Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

June 5, 2011

VIDEO: Weiss nahnevaný na zahodené šance, spokojný iba s 3 bodmi

BRATISLAVA (SITA/SFZ) - Vladimír Weiss st. (tréner A-tímu SR po sobotňajšom víťazstve na Pasienkoch proti Andorre /1:0/): "My takýto zápas musíme vyhrať 5:0 a nie trápiť sa až do konca a zvíťaziť gólom stopéra"

 
 
 
 
Hlavný tréner slovenskej reprezentácie Vladimír Weiss st. po kvalifikačnom zápase s Andorrou. Bratislava, 4. júna 2011.

Slovenskí futbaloví reprezentanti horko-ťažko zvládli v B-skupine aktuálnej kvalifikácie ME 2012 dve merania síl s Andorrou a dvoma tesnými víťazstvami 1:0 si proti outsiderovi a európskemu "trpaslíkovi" pripísali do tabuľky "povinných" šesť bodov. Po marcovom úspechu v Andorre la Vella sa rovnaký jednogólový rezultát v prospech Slovenska zrodil aj v sobotu na "upršaných" bratislavských Pasienkoch. Spomenutým šesťbodovým ziskom zostávajú zverenci trénera Vladimíra Weissa stále reálne v hre o postup na budúcoročný kontinentálny šampionát v Poľsku a na Ukrajine.

Hlavný kouč A-tímu SR však na sobotňajšej pozápasovej tlačovej konferencii neskrýval rozčarovanie. "Som sklamaný z nášho výkonu a najmä z prístupu k šanciam, ktoré sme mali v tomto stretnutí. Máme určite mužstvo s hernou kvalitou a futbalistov, ktorí hrajú v kvalitných kluboch, aby sme sa dokázali presadiť proti takémuto súperovi. Na Pasienkoch sme mali viac šancí ako v našom prvom vzájomnom dueli. To však nič nemení na tom, že som spokojný iba s tromi bodmi, s ničím iným," uviedol namrzený V. Weiss st. Podľa jeho slov bolo až neuveriteľné, čo dokázali zahodiť jeho zverenci. "To nie je výhovorka, takéto vyložené príležitosti sa jednoducho musia premieňať. Keď má Šebo šesť šancí, tri z nich musí dať. V Slovane ich premieňal v lige so zaviazanými očami. Vittek, Šesták a Hološko mali tiež dve príležitosti, musia sa presadiť v koncovke. V tomto smere som nahnevaný na útočnú fázu, to sa týka aj Hamšíka a Ježa, všetkých hráčov, ktorí boli na ihrisku."

Prehrať video
 

Hoci 46-ročný slovenský reprezentačný lodivod poslal na mokrý trávnik v Bratislave veľmi ofenzívnu zostavu s tromi útočníkmi Šebom, Vittekom, Hološkom, ktorých dopĺňali Hamšík s Ježom a po zmene strán aj Šesták so Žofčákom, napokon musel o výsledku stretnutia rozhodnúť svojím 14. gólom v najcennejšom drese onedlho 35-ročný veterán Miroslav Karhan. Skúsený "matador", ktorý prakticky na jar v nemeckom Mainzi vôbec nehral, nastúpil v Bratislave proti Andorre na mieste stopéra a v 63. min po rohu nádherne trafil pod brvno. "Hoci sa v súvislosti s ním viedli aj v médiách rôzne polemiky, všetci mohli v sobotu vidieť, že Miro je stále pán futbalista. Aj teraz to dokázal na trávniku," skonštatoval na margo 103-násobného slovenského reprezentanta tréner Vladimír Weiss st. Zároveň si povzdychol a nedával si servítku pred ústa: "My takýto zápas proti Andorre musíme vyhrať 5:0 a nie trápiť sa až do konca a zvíťaziť gólom stopéra. Treba si už konečne dať dole ružové okuliare a žiť v realite, v ktorej sme. Chceli by sme vyhrať majstrovstvá sveta, ale pomaly nemáme kde hrať a aj finančná situácia je taká, ako je. Taktiež ďalšie veci ako infraštruktúra či hráčska kvalita sa zlepšujú iba pomaly. Slovensko má takú situáciu vo futbalovom hnutí, aj finančnú, že to je veľmi zlé. A my sa chceme biť s najlepšími, chceme sa v skupine porovnávať s Ruskom či Írskom. S takýmto výkonom ako teraz s Andorrou proti nim a ani proti Arménom nemáme šancu." 

Trénerovi A-tímu SR chýbala u jeho zverencov v sobotu na Pasienkoch najmä koncentrácia na daný herný moment. "Keď príde šanca a bol by som stopercentne skoncentrovaný, len jedna jediná príležitosť, musí s ňou hráč oveľa lepšie hospodáriť. To je tá individuálna kvalita, ktorá chlapcom chýbala. Jednoducho musíme hrať na 100 percent v defenzíve a na 200 percent v ofenzíve a najmä - premieňať šance. Iba tak môžeme pomýšľať na postup."

Prehrať video

Po sobotňajších dueloch majú Írsko (vyhralo v Macedónsku 2:0), Rusko (zdolalo doma Arménsko 3:1) i Slovensko v kvalifikačnej B-skupine rovnako 13 bodov, iba víťaz priamo postúpi na ME 2012. Na všetky tri spomenuté krajiny čakajú na jeseň ešte štyri duely. 

"Weissovci" nastúpia 2. 9. v Írsku, o štyri dni neskôr privítajú Arménov, následne 7. 10. hrajú znova doma s Ruskom a 11. októbra odcestujú na derniéru do Macedónska. "Možno sa rozhodne už kolo do konca a už pred záverečnými duelmi bude všetko jasné," prognózoval V. Weiss a na margo vývoja v skupine dodal: "Naša matematika je taká, že keď chceme postúpiť, musíme získať ešte minimálne deväť bodov. Tento počet môže, ale aj nemusí stačiť. Všetko závisí od toho, ako budeme hrať v Írsku. V domácom prostredí musíme zdolať Arménsko, ktoré je po prehre v Rusku už mimo hry. Potom proti Rusku v októbri už nám, ale aj súperovi pôjde o všetko."