Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

June 2, 2011

21-ka chce v prvom kvalifikačnom zápase vyhrať

BRATISLAVA (SITA) - Pred úvodným kvalifikačným zápasom slovenskej reprezentácie do 21 rokov vládne v našom tíme dobrá nálada

 
 
 
 
Slovensko U21. Hore zľava: Šulla, Štetina, Považanec, Valenta, Greguš, Vavrík, Čonka, Poleť, Slančík, Le Giang. Stred zľava: Vailing (technický vedúci), Hečko (masér), Kolčák, Szarka, Pillár, Šimonek, Rakovan, Košút, Pauschek, Karaš, Lalkovič, Balla (kustód), Purdek (fyzioterapeut). Dole zľava: Malovič (lekár), Seman (tréner brankárov), Mikuš, Galád (tréner), Kiss, Hrnčár (asistent), Mak, Slovák (tím manažér), Mrázik (psychológ). Senec, 30. mája 2011.

Novo sa tvoriacu slovenskú futbalovú reprezentáciu do 21 rokov čaká v piatok prvá ostrá skúška. Zverenci trénera Ivana Galáda vstúpia zápasom proti Lotyšsku do bojov o postup na majstrovstvá Európy 2013 svojej vekovej kategórie v Izraeli. V nominácii kouča slovenskej dvadsaťjednotky figuruje 22 futbalistov, pričom všetci by mali byť zdravotne v poriadku. Spomenutý duel 9. kvalifikačnej skupiny sa uskutoční o 18.00 h na štadióne v Zlatých Moravciach.

"Náš tím sme sa snažili vyprofilovať počas piatich mesiacov. Máme pred sebou viacero úloh. Dve najhlavnejšie z nich sú pobiť sa o postup na majstrovstvá Európy a pripraviť hráčov na medzinárodný futbal. V tejto kvalifikácii účinkuje až 52 tímov, do play-off sa prebojujú štrnásti a iba sedem krajín má nárok štartovať na záverečnom turnaji spolu s tímom organizátora šampionátu. My sa chceme popasovať v ôsmich zápasoch a krokoch, ktoré na nás čakajú, o maximálne možný dobrý výsledok. Je relevantné, že v našej skupine nie sme favoritmi. Žijeme v realite, to nás však neoprávňuje dávať si nejaké alibistické vyhlásenia. Urobíme všetko pre to, aby sme dosiahli čo najlepšie výsledky, ktoré by nás oprávňovali pomýšľať na postupové pozície," nechal sa počuť Ivan Galád.

Kormidelník druhého najelitnejšieho národného mužstva spod Tatier si uvedomuje silu piatkového súpera svojich zverencov, zároveň ale verí v úspešný výsledok. Rozhodujúcim faktorom by mala byť výhoda domácej pôdy. "Máme entuziazmus, dobrú organizáciu hry, stratégiu, naši hráči sú inteligentní a po tejto stránke zdatní. Ja verím, že futbalisti, ktorých máme k dispozícii, sú dobrí a dosiahnu solídne výsledky. Progres očakávam od legionárov, ktorých je v tejto nominácii sedem. Lotyšsko poznáme, videli sme niektoré jeho zápasy. Ide o protivníka zo štvrtého koša, to však absolútne nič neznamená a nerozhoduje. Je to mužstvo, ktoré hrá ako pobaltské krajiny - behavý a agresívny futbal, systémom 4 - 4 - 2. K dispozícii má veľmi kvalitných útočníkov. Je to súper, ktorý má jasnú identitu. V predchádzajúcej kvalifikácii účinkovali Lotyši v šesťčlennej skupine, z desiatich duelov dokázali až v štyroch zvíťaziť. Určite k nám nepricestujú iba na výlet. My však začíname doma a v Zlatých Moravciach chceme Lotyšsko zdolať," vyhlásil I. Galád.

Ťahúňmi ambiciózneho tímu by mala byť predovšetkým dvojica legionárov - Milan Lalkovič (FC Chelsea) a Róbert Mak (1. FC Norimberg). Obaja si zhodne prajú úspešný vstup do kvalifikácie. "Urobíme všetko pre to, aby sme do kvalifikácie vstúpili v piatok víťazstvom. Následne nás čakajú tri zápasy vonku a to nebude jednoduché. Nemyslím si, že národný tím stojí na dvoch hráčoch, vždy je to predovšetkým o sile kolektívu. Chcem však samozrejme mužstvu pomôcť," nechal sa počuť Róbert Mak a doplnil: "Cítim zodpovednosť, pretože pôsobím v najvyššej nemeckej futbalovej súťaži. Aj tréner mi hovoril, že chce, aby som podával také výkony ako v bundeslige, aby som potiahol a motivoval mužstvo." Ďalším obrovským talentom slovenského futbalu je osemnásťročný krídelník anglickej Chelsea Milan Lalkovič, ktorý sa s béčkom "The Blues" tešil z víťazstva v lige rezervných tímov. "Pokiaľ vyhráme, tak na výsledku zápasu nezáleží. Či už sa to skončí 1:0, 3:1, alebo aj 5:4 je jedno. Dôležitejšie bude, aby sme mali na konte tri body," poznamenal Lalkovič, ktorého po splnení si reprezentačnej povinnosti čaká týždňová dovolenka s priateľkou v Turecku.

Slovenský výber do 21 rokov odohral v tomto kalendárnom roku spolu päť stretnutí, všetky s prípravným charakterom. Vo februári podľahol vo Francúzsku domácemu tímu 1:3, v marcovom dvojzápase s Fínskom zvíťazil v Nitre 3:2 a v Zlatých Moravciach hrala nerozhodne 0:0. V dvoch aprílových meraniach síl podľahli mladí Slováci v Al Dammame tímu domácej Saudskej Arábie "20" 0:2 a v Šardiciach remizovali 2:2 s domácim mužstvom českých rovesníkov.

V 9. skupine figurujú okrem Slovenska a Lotyšska aj Francúzi, Kazachovia a Rumuni. Ako je známe, v každej zo skupín tejto kvalifikácie ME "21" sa tímy stretnú tradičným systémom každý s každým. Do ďalšej fázy postúpia desiati víťazi základných skupín spolu so štyrmi najlepšími mužstvami z druhých priečok. Týchto 14 krajín potom ďalší žreb "spáruje" do siedmich dvojíc, z ktorých po dvoch dueloch (doma - vonku) vzíde sedem účastníkov záverečného turnaja ME 2013. Tým ôsmym bude organizátor kontinentálneho šampionátu z Izraela.