Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 12, 2014

Tím SR "21" v baráži proti Taliansku

NYON (SFZ/SITA) - Prvý zápas sa uskutoční 10. októbra na Slovensku, odveta je na programe o necelý týždeň neskôr 14. 10. na Apeninskom polostrove

 
 
 
 
Tréner futbalovej reprezentácie do 21 rokov Ivan Galád a technický vedúci mužstva David Vailing (vľavo) pred žrebom baráže o postup na ME do 21 rokov 2015 v Českej republike. Nyon, 12. september 2014.

Futbalisti slovenskej reprezentácie do 21 rokov nastúpia v baráži o účasť na budúcoročných majstrovstvách Európy v Česku proti rovesníkom z Talianska. Rozhodol o tom piatkový popoludňajší žreb v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone. Prvý zápas sa uskutoční 10. októbra na Slovensku, odveta je na programe o necelý týždeň neskôr 14. 10. na Apeninskom polostrove. 

Zverenci Ivana Galáda síce vyhrali svoju kvalifikačnú skupinu, no na základe koeficientu sa nezmestili medzi sedem najlepších víťazov skupín a pri žrebe boli nenasadení. Do rebríčka sa počítali zápasy kvalifikácie i záverečného turnaja kontinentálneho šampionátu 2011, výsledky kvalifikácie i záverečného turnaja ME 2013 a rezultáty z aktuálneho kvalifikačného cyklu. Štart na ME 2015 má istý len domáci usporiadateľ. Zvyšných sedem účastníkov vzíde z baráže, kam sa kvalifikovali desiati víťazi základných skupín a štyri najlepšie národné výbery z druhých miest po zohľadnení ich výsledkov s prvým, tretím, štvrtým a piatym tímom konkrétnej skupiny. 

Mladí reprezentanti "azúrovej squadry" vyhrali 9. skupinu s bilanciou 6 víťazstiev - 0 remíz - 2 prehry, keď neuspeli doma s Belgičanmi a v Srbsku. Slovenská "dvadsaťjednotka" nastúpila proti talianskej v auguste minulého roka v medzištátnom prípravnom stretnutí v Senci. Pri Slnečných jazerách zvíťazili hostia 4:1, keď domáci dohrávali oslabení o Dionatana Teixeiru vylúčeného v závere prvého polčasu. Talianov vedie ako hlavný tréner Luigi Di Biagio. "Dnes je situácia iná. Vyhrali najťažšiu skupinu. My sme takisto vyhrali skupinu, ale tímy sú už iné a hráči sa vyvíjajú. Tento zápas nebude mať relevantnú výpovednú hodnotu," povedal k poslednému vzájomnému duelu tréner I. Galád.

Kontinentálny šampionát "dvadsaťjednotiek" bude 17. - 30. júna 2015 v Prahe, Olomouci a Uherskom Hradišti. Obhajcom titulu sú mladí Španieli, ktorí sa v play-off stretnú so Srbmi. Zaujímavo vyznieva aj dvojica Holandsko - Portugalsko. "Oranjes" skončili v "slovenskej" 3. skupine na druhom mieste, Portugalci bez jediného zaváhania ovládli 8.

V roku 2000 na európskom šampionáte, ktorý hostilo Slovensko, remizovali Taliani s naším mužstvom 0:0 a napokon tu získali svoj štvrtý z piatich titulov Majstrov Európy do 21 rokov.

Dvojice v baráži kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2015 futbalistov do 21 rokov:

SLOVENSKO - Taliansko
Francúzsko - Švédsko
Dánsko - Island
Anglicko - Chorvátsko
Holandsko - Portugalsko
Ukrajina - Nemecko
Srbsko - Španielsko 

Reakcie na žreb

Ivan Galád (tréner): "Taliani sú päťnásobným víťazom európskeho šampionátu, vyhrali najťažšiu deviatu skupinu. Majú vynikajúce mužstvo. Videl som ich v predchádzajúcom finále proti Španielom. Čakajú nás výborné zápasy."

Richard Lásik (kapitán a stredopoliar SR "21"): "Myslím si, že je to celkom príjemný súper. Ja osobne som si práve Talianov želal a od minuloročnej prehry s nimi 1:4 som tvrdil, že ich dostaneme. Po tej prehre a mojom návrate do Talianska sa mi vtedajší kluboví spoluhráči z Brescie posmievali. Vtedy som povedal: ´verím, že sa stretneme v baráži´. Myslím si, že aj veľa mojich reprezentačných spoluhráčov si želalo práve Taliansko za súpera. Ide o lukratívny, no zdolateľný tím. Verím, že náš káder je natoľko silný, že sa môže porovnávať s akýmkoľvek rivalom."

Adam Zreľák (útočník SR "21"): "Taliansko je celkom dobrý súper, určite sa s nimi musíme dobre popasovať. Prvý zápas v domácom prostredí bude pre nás výhoda. Musíme to zvládnuť a potom v odvete uhrať výsledok, ktorý nás posunie na šampionát. Talianom máme čo odplácať, keďže sme s nimi pred rokom v príprave prehrali. Taliani hrajú kolmo dopredu a sú agresívni. Musíme sa s ich štýlom vyrovnať a urobiť všetko pre to, aby sme postúpili."

Ondrej Duda (stredopoliar SR "21"): "Je to silný súper, aj keď nepoznám dôkladne jeho hráčov. Taliani sú tradične silní v každej vekovej kategórii. My však urobíme maximum, aby sme cez nich prešli. V tejto fáze kvalifikácie sa dá vyhrať každý zápas. Viem, že sme s nimi minulý rok doma prehrali, ale to bol priateľský zápas, v súťažnom stretnutí to bude úplne o niečom inom. Dúfam, že v prvom zápase využijeme výhodu domáceho prostredia a do odvety pôjdeme s náskokom."