Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

October 19, 2016

Mladí sokoli: Ľubomír Tupta

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) – Ľubomír Tupta zaznamenal doteraz v 66 reprezentačných zápasoch v mládežníckych výberoch spolu 27 gólov.

 
 
 
 

S futbalom začínal v Jarovniciach, cez Slovan Sabinov a prešovský Tatran sa prepracoval až k prvej profesionálnej zmluve v talianskej Verone. Prešiel všetkými mládežníckymi reprezentačnými kategóriami až po súčasnú 19-ku a v každej z nich patril k top kanonierom.

V 15-ke dal o sebe vedieť predovšetkým na kvalitne obsadenom turnaji Frenz International v Malajzii, kde k prvenstvu Slovákov pridal aj trofej pre najlepšieho strelca turnaja. Spolu zaznamenal v piatich zápasoch v drese SR 15 štyri góly. To už bol zameraný skautmi popredných klubov a tak absolvoval skúšky v FC Chievo Verona, Readingu a tiež v Liverpoole.

Vo výbere do 16 rokov odohral 20 zápasov a dosiahol rovný tucet gólov, neskôr sa stal lídrom slovenskej 17-ky, ktorú gólovo potiahol v októbri 2013 v domácom prostredí úspešnými zásahmi do siete Luxemburska a Litvy až do Elite Round. Žiaľ, v Nemecku, na turnaji 2. fázy kvalifikácie, sa jemu a jeho spoluhráčom postup na európsky šampionát vybojovať nepodarilo.

Ľubo Tupta je aktuálne členom kádra trénera Malatinského vo výbere SR do 19 rokov a pred tromi týždňami sa pripomenul husárskym kúskom pri výhre svojho tímu FC Hellas Verona v zápase talianskej juniorskej súťaži Primavera nad AC Miláno na jeho pôde 6:3. Tupta sa blysol hetrikom. "Bol to skvelý zápas a my sme v ňom dokázali triumfovať. Na ihrisku AC sa nevyhráva každý deň a aj pre mňa sú tieto góly niečím špeciálnym,“ povedal po zápase.

Prvú profesionálnu zmluvu podpísal v auguste tohto roka v klube Hellas Verona, kam prišiel pred rokom z talianskej Catanie Calcio. So zamestnávateľom podpísal 18-ročný talentovaný útočník štvorročný kontrakt. „Verona je výborný klub so skvelými podmienkami. Už len makať na tom, aby som sa čo najskôr dostal do A-tímu,“ povedal krátko po podpise zmluvy.

Zostáva veriť, že odchovanec prešovského futbalu pôjde naďalej v nastúpenom trende a slovenský futbal sa bude môcť spoľahnúť na jeho góly aj v ďalších kategóriách. Doteraz ozdobil pôsobenie v každej z nich minimálne jedným gólom.

Vizitka - Ľubomír Tupta:

Dátum narodenia:

28. marca 1998

Miesto narodenia:

Jarovnice

Klub:

Hellas Verona

Post:

útočník

Kluby:

MFK Slovan Sabinov, 1. FC Tatran Prešov, Catania Calcio, Hellas Verona 

REPREZENTÁCIA:

SR 15:

5 zápasov / 4 góly

SR 16:

20 zápasov / 12 gólov

SR 17:

16 zápasov / 3 góly

SR 18:

20 zápasov / 7 gólov

SR 19:

5 zápasov / 1 gól