Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 7, 2016

Brankár SR21 Adrián Chovan: "Tento tím má obrovského ducha"

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) - Rozhovor s brankárom slovenskej 21-ky Adriánom Chovanom.

 
 
 
 
Gólman slovenskej 21-ky a AS Trenčín Adrián Chovan má dôvod na úsmev. Po výhre nad Cyprom sa jeho tím priblížil na dosah k vytúženému postupu na ME 2017 do 21 rokov.

Odchovanec trenčianskeho futbalu s reprezentačnými skúsenosťami z kategórie U19, kde sa pred tromi rokmi predstavil prvýkrát v reprezentačnom drese, je v súčasnosti jedeným z pevných pilierov tímu trénera Hapala. Ten je po pondelkovom víťazstve 3:0 jednou nohou na budúcoročnom Eure 2017 v Poľsku.

Po tom, čo reprezentačné kormidlo prevzal tréner Hapal, bola situácia na brankárskom poste poriadne zamotaná. Kvarteto Rodák, Kira, Hruška, Chovan sa postavilo na štartovú čiaru a brankársky súboj o post jednotky sa mohol začať. 20-ročný rodák z Partizánskeho debutoval v Senici proti Česku, potom odchytal polčas v priateľskom stretnutí v Poľsku a v pozícii jednotky sa postavil do brány aj v úvode kvalifikácie Bielorusku. Rébus vyriešený - jednotkou sa stal Adrián Chovan. V kvalifikácii odchytal všetkých šesť doterajších duelov. "V bránke môže chytať vždy iba jeden. Vážim si, že voľba trénerov padla práve na mňa. Aj preto sa snažím v každom stretnutí odovzdať maximum a zároveň si zápasy užiť.“

Hneď na štarte v bieloruskom Slucku prišlo prvé zaváhanie. S prehrou 0:1 sa nerátalo. "Práve tento neúspech nás zobudil a nakopol do ďalších zápasov. Bolo treba naskočiť na víťaznú vlnu a tam sa ukázal duch mužstva. Dôležitý bol zápas s Holandskom. Takých počas kariéry hráč veľa nezažije. Z tohto pohľadu zostane v našej pamäti nezabudnuteľný.“

Napriek vzostupu a úspešnému obdobiu, kedy talentovaný brankár prispel v drese 21-ky k výhram nad Cyprom (2:0), dvom víťazstvám nad Holandskom (3:1 a 4:2) a vychytal nulu s Tureckom (5:0), na klubovej úrovni bol v pozícii dvojky. Na rozdiel od minulej sezóny, Chovanova pozícia v trenčianskom AS sa v prebiehajúcom ročníku mení v jeho prospech. Pomohla tentoraz reprezentácia k postu v klube? "Minulú sezónu som v klube prakticky nechytal. Áno, priznávam, pomohla. Každý brankár potrebuje sebavedomie a ja sám som si hovoril, že ak si dokážem zastať miesto medzi žrďami v 21-ke, treba počkať na šancu a potom ju využiť aj v klube. Pravdou je, že aj po športovej stránke sa v tomto období cítim výborne. Prežívam pokojné obdobie a doma nachádzam všetko, čo v tejto chvíli potrebujem. Rodina, priateľka, kamaráti mi vytvárajú pohodu, z ktorej čerpám."

Tú si preniesol aj do dôležitého duelu s Cyprom. Po remíze Holandska v Bielorusku (2:2) sa žiadalo vyhrať a priblížiť sa na dohmat vytúženému postupu. Po suverénnom víťazstve 3:0 Chovan a spol. mohli zahlásiť – úloha splnená. "Nebol to pre nás ľahký zápas. Nezvyčajné teplo a k tomu nie práve optimálny terén. Prišli sme vyhrať a to sa podarilo. Vedeli sme, že zaváhanie Holanďanov hrá do našich karát, ale my sa spoliehame a myslíme za každých okolností na seba. Teraz nás čaká posledný krok."

Tým je zisk posledného – postupového – bodu z dvoch duelov. Hráme doma s Bieloruskom, na záver kvalifikácie sa Hapalov tím predstaví v Turecku. "Nechcem predbiehať, dohrajme to tak, ako ideme celou kvalifikáciou. Koncentrovane a s jasným cieľom. Posledný krok býva najťažší. Tento tím má obrovského ducha a postup si zaslúži, Verím že to zvládneme a postúpime. Musíme sa tam dostať!", povedal Adrián Chovan.

A na záver, keď už sa zdalo, že bolo povedané všetko, dodal: "A spomeňte prosím v článku skvelých slovenských fanúšikov na Cypre. Ďakujem im aj za spoluhráčov. Cítli sme ich podporu, bolo to niečo úžasné - boli fantastickí."

Vizitka Adriána Chovana:

Dátum narodenia:

8. októbra 1995 

Miesto narodenia:

Partizánske

Klub:

AS Trenčín

Post:

brankár

Číslo dresu:

30

Reprezentačný debut SR 21:

29.04.2015 Slovensko - Česko 2:0

Počet zápasov SR 21:

10