Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 8, 2013

Galád pred Gruzínskom využil olympijskú motiváciu

SENEC (TASR) - Slovenskí futbalisti do 21 rokov odohrajú v pondelok 9. septembra o 19.00 h v NTC Senec svoj druhý zápas v 3. skupine kvalifikácie ME 2015 proti gruzínskym rovesníkom

 
 
 
 
Tréner slovenských futbalistov do 21 rokov Ivan Galád počas trénigu pred zápasom kvalifikácie ME 2015 s Gruzínskom. Senec, 5. september 2013.

Pred duelom s relatívne neznámym súperom tréner slovenského tímu Ivan Galád zdôraznil, že tento kvalifikačný cyklus sa nekončí len možnosťou hrať na európskom šampionáte, ale aj šancou postúpiť až na olympiádu do Ria de Janeira.

Slovenskí futbalisti sa kvalifikovali na olympijský turnaj v samostatnej histórii len raz. V roku 2000 do Sydney postúpili zverenci Dušan Radolského, ktorí skončili štvrtí na domácich ME hráčov do 21 rokov. Tréner Galád teraz hovorí o olympijskom sne. "Chlapcom som na videu ukázal zábery z Pohára konfederácií FIFA v Brazílii. Spýtal som sa ich, či vedia prečo, ale nevedeli. O niekoľko rokov sú tam totiž olympijské hry, na ktoré sa môžu prebojovať. Nevravím, že je to reálny sen, ale je to sen, ktorý sa môže stať skutočnosťou. Záleží len na hráčoch, či skončíme v kvalifikácii, baráži alebo sa dostaneme na majstrovstvá Európy alebo dokonca na olympiádu," povedal pre TASR kouč dvadsaťjednotky.

Mladí Slováci začali kvalifikačný cyklus jednoznačným víťazstvom 7:1 v Luxembursku, ale v nedávnom domácom prípravnom stretnutí pri Slnečných jazerách prehrali s talianskymi rovesníkmi 1:4. Zhodne však konštatovali, že Gruzínsko je určitý otáznik. "Dúfam, že predvedieme podobný výkon ako v zápase s Luxemburskom a proti Taliansku prvý polčas. Myslím si, že ak tak budeme hrať, tak môžeme vyhrať. Zápas s Talianskom bol veľmi dobrou skúškou, aj keď minimálne jeden z tých dvoch pokutových kopov proti nám nemal byť. Takže, ak by sme hrali jedenásti, bol by to iný zápas. Myslím, že tá prehra nám skôr pomohla," uviedol pre TASR Richard Lásik. Legionár Brescie Calcio dodal: "Gruzínsko je neznámym pojmom. Osobne súpera nepoznám, ale tréner hovoril, že majú kvalitné mužstvo. Dnes už každý vie hrať futbal... Začali sme sa trochu baviť aj o olympiáde a myslím, že to je celkom dobrá výzva."

Zatiaľ, čo mladí Slováci hrali v Luxembursku už v júni, ich najbližší súper z Gruzínska tam vyhral 5. septembra 3:0. "Myslím si, že verejnosť nepozná silu mladého gruzínskeho tímu. Ja som ich podrobne sledoval a napríklad Chanturija a Gabašvili nastupujú v základnej zostave Vitese Arnhem. Sú tam najlepší útočníci v tíme a dávajú góly v holandskej lige. Je to veľmi silný tím, ktorý v devätnástke vyradil aj Angličanov. Majú tam zaujímavých legionárov a máme sa na čo tešiť. My momentálne nemáme také vyspelé individuality, ale môžeme mať lepší tím," skonštatoval tréner Galád. Asistenti trénera Galáda, Norbert Hrnčár a Oto Brunegraf, boli sledovať kvalifikačných súperov na zápasoch Holandsko "21" - Škótsko "21" (4:0) resp. Luxembursko "21" -  Gruzínsko "21" (0:3).

Na jubilejný 20. finálový turnaj ME 2015 v Českej republike sa okrem organizátora kvalifikuje len sedem tímov. Desiati víťazi základných skupín a štyri najlepšie tímy z druhých miest sa stretnú v dvojzápasovej baráži o sedem postupových miest.