Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 2, 2014

21-ka proti Škótsku takmer o všetko, už vo štvrtok v Senci

SENEC (SFZ) - Lukáš Pauschek pred duelom so Škótskom: "Ak sa nám však podarí naplniť cieľ, budeme najšťastnejší pod slnkom"

 
 
 
 
Takto sa tešil Lukáš Pauschek po góle v kvalifikačnom zápase o postup na ME 2015 hráčov do 21 rokov Slovensko - Luxembursko (3:0). Senec, 14. októbra 2013.

Vo futbale je možné všetko a tak prognózy neraz zlyhajú na celej čiare. Na druhej strane, ako hovorí sám tréner slovenskej dvadsaťjednotky Ivan Galád, všetci počítajú, nazerajú do tabuľky, kalkulujú. Karty pred dvomi poslednými kvalifikačnými zápasmi mladých Slovákov so Škótskom a Holandskom sú viacmenej rozdané. Prvý scenár hovorí o tom, že zdoláme doma Škótsko a do Tilburgu pocestujeme s vedomím, že postup z druhej barážovej priečky by nemal uniknúť ani v prípade prehry. Samozrejme, konštelácia pohody v mužstve a megadôležitých bodov v tabuľke by mohla priniesť ľahkosť na naše kopačky a víťazstvo v Tilburgu by nás posunulo do baráže dokonca z prvého miesta?

Druhý scenár neprivolávame, len ak sme povedali A, patrí sa dodať aj B. Škótsko nie je žiadny trpaslík skupiny. Ak by sme s ostrovným tímom body stratili, zápas v Holandsku bude všetkým možným, len nie "priateľským" zápasom. 

Čo hovorí pre Galádovcov? Domáce prostredie. Ľudia v Senci na atraktívne, rozhodujúce zápasy dvadsaťjednotky vždy prišli, verme, že prídu aj teraz a chlapci ich budú počuť a cítiť podporu. Azda tiež skúsenosti z minulej kvalifikácie hrajú s nami. Situácia v jej záverej bola takmer kritická, bolo treba zdolať dovtedy nezdolaných Francúzov a potom naložiť Kazachstanu minimálne päť gólov a modliť sa aby ostatné zápasy dopadli ako sme potrebovali. Stalo sa. Tretím tromfom označme víťaznú mentalitu tímu. Galádovci idú za svojim cieľom neochvejne aj keď to na ihrisku chlapcom nejde podľa predstáv. Takto zdolali doma Gruzínsko, prelomili defenzívu Luxemburska a v priateľskom dueli v Poprade udolali aj anglickú dvadsaťtrojku. Hráči vedia, že zápas sa dá vyhrať, aj keď to na ihrisku nejde. O čo by sa mohli oprieť Škóti? Určite si budú pripomínať, že nás doma zdolali 2:1, hoci tí, ktorí zápas sledovali na vlastné oči tvrdia, že nevyhralo lepšie mužstvo. A vzhľadom k nekonečnému dažďu v našich zemepisných šírkach, pridajme do tejto kategórie aj podmienky ako na Britských ostrovoch. 

Slováci vedia o čo hrajú. Výstižne to povedal obranca Lukáš Pauschek: "Ak by sme neuspeli, v tejto vekovej kategórii končím. Ak sa nám však podarí naplniť cieľ, budeme najšťastnejší pod slnkom." V prvom zápase v Škótsku bol pritom, keď naši schádzali z ihriska ako zdolaní. "Súpera poznáme, duel vonku nám nevyšiel, v Senci dáme do toho všetko a dúfam, že vyhráme," povedal odhodlane na zraze a smerom k taktike dodal: "Tú zvolí tréner. Ja sám za seba môžem povedať, že nie som zástancom toho, aby sme iba bránili a čakali na protiútoky. Máme hráčov a kvalitu na to, aby sme hrali kombinačný futbal, presadili sa všestnástke a strieľali góly."

 

Prehrať video

 

Kvalifikačným nováčikom vo výbere trénera Galáda je dvadsaťdvaročný stredopoliar DAC Dunajská Streda Erik Ujlaky. "Chalanov poznám z mládežníckych reprezentácií a tiež z ligy. Cítim sa v tomto tíme výborne a ak mi dá tréner príležitosť v zápase, tak sa budem snažiť odviesť na ihrisku maximum," povedal o nominácii na rozhodujúce duely kvalifikácie a čím si miesto v kádri vyslúžil? "Azda výkonmi v klube. V drese DAC som odohral všetky zápasy, viac by k tomu mohol povedať tréner," povedal na záver. 

 

Prehrať video

 

Zverenci trénera Galáda absolvovali doteraz štyri tréningové jednotky na tréningovom ihrisku NTC v Senci. Zajtra (3.9.) si otestujú podmienky na hlavnej hracej ploche a vo štvrtok o 20:30 ich čaká, trúfame si povedať, rozhodujúci duel so Škótskom. Súboj slovenskej dvadsaťjednotky s tímom z Britských ostrovov rozhoduje Anatolij Žabčenko z Ukrajiny.