Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

January 31, 2013

Reprezentačná 21-ka už pozná súperov v kvalifikácii ME 2015

NYON (SITA/SFZ) - V sídle UEFA vyžrebovali kvalifikačné skupiny o postup na ME, ktoré sa budú konať v Česku

 
 
 
 

Futbalisti slovenskej reprezentácie do 21 rokov sa stretnú v 3. skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2015 tejto vekovej kategórie do Česka aj s rovesníkmi z Holandska. Práve "oranjes" sa v predchádzajúcom kvalifikačnom cykle postarali o to, že zverenci Ivana Galáda nepostúpili na záverečný kontinentálny šampionát do Izraela. V októbrovom barážovom dvojzápase prehrali mladí Slováci najprv doma v Senci 0:2 a rovnakým pomerom nestačili na súpera ani v odvete na jeho pôde v Rotterdame. Členmi 3. kvalifikačnej skupiny o postup na ME 2015 sú okrem spomenutých dvoch národných výberov aj Škótsko, Gruzínsko a Luxembursko.

"S trénerom Holandska Cornelisom Potom sme sa na seba iba usmiali, keď nás žreb zaradil spolu do skupiny," uviedol z Nyonu kouč slovenskej "dvadsaťjednotky" Ivan Galád a na margo žrebu ďalej skonštatoval: "V našej skupine očakávam náročné boje. Všetci súperi z prvého i druhého koša sú veľmi kvalitní, nedalo sa veľmi vyberať. Čaká nás osem zápasov, musíme sa zodpovedne pripraviť. Myslím si, že je v našich silách pobiť sa s každým súperom z našej skupiny. Holanďanov poznáme, Škóti zahrali výborne v uplynulej kvalifikácii, ich hru si určite budeme dôkladne analyzovať." O ambíciach slovenského výberu do nastávajúcej kvalifikácie ME 2015 tréner SR "21" poznamenal: "Nerád by som teraz hovoril o cieľoch či postupových šanciach v percentuálnom vyjadrení, dôležitý bude aj program jednotlivých zápasov. Uvidíme, ako to dopadne. Holanďania sú účastníkmi tohtoročného záverečného turnaja ME v Izraeli a neradi by začínali ďalšiu kvalifikáciu v júni."

V Nyone bolo vo štvrtok v osudí 52 krajín "starého kontinentu", ktoré boli rozdelené do piatich výkonnostných košov. Iba v tom "najnižšom" figurovalo 12 reprezentačných výberov do 21 rokov, vo vyšších "leveloch" bola vždy desiatka tímov. Po žrebe je známych osem 5-členných a dve 6-členné skupiny. Kvalifikácia ME 2015 sa začne už v marci tohto roka. Do play-off postúpi 10 víťazov skupín a štyria "najlepší" druhí, z ktorých sa vyžrebuje sedem dvojíc. Úspešnejší z dvojzápasovej baráže si zabezpečia miestenku na záverečný turnaj ME 2015 tejto vekovej kategórie, domáci organizátor z Česka má istú účasť. Obhajcom kontinentálneho titulu sú Španieli, ktorí sa v blížiacom sa kvalifikačnom cykle stretnú v rámci 4. skupiny s Rakúšanmi, Maďarmi, Bosniakmi a Albáncami.

Nie je bez zaujímavosti, že Holandsko, Škótsko a Luxembursko sa stretli v práve prebiehajúcom ročníku ME 2013 v jednej (desiatej) kvalifikačnej skupine, pričom ich vzájomné stretnutia skončili týmito výsledkami

Holandsko - Luxembursko 4:0
Luxembursko - Škótsko 1:5
Holandsko - Škótsko 1:2
Škótsko - Holandsko 0:0
Luxembursko - Holandsko 0:5
Škótsko - Luxembursko 3:0

Holanďania budú bojovovať o titul ME 2013 na záverečnom turnaji v Izraeli (5. - 18.6.) v B-skupine so Španielsko, Ruskom a Nemeckom

Kvalifikačné skupiny o postup na ME 2015 v kategórii do 21 rokov

1. Anglicko, Wales, Fínsko, Moldavsko, Litva, San Maríno
2. Rusko, Dánsko, Slovinsko, Bulharsko, Andorra, Estónsko
3. Holandsko, Škótsko, SLOVENSKO, Gruzínsko, Luxembursko
4. Španielsko, Rakúsko, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko
5. Švajčiarsko, Ukrajina, Chorvátsko, Lotyšsko, Lichtenštajnsko
6. Nemecko, Rumunsko, Čierna Hora, Írsko, Faerské ostrovy
7. Švédsko, Turecko, Grécko, Poľsko, Malta
8. Izrael, Portugalsko, Nórsko, Macedónsko, Azerbajdžan
9. Taliansko, Srbsko, Belgicko, Cyprus, Severné Írsko
10. Francúzsko, Bielorusko, Arménsko, Island, Kazachstan

Termíny zápasov slovenskej reprezentácie

11.06.2013  Luxembursko - Slovensko
09.09.2013  Slovensko - Gruzínsko
10.10.2013  Škótsko - Slovensko
14.10.2013  Slovensko - Luxembursko
14.11.2013  Slovensko - Holandsko
18.11.2013  Gruzínsko - Slovensko
04.09.2014  Slovensko - Škótsko
08.09.2014  Holandsko - Slovensko