Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

June 10, 2013

Doktorand FTVŠ Peter Kopúň včera preveril úroveň taktických vedomostí hráčov reprezentácie SR "21"

BRATISLAVA (SFZ) - Na reprezentačný zraz SR do 21 rokov zavítal včera žiak dc. Pavla Peráčka a doktorand FTVŠ v Bratislave Peter Kopúň. Hráči sa pod jeho vedením podbrobili testu úrovne taktických vedomostí.

 
 
 
 
Doktorand FTVŠ Peter Kopúň (vľavo) na zraze reprezentácie SR do 21 rokov počas testov úrovne taktických vedomostí hráčov. Vzadu asistent trénera Norbert Hrnčár. 9. jún 2013, Senec.

Priblížte nám, čo ste si pripravili na hráčov reprezentácie Slovenska do 21 rokov?

"Hráči absolvujú test, ktorého cieľom je zistiť ich úroveň schopností vnímať herné situácie z pohľadu taktiky. Test odhalí, či hráči riešia situácie na úrovni intuície, alebo majú poznatky, vedomosti, skúsenosti z tréningového procesu, ktoré potom vedia aplikovať neskôr v zápase."

Existujú metódy, ktorými niečo také môžete spoľahlivo odhaliť?

"Áno. Nie sme síce v tejto oblasti tak ďaleko ako v zahraničí, ale máme svoje metódy. Vieme určiť rýchlosť rozhodovania. Ako rýchlo a správne sa dokáže hráč rozhodnúť. V súčasnom modernom futbale je to kľúč k úspechu."

Ako sa to dá teda zistiť? Hráč si sadne do lavice, obdrží test, spustíte stopky a na konci viete povedať, či je hráč takticky vyspelý alebo má rezervy?"

"Zjednodušene povedané áno. Každá znázornená situácia v teste má jediné možné správne riešenie a hráč má v ponuke štyri možnosti. Na základe počtu správnych odpovedí a výsledného času môžeme získať vedomosti o taktickej úrovni hráča."

Po dnešnom teste budú tréneri múdrejší a dozvedia sa o svojich hráčoch niečo nové?

"Výsledky s popisom, alebo interpretáciou, kde daný hráč urobil chyby. Test poukáže na konkrétne herné situácie, ktoré hráč nevie optimálne riešiť."

Napadá mi otázka - ako je to vôbec možné nasimulovať? Na hráča na ihrisku pôsobia  vplyvy, ktoré nemajú s psychickým rozpoložením hráča v lavici nič spoločné. Ako nasimulujete stres, alebo pozitívne emócie z tribún do testu?

"To je pravda, je iné riešiť situáciu na ihrisku a niečo iné v lavici, no výsledky nám potvrdili, že ak hráč dokáže riešiť situácie na papieri úspešne a rýchlo, na ihrisku ich dokáže vami spomínaný stres dokonca zrýchliť. Aj preto je riešenie testu limitované  časom. Rýchlosť riešenia je jedným z najdôležitejších faktorov."

Fajn, takže vezmeme si hráča XY, zistíme u neho určitý taktický nedostatok na základe testu. Teraz už vieme, že niečo rieši nesprávne alebo pomaly a v tomto bode začneme s hráčom pracovať na odstránení a o mesiac sa hráč podrobí testu, ktorý potvrdí progres? 
Funguje to tak aj na ihrisku?

"Toto je zjednodušená verzia, nie je to celkom tak, ale v skutočnosti by sme sa chceli niečomu podobnému priblížiť."

Ako sa táto "veda" volá?

"Hodnotenie úrovne taktických vedomostí. Túto metódu používame na FTVŠ ako jeden z diagnostických prostriedkov pre hodnotenie taktiky. Venujem sa tejto oblasti tri roky a v našich zemepisných šírkach je to niečo nové. V minulosti sa uberal podobným štýlom pán dr. Kačáni, ale nedovolil by som si to porovnávať. Test o ktorom hovoríme sa špecializuje na samotnú hru."

