Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 2, 2015

Challenge Trophy je naša!

MYJAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Trofej je naša: po 120 minútach hry a úspešnejšom kopaní z bieleho bodu sa celkovým víťazom 5. ročníka Challenge Trophy stal slovenský tím!

 
 
 
 
Slovensko triumfovalo v 5. edícii dlhodobého medzinárodného turnaja Challenge Trophy 2013/15 po víťazstve nad Tureckom. Myjava, 2. septembra 2015.

Tréner slovenského mužstva Pavel Hapal mal v mysli aj nedeľný kvalifikačný zápas v Bielorusku, preto pri skladaní zostavy na finálový duel Challenge Trophy využil možnosť zaradiť do základu povolený počet starších hráčov (Pauschek, Štetina, Kiss, Guba, Malec). "Každý jeden, koho sme oslovili, sa potešil z nášho záujmu a bez zaváhania nomináciu prijal,“ glosoval Hapal potešiteľný fakt. V duchu si želal, aby zápas nenaplnil dve hodiny hracieho času plus penaltový rosztrel, ale zákon schválnosti presne tak zafungoval...

Lebo: hoci hra v I. polčase bola vyrovaná, z troch príležitostí využili Turci dve, kým Slováci ani jednu. Adam Zreľák sa štyrikrát oprel ľavačkou do lopty, ani jeden pokus nebol úspešný. Hostia najprv zahrozili Bassanom (vynikol neskorší hrdina, brankár Rodák), potom dvakrát potrestali chyby v slovenskej defenzíve a cez prestávku sa našim veľké šance na zvrat nedávali.

A predsa prišiel! "Veľkým plusom tohto mužstva je jeho charakter. Spôsobom, akým dohnalo dvojgólovú stratu, ako sa nevzdalo ani v 90. minúte zápasu za nepriaznivého stavu a šlo za vyrovnaním až do posledného rozhodcovho hvizdu svedčí o morálke, vôli a srdci hráčov,“ vyzdvihol výraznú pozitívnu črtu svojich zverencov Hapal.

Dôležitý bol kontaktný gól Kissa – posunul psychiku mužstva a potešil oko, volej ľavačkou „do vinkla“ stojí za pozretie si kedykoľvek. A odhodlanie neprehrať finále rovnako. V záverečnom finiši vydal tréner pokyn „dlhé lopty na Tomáša Maleca“ a vyšlo to práve strelcovi Sigmy Olomouc. Posledný rohový kop v štvrtej minúte nadstavenia vrátil pred bránu Haraslín, loptu Malecovi ešte ďalší spoluhráč priťukol a gólová hlavička vyvolala radosť aj pocit zadosťučinenia, pretože už predtým mohlo vyrovnať Vestenický či Kiss (trafil brvno).

Šlo sa do predĺženia, v ktorom sme ťažili z psychického otrasu Turkov, príležitosti na víťaznú definitívu mali Vesnický i Malec, ale skóre sa nemenilo. Našťastie ani potom, keď taktovku prebral súper a mal čisté šance, najväčšiu Berber, „zavraždil“ tutovku z 8 metrov v 112. minúte.

A tak došlo na rozstrel. Prvé tri slovenské pokusy boli isté a čisté, kým Rodák Turkom dve úvodné strely zmaril. Potom však zaváhali Vestenický i Brigant a vyzeralo to na pokračovanie drámy, čomu však zabránil skvelý Marek Rodák: chytil súperovi aj tretiu jedenástku! "Veril som si,“ usmial sa hrdina rozstrelu.

V tom bolo slovenské víťazstvo zaslúžené: mentálne bolo silné, silnejšie ako rival z druhej strany ihriska.

Slovensko "21" – Turecko "23" 2:2 po predlžení (2:2, 0:2), 3:2 na 11 m

Góly: 79. Kiss, 90+. Malec - 24. Tosun, 43. Bayram
ŽK: Kiss, Štetina, Skovajsa, Vestenický – Cagiran, Bekdemir
R: Nyberg – Klyver, Söderkvist (všetci Švédsko) – 1500 divákov

SLOVENSKO 21: Rodák – Pauschek, Štetina, Valjent, Skovajsa (106. Chvátal)– Káčer (61. Ivan), Kiss, Chrien (73. Vestenický)– Guba (68. Haraslín), Zreľák (85. Brigant) – Malec. Tréner P. Hapal.

TURECKO 23: Akyüz – Yardimci, Parlak, Gör, Albayrak – Dursun, Cagiran (102. Kurt) – Kanak (90+. Berber), Bassan (73. Bekdemir), Bayram (82. Türüc)– Tosun. Tréner M. Erkasap.