Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

January 20, 2015

Hapal sa teší na prácu s 21-kou: "Beriem to ako veľkú výzvu"

BRATISLAVA (TASR/SFZ) - Z prvej tlačovej besedy nového trénera SR "21" Pavla Hapala

 
 
 
 
Sprava prezident SFZ Ján Kováčik, nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov Pavel Hapal a jeho asistent Oto Brunegraf počas tlačovej konferencie. Bratislava, 20. januára 2015.

Nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov Pavel Hapal má pred sebou veľkú výzvu. S novým realizačným tímom by chcel nadviazať na úspešné vystúpenia reprezentácie v dvoch uplynulých kvalifikačných cykloch. Ponuke viesť národný tím zo strany Slovenského futbalového zväzu (SFZ) neodolal a bez rozmýšľania ju prijal.

Štyridsaťpäťročný kormidelník zasadol na reprezentačnú stoličku oficiálne 1. januára. Vystriedal na nej Ivana Galáda, ktorý počas svojho štvorročného pôsobenia dvakrát postúpil so svojimi zverencami do baráže ME. Po tej uplynulej s ním VV SFZ nepredĺžil spoluprácu a deň pred Vianocami oznámil meno nového kouča. "Som nesmierne rád, že pán Hapal prijal našu ponuku. Teším sa na túto spoluprácu a verím tomu, že s generáciou, ktorú máme k dispozícii, môžeme byť spoločne úspešní. Pozná naše prostredie, našich hráčov. Pri rozhodovaní to bola voľba číslo jeden," uviedol na úvod utorňajšieho stretnutia s novinármi prezident SFZ Ján Kováčik.

Následne nový kouč "dvadsaťjednotky" predstavil svoj realizačný tím. Jeho asistentom bude Oto Brunegraf, trénerom brankárov sa stal bývalý člen kádra bratislavského Slovana Miroslav König. "Okrem kustóda poznám prakticky všetkých. Dal som na odporúčania kolegov, prediskutovali sme to a celý tím sme tvorili dlhšiu dobu," uviedol Hapal, ktorý sa záujmu SFZ potešil: "Keď som dostal ponuku, vážil som si to a vážim si to dodnes. Beriem to ako veľkú výzvu, ihneď som to prijal a teším sa. Každý z trénerov má určitú víziu a tá najväčšia by mala byť vo vedení reprezentačného tímu. V tejto kategórii je to druhý najvyšší stupeň."

Nová trénerská dvojica by sa chcela spoločne s hráčmi stretnúť už vo februári. "Plán je jasný, čo sa týka asociačných termínov. Pracujeme na tom, aby sme sa mohli zísť už budúci mesiac. Chceli by sme odohrať prípravný zápas, ak sa to nepodarí, aspoň sa zoznámiť s hráčmi. Uvidíme, či nám kluby vyjdú v ústrety," dodal Hapal.

Reprezentačný výber do 21 rokov mal za sebou úspešný rok. Nezavŕšil ho však triumfálne, keď v baráži o postup na tohtoročné ME v Česku najskôr doma remizoval s Talianmi 1:1 a na Apeninskom polostrove po kontroverzných rozhodnutiach hlavného rozhodcu Škóta Stevena McLeana prehral 1:3. Sen o európskom šampionáte sa rozplynul, celkovo sa však národný výber prezentoval sympatickým dojmom. "Káder sa mi zdá byť silný. Musím povedať, že to potvrdzoval už v uplynulých kvalifikáciách, stále však zostal dostatok hráčov pre súčasný tím. Kvalita tam bude, keďže hráči s rokom narodenia 1996 sa zúčastnili aj na majstrovstvách sveta," ozrejmil Hapal.

Jeho prvým asistentom na lavičke "dvadsaťjednotky" bude Oto Brunegraf. Obaja sa veľmi dobre poznajú, keďže už niekoľko rokov sa spoločne podieľajú na vedení tých istých mužstiev. Pôsobili v Nitre, Mladej Boleslavi, Žiline, poľskom Lubine a naposledy aj v Žiline. "Spolupracoval som s 21-kou už predtým, nejaký prehľad o hráčoch mám. Zmyslom mojej práce je dosiahnuť úspech, na ktorý by sme mohli byť hrdí, ako napríklad postup na majstrovstvá Európy," povedal Brunegraf.

Hapal odštartoval svoju trénerskú kariéru v roku 2003 v SFC Opava, neskôr trénoval Tescomu Zlín, Baník Ostrava aj FK Mladá Boleslav. Následne prišiel pracovať na Slovensko, kde zanechal úspešnú stopu. Najskôr v sezóne 2007/2008 skončil s FC Nitra na 3. priečke a o dva roky neskôr vybojoval titul s MŠK Žilina, s ktorým sa predstavil aj v skupinovej fáze Ligy majstrov. Po dvojročnom pôsobení v poľskom Zaglebie Lubin sa vrátil na Slovensko ako tréner FK Senica.

Realizačný tím SR "21" od 1. januára 2015:
Pavel Hapal (hlavný tréner)
Oto Brunegraf (asistent)
Miroslav König (tréner brankárov)
Peter Boďo (kondičný tréner)
Jakub Kojnok (technický vedúci)
Zsolt Fegyveres (lekár)
Martin Nozdrovický (fyzioterapeut)
Juraj Ludík (masér)
Marek Košáň (kustód a masér)