Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

October 15, 2013

MS U17: Slováci v premiére proti Brazílčanom, Hondurasu a SAE

ABÚ ZABÍ (SITA) - Pred záverečným turnajom futbalových majstrovstiev sveta hráčov do 17 rokov v Spojených arabských emirátoch

 
 
 
 
Slovenská futbalová reprezentácia do 17 rokov (ročník 1996) na tréningu pred otváracím zápasom MS tejto vekovej kategórie. Abú Zabí, 14. október 2013.

Úvodnými zápasmi v A a B-skupine sa vo štvrtok aj so slovenským zastúpením začnú v Spojených arabských emirátoch futbalové majstrovstvá sveta hráčov do 17 rokov (17. októbra - 8. novembra). Šampionát s 24 účastníkmi odohrajú v šiestich mestách, sú nimi Abú Zabí, Ras Al Khaimah, Fujairah, Sharjah, Dubaj a Al Ain. Titul z MS 2011 obhajujú Mexičania.

Historicky najúspešnejšími tímami svetových šampionátov tejto vekovej kategórie sú Brazília a Nigéria, ktoré si vybojovali zhodne po tri tituly. MS hráčov do 17 rokov sa hrajú od roku 1985, prvými šampiónmi sa na podujatí v Číne stali futbalisti Nigérie. Slovenská "sedemnástka" sa na šampionáte tejto vekovej kategórie v ére samostatnosti dosiaľ nepredstavila, na MS 2013 v SAE zažije premiéru.

Slováci, ktorí si postup na svetový šampionát vybojovali na domácom finálovom turnaji ME (postúpili do semifinále, pozn.), sa predstavia v základnej A-skupine v Abú Zabí postupne proti rovesníkom z Brazílie (17. 10. o 15.00 h SELČ), Hondurasu (20. 10. o 15.00) a SAE (23. 10. o 18.00). V generálke na blížiaci sa svetový šampionát zvíťazili zverenci trénera Ladislava Pecka v sobotňajšom medzištátnom prípravnom stretnutí v Dubaji nad rovesníkmi z Uruguaja 2:1 (1:0), góly mladých Slovákov strelili Lukáš Čmelík z MŠK Žilina a hráč Juventusu Turín Jakub Hromada. "Je pre nás veľkým úspechom, že sme sa dostali na MS. Máme obrovskú radosť, ideme si to tam užiť. Na druhej strane však cítime aj zodpovednosť, aby sme si neurobili hanbu pred Slovenskom a ukázali, že u nás vyrastajú dobrí futbalisti. Najpozitívnejšie na chlapcoch bolo, že oni sami sa dali dokopy a išli spolu za úspechom. Trénerom bolo ľahšie ich motivovať, čo ma na ME milo prekvapilo, kde tlak domáceho prostredia zvládli veľmi dobre. Verím, že sme mentálne ďaleko skúsenejší, " povedal 45-ročný kormidelník SR "17" Ladislav Pecko

Dvadsaťštyri účastníkov MS 2013 hráčov do 17 rokov rozdelil žreb do šiestich štvorčlenných skupín, v rámci ktorých sa stretnú reprezentačné výbery systémom každý s každým. Prvé dva tímy tabuľkového poradia z každej skupiny postúpia do osemfinále spolu so štyrmi najlepšími družstvami umiestnenými na tretích priečkach. V rámci vyraďovacej časti sa hrá na jedno stretnutie. Víťazi osemfinálových súbojov postúpia do štvrťfinále, úspešní spomedzi záverečnej "osmičky" si zmerajú sily v semifinálových súbojoch, nasledovať bude duel zdolaných semifinalistov o tretie miesto a finálový zápas, ktorý odohrajú v piatok 8. novembra v Abú Zabí. 

Ázijskými zástupcami na turnaji v SAE sú Irak, Irán, Japonsko a Uzbekistan. Africký kontinent bude reprezentovať štvorica Maroko, Nigéria, Pobrežie Slonoviny, Tunisko. Z Európy si účasť na záverečnom turnaji MS "17" zabezpečilo sexteto tímov (Chorvátsko, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Švédsko, Taliansko). Zónu CONCACAF Severnej a Strednej Ameriky a Karibskej oblasti zastupujú Honduras, Kanada, Mexiko a Panama. V rámci Južnej Ameriky si miestenky do SAE vybojovali Argentína, Brazília, Uruguaj a Venezuela. Oceánia "dodala" jedného účastníka - Nový Zéland, automaticky mali právo štartu zabezpečené Spojené arabské emiráty ako organizátor podujatia. 

Otváracími stretnutiami šampionátu v SAE budú súbežne hrané štvrtkové zápasy Brazília - Slovensko v Abú Zabí (A-skupina) a Uruguaj - Nový Zéland v Ras Al Khaimah (B-skupina) so začiatkom naplánovaným na 15.00 h SELČ.