Hovorili ste, že ide o overené poznatky. Kto ich má preskúmané? Existujú aj pokročilejšie metódy ako skúmať u hráča taktickú úroveň?

"Inšpirovali sme sa špičkovými odborníkmi, urobili sme určité modifikácie, predsa len máme trošku inak nastavenú didaktiku futbalu ako je v zahraničí. Angličania preferujú skúmanie dát v oblasti intelektu, mentálnej pohody a taktickej vyspelosti a vedomostí. V zahraničí už využívajú kombinované techniky, kombinácie počítač-video, ale pretrváva aj forma písomných testov."

My hovoríme stále o akomsi správnom riešení daného herného momentu. Problémom je interpretácia pojmu "správne". Určitým štýlom hrá Barcelona (tiki-taka), odlišným  hrajú talianske kluby preferujúce defenzívu, Nemci sú agresívni a obľubujú pressing... To čo je správne v jednom ponímaní futbalu, môže byť nevyhovujúce pre iný štýl. Ako môže váš test odhaliť, čo je vlastne správne? 

"Test je postavený tak, aby nezohľadňoval rôzne herné štýly. Je jedno či hrá hráč v Barcelone, alebo v Anglicku či Nemecku, test rieši také situácie, pre ktoré sú jednoznačné odpovede. Bez ohľadu na herný štýl."

Koľko situácií obsahuje samotný test?

"Tridsať"

A ako vyzerá taká situácia na papieri?

"Hráč uvidí rozostavenie hráčov, jedným z z nich je on sám a vyberá zo štyroch možností jedinú správnu. Na pochopenie nič zložité."

Všetko sa to javí pekne a fajn, ale povedzte - ak existuje vo futbale niečo čo je správne, kde bude mať miesto kreativita? Čo bude s tými hráčmi, ktorí neraz urobili na ihrisku presne to, čo sa "nemá", niečo o čom nikto ani len netušil, že by to mohlo byť v kolónke "správne" a práve preto ich máme za futbalových géniov?

"Máte pravdu. Test sa dá postaviť aj tak, aby nám ukázal tvorivý potenciál hráča. Ale tieto dve veci nie sú v rozpore. To, že sa snažíme odhaliť schopnosť hráča analyzovať hru, neznamená popretie kreativity. Test rieši situácie na úrovni prvotnej fázy taktického konania."

Čo s takými hráčmi, ako napríklad Balotelli. Kombinácia génius - rebel v jednom. Hráč, ktorý možno vie ako situáciu riešiť správne, ale všetkým naokolo je jasné, že si urobí aj tak po svojom?

"Áno, to je citlivá hranica, ktorú si hráč určuje sám - kedy rieši situácie tímovo a správne a kedy egocentricky. Robíme na projekte tri roky, máme skúsenosti a vieme aj na základe testu vyhodnotiť, ktorý hráč myslí na seba, koná svojvoľne a nie v prospech mužstva."

Čisto hypoteticky - urobme celoslovenský test 15-ročných chlapcov, dajme im váš test, vyberme z toho množstva najlepších päťdesiat. U tejto vzorky by sme už vedeli, že nám chlapci správne futbalovo myslia, takže ich vezmeme bokom, za dva-tri roky im rozvinieme fyzickú kondíciu a máme futbalistov. Sedí to?

"Nie, nemáme futbalistov. Herný výkon je zložený z viacerých faktorov. Test poukazuje len na určitú časť celku. Časť, ktorú u futbalistu nevidíme."

S kým konzultujete sovje poznatky?

"Počas stáže v Nemecku som komunikoval s Petrom Schreinerom, špičkovým odborníkom v oblasti futbalovej diagnostiky a som v spojení s fakultou v Čechách, kde sa orientujú na taktiku, ktorej rozvoj je v poslednom desaťročí mimoriadne progresívny."

Na záver na odľahčenie - našli ste niekedy testy, ktoré boli vyplnené tak, že ste si povedali - páni, tak z týchto budú raz veľkí hráči?

"Samozrejme a na moje prekvapenie to boli hráči, u ktorých by som to čakal najmenej."