Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

February 10, 2016

Špalek: "Duely v La Mange výbornou previerkou pred Elite Round"

SENEC (SFZ/PETER ZEMAN) - Nikolas Špalek má skúsenosti z dvoch záverečných turnajov ME a MS, v marci zabojuje s 19-kou na turnaji Elite Round o postup na tretí - ME 2016 U19 v Nemecku.

 
 
 
 
Nikolas Špalek

Ofenzívny krídelník stihol počas krátkej kariéry spomedzi 18-ročných slovenských futbalistov azda najviac. V úlohe najmladšieho hráča kádra reprezentoval Slovensko na úspešných ME do 17 rokov na Slovensku a nechýbal ani na MS rovnakej vekovej kategórie, ktoré sa v roku 2013 konali v Spojených arabských emirátoch. Nikolas Špalek vyrástol v mladom veku na stabilného hráča najvyššej domácej súťaže a patrí medzi opory výberu trénera Malatinského  v reprezentačnom výbere SR do 19 rokov. 

"V klube sme odštartovali jeseň vo veľkom štýle. Na európskej i domácej scéne sme odohrali skvelé zápasy, na druhej strane sme v závere jesene postrácali body v stretnutiach, v ktorých sme mali uspieť. Liga ešte nie je na konci, ideme ďalej," komentoval priebeh jesene žilinský stredopoliar, ktorý sa výborne zhostil svojich úloh aj na netradičnom poste krajného obrancu. "Vyžiadala si to situácia. Počas zápasu s Poltavou sa zranil Ernest Mabouka a tréner ukázal na mňa. Bola to jedna z alternatív, mali sme ju pripravenú," spomína na záskok na pravej strane obrany Niko Špalek a zároveň dodáva: "S postom obrancu nemám problém, ale lepšie sa cítim v strede poľa, kde mám viac kontaktov s loptou a môžem myslieť viac na ofenzívu."

Do veľkého futbalu vstúpil pred dvomi rokmi v drese FC Nitra, neskôr pôsobil v Trnave, aktuálne je hráčom MŠK Žilina. Viacerí slovenskí mládežnícki reprezentanti pôsobia v zahraničných kluboch. Ako vníma túto skutočnosť stredopoliar slovenskej 19-ky? "Nie je tajomstvom, že podmienky v zahraničí sú pre hráčov atraktívnejšie v porovnaní s tými domácimi. Každý hráč sa chce posúvať vyššie, je to prirodzené. Mne sa najviac páči anglická Premier League," zamyslel sa a na zmienku o ráznych obrancoch na Britských ostrovoch odpovedal: "Vôbec by som sa ich napriek mojej nižšej postave neobával. Práve naopak, možno práve moja pohybová šikovnosť a obratnosť mohla narobiť nejakým "kopáčom" starosti."

Rodák zo Šale odcestoval s tímom trénera Malatinského do La Mangy, kde sa slovenská 19-ka predstaví na turnaji štyroch krajín v rámci prípravy na marcový turnaj Elite Rounde. V spoločnosti tímov Rakúska, Česka a Rumunska sa pokúsia Slováci vybojovať postup na európsky šampionát. "Duely v Španiesku sú výbornou previerkou pred marcovým vrcholom sezóny. Predovšetkým tímy Nórska a Portugalska sú veľmi silné, ale netreba zabúdať ani na Poľsko. Všetci si uvedomujeme, že to najdôležitejšie nás čaká na turnaji Elite Round. Určite bude pre nás dôležitý vstup do turnaja. Súperov považujem za prijateľných, ale to neznamená, že by sme mali niekoho podceniť. Nič také nepripadá do úvahy. Myslím si, že všetky tímy majú šance na postup a uspeje mužstvo, ktoré bude v čase turnaja v najlepšej forme," dodal na záver Nikolas Špalek.

Program zápasov SR 19 na turnaji v La Mange:

11.2. o 13:00  SLOVENSKO "19" - Nórsko "19"
13.2. o 13:00  Portugalsko  "19" - Slovensko "19"
15.2. o 13:00  Poľsko "19" - SLOVENSKO "19"