Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

February 11, 2014

Králik: "Posledný vzájomný zápas s Tureckom bol vyrovnaný, presadili sme sa až v závere“

SENEC (SFZ) – Martin Králik, kapitán SR 19: "Cítim sa fyzicky aj mentálne dobre. Mojím cieľom je vybojovať si v jarnej časti v klube miesto v základnej zostave“

 
 
 
 
Martin Králik, kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie do 19 rokov na zraze v Senci pred zápasmi v Turecku. Senec, 10. február 2014.

Pilier slovenskej devätnástky začínal s futbalom v rodnej Prievidzi. Výkony talentovaného mladíka neunikli pozornosti trénerov a funkcionárov MŠK Žilina, a tak sa ešte pred skončením základnej školy sťahoval Martin Králik do mesta pod Dubňom. "Býval som v žilinskej Akadémii, naskytla sa mi príležitosť získavať cenné skúsenosti v dorasteneckej lige. S príchodom do Žiliny som zaznamenal výkonnostný vzostup. Aj vďaka možnosti trénovať o kategóriu vyššie. Vynechal som šestnástku, pripravoval som so staršími v kategórii do 17 rokov. Snažil som sa odvádzať na tréningoch stopercentné výkony a posúvať sa vyššie,“ komentoval začiatky v Žiline Martin Králik.

V reprezentácii debutoval v slovenskej šestnástke pod vedením trénera Jakuša a doteraz patrí k oporám mládežníckych reprezentačných výberov. Od kategórie do 18 rokov privádza spoluhráčov k medzištátnym zápasom s kapitánskou páskou na rukáve. "Patrí ku mne od čias, kedy som hrával v Prievidzi, možno vo mne tréneri vidia vodcovský typ. Úloha kapitána mi pripadla aj krátko po príchode do Žiliny a od U18 mi pripadla táto česť aj v reprezentácii. Snažím sa k úlohe pristupovať zodpovedne a byť pozitívny. Ak som niekedy na spoluhráčov tvrdší, nie je za tým nič iné ako úmysel dať mužstvu to najlepšie čo je vo mne,“ hovoril o funkcii kapitána 18-ročný fanúšik FC Liverpool a obdivovateľ Stevena Gerrarda.

Už zajtra privedie na štadióne v Alanyi spoluhráčov k prvému z dvojice vzájomných zápasov proti Turecku. V poslednom vzájomnom stretnutí v Myjave sa zrodilo jednogólové víťazstvo Slovákov. "Pamätám sa na zápas v Myjave veľmi dobre. Turci boli nebezpeční, museli sme byť po celý čas v strehu. Duel bol vyrovnaný herne a dlho aj výsledkovo. Gól sme vsietili až v samom závere zápasu,“ spomínal Martin Králik na zraze v Senci na minuloročné meranie síl a smerom k zajtrajšiemu zápasu dodal: "Teším sa. Očakávam dva vyrovanané zápasy, samozrejme so šťastným koncom pre nás.“

Stretnutia v Turecku sú pre mladého obrancu spestrením zimnej prípravy. Martinovi Králikovi patrí miesto v kádri MŠK Žilina. "Hrám v klube s najvyššími ambíciami a aj keď v tomto období prechádza káder prestavbou, budeme sa v jarnej časti ligy snažiť dostať Žilinu tam kam patrí, teda na vrchné poschodia. Sám sa cítim fyzicky aj mentálne dobre. V klube som spokojný, mojím cieľom je vybojovať si miesto v základnej zostave a zbierať cenné skúsenosti v najvyššej domácej súťaži,“ povedal na záver Martin Králik.

Prvý z dvojice zápasov proti Turecku odohrá slovenská devätnástka zajtra (12.2) o 13:00, odveta je na programe v piatok (14.2) o 10:00. Dodajme, že kvarteto Žilinčanov v kádri slovenskej devätnástky - Martin Králik, Milan Škriniar, Peter Ľupčo a Michal Klec, sa po piatkovom zápase pripojí k tímu MŠK Žilina, ktorý absolvuje v krajine polmesiaca v tomto období zimné sústredenie.