Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

June 9, 2013

Dnes pestrý program dvadsaťjednotky v Senci pred zajtrajším odletom do Luxemburska

SENEC (SFZ) – Slovenská futbalová reprezentácia absolvovala dnes na štadióne v Senci posledný tréning pred odletom k prvému zápasu kvalifikácie o postup na ME 2015 proti Luxembursku.

 
 
 
 
Reprezentácia SR do 21 rokov na tréningu počas reprezentačného zrazu pred zápasom v Luxembursku v rámci kvalifikácie o postup na ME 2015 pod vedením trénera Ivana Galáda (v bielom) na štadióne NTC Senec. 9. jún 2013, Senec.

Galádovci mali dnes ráno pestrý program. Po raňajkách ich čakal rozbor hry najbližšieho súpera - tímu Luxemburska. Poznámky, postrehy a taktické pokyny realizačného tímu ako uspieť proti súperovi padnú chlapcom vhod v utorok večer, kedy sa v Ettelburgu začne ich kvalifikačná púť s cieľom vybojovať účasť na ME 2015 v Česku.

Ďalším chodom bolo stretnutie s examinátorom. Ak neviete čo sa skrýva za touto neštandardnou profesiou vedzte, že je to odborník, ktorý písomným testom odhalí taktickú pripravenosť hráčov. Tejto úlohy sa dnes zhostil žiak dc. Pavla Peráčka z FTVŠ Bratislava doktorand Peter Kopúň. Hráči zasadli do lavíc a obdržali test, v ktorom bolo ich úlohou počas maximálne dvanásť minút vyriešiť v čo najkratšom čase tridsať futbalových situácií. Hráči sa pozreli na nákres situácie a mali identifikovať správne riešenie – jediné správne zo štyroch núkajúcich sa možností. Testu sa zhostili aj asistent trénera Norbert Hrnčár, „lúštil“ aj taký odborník ako Marek Mintál, či technický vedúci Dávid Vailing. Výsledky sa dozvie iba realizačný tím, prezradíme však, že ako prvý odovzdával Lukáš Pauschek, za ním nasledovali Marek Mintál a Richard Lásik. „Hráči museli použiť intelekt a to je pre mňa vždy veľmi dôležité“, pochvaľoval si počas testu tréner Ivan Galád. Pripomíname, že obsiahli rozhovor s examinátorom Petrom Kopúňom zverejníme na našom webe už zajtra.

Stanovený limit zvládli všetci a po teoretickej časti bol čas na „futbalovú prax“. Tím sa presunul na štadión NTC v Senci, kde netrpezlivo čakal na hráčov fotograf a skupinka zástupcov médií. „Pokojne poďte za chlapcami aj do kabín, ste vítaní, my nie sme majstri sveta,“ temperoval pohodovú náladu tréner Ivan Galád. Zástupcovia médií kvitovali ústretovosť realizačného tímu, ale slnkom zaliaty trávnik by bolo hriechom nevyužiť ako kulisu na rozhovory.

Medzi prvými sa objavil stredopoliar ViOn-u Zlaté Moravce Karol Mészáros. „Chceli by sme nadviazať na úspech z minulej kvalifikácie,“ povedal o výhliadkach k novému kvalifikačnému cyklu. „Sme rovnako dobrá partia, dobrý kolektív, opäť môžeme siahať minimálne na barážovú priečku.“ Prvou prekážkou bude tím Luxemburska. Aj vzhľadom k výsledku Á-čka z Lichtenštajnska volil Richard Lásik opatrnejšie slová. „ Do Luxemburska ideme s jednoznačným cieľom vyhrať. Dnes je futbal iný ako v minulosti, minimálne behať vie každé mužstvo. Napriek tomu nepripúšťam debatu o zaváhaní. Musíme vyhrať,“ hovoril odhodlane Richard Lásik, ktorý absolvoval prvých 24 minút zápasu A-tímu vo Vaduze proti Lichtenštajnsku. Svoj názor na súpera prezradil aj Jakub Paur. „Videli sme hru súpera ráno na rozbore, Luxemburčania majú kvalitnejšie mužstvo ako si môže niekto myslieť. Húževnatý súper, hrajú na dlhé lopty do hlavičky, vedia z toho ťažiť. Cestujeme s cieľom vylepšiť renomé slovenského futbalu po zaváhaní v Lichtenštajnsku. Je mi to úprimne ľúto výsledku Á-čka, my cestujeme s jednoznačným cieľom vyhrať,“ povedal strdopoliar MŠK Žilina Jakub Paur.

