánik a na záver zdupľoval vieru v dobrý výsledok: „Myslím, že máme lepších hráčov ako Grécko. Vlado Weiss a Miňo Stoch hrajú v najlepších kluboch v Grécku, môžeme využiť aj ich skúsenosti s gréckym futbalom a v Aténach uspieť.“