Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

February 9, 2016

Bénes: "Bojovnosť, tímovosť a kvalita by nás mohli doviesť na ME U19"

SENEC (SFZ/PETER ZEMAN) - Stredopoliar slovenskej 19-ky László Bénes má za sebou úspešnú jeseň, výkony v klube a v reprezentácii mu vyniesli účasť v elitnom výbere 50 najväčších talentov podľa talianskeho portálu Gazetta World.

 
 
 
 
László Bénes

O tom, že 18-ročný rodák z Dunajskej Stredy ovláda z futbalovej abecedy viac ako býva u hráčov v jeho veku zvykom nepochyboval v našich končinách nikto. Dôkazom, že chýr o talente mladého futbalistu prekročil hranice Slovenska je nominácia v elitnom výbere 50 najväčších talentov podľa talianskeho portálu Gazetta World. László Bénes sa ocitol v spoločnosti Comana, Donnarummu, či Embola na 49. mieste. "Prvý prišiel so správou otec. Zavolal mi, neskôr som sa presvedčil o tom, že je to pravda, sám na internete. Prvé pocity? Veľký šok. Obrovské prekvapenie. Teraz je na mne aby som zostal pevnými nohami na zemi a posúval sa po krôčikoch vyššie," komentoval prienik medzi európsku mládežnícku elitu "Laci" Bénes.

"V priebehu jesene sme odohrali so žilinským tímom top zápasy v európskej lige proti Athleticu Bilbau a zrejme aj v zahraničí registrujú odborníci ďalšie kvalitné duely v domácej súťaži v Trenčíne, proti Trnave alebo s DAC. Neviem si inak vysvetliť interes zahraničných odborníkov," povedal na margo ankety stredopoliar slovenskej 19-ky pred tréningom mužstva v Senci v rámci prípravy na turnaj v Španielsku.

Zaujímavosťou je fakt, že v spomínanej ankete skončil na druhom mieste 20-ročný stredopoliar bundesligového Schalke 04 Leroy Sané, s ktorým si zmeral Bénes sily v marcovom stretnutí Elite Round v Mannheime. "Je starší, ročník deväťdesiatšesť. Samozrejme, že si spomínam naňho veľmi dobre. Bolo ho plné ihrisko, rýchly a technický hráč. Nakoniec však Vesťo (pozn, Vestenický) vyrovnal v nadstavenom čase na 1:1 a vybojovali sme cenný bod," spomína na zápas Elite Round žilinský stredopoliar.

Práve v žlto-zelenom drese na jeseň ukázal, čo dokáže jeho ľavačka. "Poctivo sa venujem streľbe z väčších vzdialeností a štandardkám, no sám dobre viem, že zlepšiť sa musím aj v hre pravou nohou. Po príchode do Žiliny som bol dohodnutý s trénerom Guľom, že začnem v B-tíme a ak pôjdu veci podľa plánu, dostanem šancu v niektorých zápasoch na posledných desať minút. Sám som prekvapený, ako to celé vypálilo. Odohral som celý zápas v Trenčíne a hneď na to doma s Trnavou a odvtedy dostávam pravidelne šancu. Vyhrali sme zápasy so silnými, no postrácali sme zbytočne body so slabšími mužstvami. Súboj o titul však ešte rozhodne nevzdávame," komentoval úspešnú žilinskú jeseň 18-ročný Bénes.

Na jeho schopnosti sa bude spoliehať realizačný tím trénera Malatinského na turnaji štyroch krajín v La Mange (11.-15.2.) a najmä na marcovom turnaji Elite Rounde (24.-29.2.), kde sa Slováci stretnú s domácim Rakúskom, Českom a Rumunskom. "V skupine na seba narazia štyri dobré mužstvá, myslím si, že aj my máme svoju kvalitu a môžeme sa radiť medzi dobré tímy. Viete ako to vo futbale chodí, v drese Žiliny sme nastupovali na ihrisko proti Zlatým Moravciam v úlohe favorita a dostali sme štvorku... Ak ukážeme na ihrisku bojovnosť, tímovosť, kvalitu - môžeme pomýšlať na víťazstvo s každým súperom a vybojovať postup na európsky šampionát. V rovnakom duchu chceme uspieť aj na turnaji v La Mange. Poviem to priamo, v reprezentačnom drese nech by išlo o akýkoľvek zápas, chceme vždy vyhrať," dodal na záver odhodlane László Bénes.

Program zápasov SR 19 na turnaji v La Mange:

11.2. o 13:00  SLOVENSKO "19" - Nórsko "19"
13.2. o 13:00  Portugalsko  "19" - Slovensko "19"
15.2. o 13:00  Poľsko "19" - SLOVENSKO "19"