Hráči sa trúsili zo šatne, rozdávali rozhovory a postupne zaujímali svoje miesta pred tímovým fotografovaním. O chvíľu už dvorný fotograf SFZ Roman Ferstl stláčal spúšť svojho fotoaparátu a opäť to bol tréner, ktorý bonmotmi rozosmieval pózujúce mužstvo.

Po fotení už prišlo na rad to pravé orechové. Hráčov čakala posledná tréningová jednotka pred zajtrajším odletom do Luxemburska. Možno aj preto sa úvodného behu s hráčmi zhostil sám Ivan Galád. Hráči na jeho pokyn klusali, mierne menili smer behu a súčasťou rozcvičky bolo aj krátke plazenie. Áno, aj sám tréner sa unúval a absolvoval so svojimi zverenacami tento netradičný cvik. V prvom bloku si vzal tréner brankárov Stanislav Seman pod dohľad trio brankárov. Patrik Le Giang, Dobrivoj Rusov a Patrik Hipp sťahovali centre, skúšali rozohrávku na jeden-dva dotyky a očkom možno vnímali nezvyčajné bago spoluhráčov z poľa. Hráči sa pochytali v kruhu za ruky a v takto sťažených podmienkach sa snažili „opinkať“ dvojicu v strede. Počas prestávok sa hráči smeli osviežiť vodou, ale - počas pitia museli žonglovať. Tak znel rozkaz „generála“ Galáda.

Po úvodnom entré išlo do tuhého. Na pravej strane ihriska zostala dvojica Michal Janec a Michal Škvarka, ktorí posielali do šestnástky vždy po dva centre. Spred šestnástky nabiehalo vždy kvarteto hráčov, ktorých úloha bola jasná – akokoľvek premeniť center na gól. Pokusy mali vždy dva. Po prvej lopte priletela do troch-štyroch sekúnd druhá. „Dobre Szabo“, kvitoval tréner hlavičku útočníka Duslo Šaľa do šibenice. Tréner pochválil, ale aj vynadal. To prvé ak videl dve oba centre v sieti, to druhé – ak chlapci vyšli naprázdno. Husársky kúsok predviedol Jakub Paur. Prvý center a hlavička k pravej žrdi v páde. Rýchlo na nohy, zorientovať sa a – druhá hlavička k opačnej žrdi. „Dobre chlapci, zatlieskame im“, vyzýval tréner ostatných k potlesku vždy ak hráči zaznamenali double. V bránke zas čarovalo trio Rusov – Le Giang – Hipp. To bolo divadlo... Paráda. Každý sa blisol aspoň jedným zákrokom z kategórie neuveriteľných. No, bude to mať ťažké tréner rozhodnúť koho poslať v utorok do brány.

Tréning a dopoludnie si chlapci vychutnali. V Senci vládne zdravo vyhecovaná futbalová atmosféra a cítiť, že chlapci sú v pohode. Dnes večer ich čaká ešte jeden bonbónik – zvolia si kapitána a zajtra ráno o 6h naberú smer Schwechat – Ettelburg. Chlapci, ukážte niečo z tej dnešnej futbalovej hitparády v Senci aj v Luxembursku a vstúpte do novej kvalifikácie víťazstvom. Veľa šťastia galádovci.