Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

January 7, 2014

Haraslín: "Irán ešte neinkasoval, chceme postúpiť z prvej priečky"

PETROHRAD (SFZ) - Haraslín: "Turnaj má vysokú kvalitu. Okrem výberu Slovenska sú tu ďalšie tímy, ktoré sa predstavili na minuloročných MS v SAE – domáce Rusko, Irán, Japonsko. Svoje kvality predviedlo Turecko, Ukrajina"

 
 
 
 
Záber zo stretnutia Slovensko "18" - Bielorusko "18" na turnaji Memoriál V. Granatkina. Na snímke Lukáš Haraslín v súboji o loptu s hráčmi Bieloruska. Petrohrad, 5. január 2014.

Na minuloročnom európskom šampionáte futbalistov do 17 rokov priviedol mužstvo s kapitánskou páskou na ruke do semifinále turnaja. V lete prestúpil do AC Parma a v závere roka bol oporou sedemnástky na svetovom šampionáte do 17 rokov v Spojených arabských emirátoch. "Šampionáty mi dali veľa do osobného života, získal som veľa futbalových skúseností. Záverečný turnaj ME alebo MS je vyvrcholením mládežníckej kariéry v živote futbalistu. Teraz sme v reprezentačnej osemnástke a pred nami budú dospelé – seniorské méty," povedal ešte pred odchodom na turnaj do Petrohradu úspešný kapitán bývalej 17-ky Lukáš Haraslín.

Na reprezentačný zraz prišiel v pozícii legionára. Od júla minulého roka pôsobí v talianskom AC Parma. "Do Parmy som prišiel mesiac pred štartom ligy. V tom čase mi chýbala transfer-karta a tak som mohol nastupovať iba na prípravné zápasy. Potom prišiel zápas proti Juventusu, v ktorom som dostal šancu, odohral som 35 minút. Odvtedy nastupujem v základnej zostave." Výnimkou bol posledný minuloročný zápas, 14. decembra, kedy Haraslín sledoval dianie na ihrisku iba z lavičky náhradníkov. "Mal som zapálené hrdlo a tréner po konzultácii s lekárom rozhodol nechať ma odpočívať. V Parme som maximálne spokojný. Každý deň som v kontakte s brankárom Bajzom. Trénujeme v rovnakom tréningovom centre so začiatkom o 14:30, vidíme sa pred tréningom, ale po ňom. Niekedy zájdeme spolu do mesta. Pomohol mi najmä v začiatkoch, kedy som neovládal taliančinu. Po polroku už dokážem rozumieť výkladu trénera, ale samozrejme, je čo zdokonaľovať," povedal o pôsobení v Taliansku slovenský mládežnícky reprezentant.

Stredopoliara AC Parma zastihol Nový rok v parádnej forme. V týchto dňoch je súčasťou výberu Milana Malatinského na turnaji V. Granatkin Memorial v Petrohrade. Aj jeho zásluhou je slovenská reprezentačná osemnástka v hre o postup zo skupiny z prvej priečky. V úvodných dvoch zápasoch zaznamenal Lukáš Haraslín dva góly. Proti Fínom skóroval z penalty, Bielorusku strelil parádny gól po samostatnom prieniku. Prebral si loptu pravačkou na pravej strane, posunul ju smerom do stredu ihriska á la Robben a nechytateľnou strelou do šibenice z diaľky nedal bieloruskému brankárovi šancu. "Nie som strelec z veľkých vzdialeností, ani tento nebol toho dôkazom. Strieľal som spoza 16-ky, v takýchto prípadoch sa snažím umiestniť loptu, obstreliť brankára," komentoval skromne gólový zápis.

Turnaj v Petrohrade sa koná v netradičnom termíne. Väčšinou sme si zvykli na prelome rokov sledovať dianie hokejovej dvadsiatky na svetových šampionátoch. Teraz si krátili Silvestrovské radovánky futbalisti. "Zraz 1. januára som ešte nezažil, ale sme športovci, berieme to profesionálne," komentoval s úsmevom nevšedný novoročný program Lukáš Haraslín a smerom k úrovni turnaja priamo z Petrohradu dodal: "Nenájdete tu slabého súpera. Turnaj má vysokú kvalitu. Okrem výberu Slovenska sú tu ďalšie tímy, ktoré sa predstavili na minuloročných MS v SAE – domáce Rusko, Irán, Japonsko. Svoje kvality predviedlo Turecko, Ukrajina. Trénujeme a hráme v halách. Odlišujú sa síce povrchom, ale všetko je v poriadku. Plochy sú pripravené na najvyššej úrovni."

Slovenská osemnástka zaznamenala doteraz na turnaji dve víťazstvá. Dnešný súboj s Iránom je zápasom o prvenstvo v skupine a zároveň miestenkou do bojov o najvyššie priečky. Do skupiny o 1-4 miesto postupujú víťazi štyroch štvorčlenných skupín. "Zápas s Fínskom bol v porovnaní s Bieloruskom náročnejší. O víťazstvo sme museli bojovať do posledných chvíľ. Uvedomujeme si, že ak chceme hrať o najvyššie priečky, potrebujeme zdolať v poslednom zápase Irán. Súper zatiaľ na turnaji neinkasoval gól, pokúsime sa to zmeniť," dodal pred dnešným duelom s Iránom doteraz na turnaji dvojgólový strelec Lukáš Haraslín.

Stretnutie s Iránom odohrá reprezentácia Slovenska dnes (7.1.) o 11:15 v Petrohrade.