Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

July 1, 2015

Nestratili by sa

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN/PETER ZEMAN) - Je to akademická debata, priama konfrontácia nebola možná (znemožnilo to dianie v baráži s Talianskom), ale myslíme si, že ak by slovenská dvadsaťjednotka (logicky v danej situácii vedená ešte Ivanom Galádom) bola účastníkom ME svojej vekovej kategórie v Česku, nestratila by sa tam!

 
 
 
 
Hráči slovenskej reprezentácie do 21 rokov a hlavný rozhodca Steven McLean zo Škótska po druhej červenej karte pre slovenského hráča a po zrušenom pokutovom kope v odvetnom zápase baráže o postup na finálový turnaj ME 2015 Taliansko 21 – Slovensko 21.  Reggio Emilia, 14. október 2014.

FTHENielen náreky Talianov po poslednom skupinovom hracom dni - keď im ani víťazstvo 3:1 nad Anglickom po remíze Portugalska so Švédskom 1:1 nestačilo na postup do semifinále turnaja – vyvolali úvahy o tom, aká úloha by patrila mužstvu okolo Ondreja Dudu, ak by mu škótsky rozhodca Steven McLean svojimi škandalóznymi veridkatmi v účasti na šampionáte nezabránil.

Skúsme to rozmeniť na drobné. Anglicko opäť v konfrontácii s najlepšími na vrcholnom podujatí sklamalo. Kvalitná domáca súťaž uberá z priestoru pre mladých hráčov, zároveň platí, že ak niektorí z nich nazbierajú skúsenosti v Premier League, sú to rozdieloví hráči. Ukázal to Carl Jenkinson so skúsenosťami z Arsenalu, na hrote strieľal ako z dela, väčšinou však spoza šestnástky, forward Tottenhamu Harry Kane. Nakoniec, čo iné mu aj zostávalo, keď nebezpečné lopty pred bránku súpera neprichádzali. Taliani sa potkli v úvodnom dueli so Švédskom a hoci vyrovnávali balanc ako sa dalo, pádu už nezabránili. Remíza s Portugalskom sa počíta, ale keď schádzali po zápase z trávnika, tušili, že je zle.

Postupové karty už v rukách nedržali a švédske "deja vu" zo seniorského Eura 2008 sa naplnilo. Dnes vieme, kam dokráčali Tre kronnors, ale poďme sa pozrieť na ich cestu na samý vrchol. Všetka česť otáčať v oslabení duel s Talianskom. Nemôžeme sa však ubrániť pocitu, že k takému víťazstvu musí pomôcť aj súper. A Taliani nedisciplinovanosťou pomohli. Viac ako by sa dalo čakať. V druhom zápase v skupine s Anglickom Švédi prehrali a keď inkasovali v 82. minúte duelu s Portugalskom, už-už balili kufre. Až kým... Dovtedy nepriestreľná obrana Portugalska neponúkla dve minúty pred koncom veľkoryso priestor náhradníkovi Tibblingovi a ten ponúknutú šancu využil. Švédi postúpili, aj keď v istých súvislostiach sa skôr núka formulácia - prihodil sa im postup.

Portugalsko je sklamané, titul im unikol medzi prstami. Na druhej strane, až všetko prebolí, príde spomienka na superfutbal proti Nemecku (5:0) a uvedomenie si potenciálu hráčov. V prípade Bernarda Silvu hovorme rovno o virtuozite. Tento muž bol o triedu vyššie ako zvyšok sveta. Technika, vedenie lopty, prehľad - paráda! V strede poľa defenzívny štít William Carvalho. Člen kádra seniorov na MS 2014, obor cez ktorého neprejde nič. A ak áno, je tu gólman José Sá. Inkasoval na šampionáte len raz, v spomínanom momente, kedy Portugalsko "podarovalo" postup Švédsku. 

Skúsme si dosadiť do teraz už známych rovníc z uplynulého šampionátu Slovákov. Povedzme si pravdu, na štýl, eleganciu, individuality a miestami až "krasofutbal" Portugalska by sme nemali. Na druhej strane, z tohto pohľadu nemali kvalitu ani Švédi a predsa sa cez nich prekúsali až do finále. Duda, Hrošovský, Lobotka, Teixeira, Zreľák... Nech sa pozeráme na kvalitu kádrov účastníkov uplynulého turnaja s rešpektom, naši chlapci by neboli o nič slabší. A ak k tomu pridáme entuziazmus Galáda a podporu slovenských fanúšikov, trúfame si povedať, so siedmimi súpermi by sme hrali rovnocennú partiu a tréner Galád by dodal niečo v zmysle - "verte nám, vymyslíme niečo aj na toho ôsmeho."

Samozrejme, gratulujeme majstrom Európy Švédom, oceňujeme spolu so všetkými fanúšikmi pohľadnú hru Portugalska, budeme si pamätať strelecký výbuch Jana Klimenta, vyzretosť Emreho Cana, divácky záujem českého a moravského publika a veriť, že súčasná dvadsaťjednotka, formovaná Pavlom Hapalom, dokáže pozmeniť titul článku z "Nestratili by sa" na "Nestratili sa!" už na najbližšom finálovom turnaji tejto vekovej kategórie.