Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

November 5, 2014

VIDEO: Kováčik: "Trénerovi Galádovi sa skončila zmluva. Budeme hľadať nového"

BRATISLAVA (SFZ) - Prepis brífingu prezidenta SFZ Jána Kováčika a viceprezidenta pre štátnu reprezentáciu a medzinárodné vzťahy Karola Belaníka

 
 
 
 
Brífing prezidenta SFZ Jána Kováčika a viceprezidenta SFZ pre štátnu reprezentáciu a medzinárodné vzťahy Karola Belaníka. Bratislava, 5. november 2014.

Prehrať video

Ján Kováčik: "Hlavný dôvod nepredĺženia spolupráce je ten, že pánovi Galádovi sa k 31. októbru skončila zmluva. Pán Galád za štyri roky odviedol kus dobrej práce. Je jediným trénerom za posledných dvanásť rokov, ktorý štyri roky viedol reprezentáciu do 21 rokov a Výkonný výbor sa rozhodol, že zmluvu nebudeme ďalej predlžovať a budeme hľadať nového trénera na ďalšie obdobie."

OTÁZKA: Ten dôvod?

JK: "Ten dôvod je ukončenie zmluvy a že budeme hľadať nového trénera."

OTÁZKA: Bolo to jasné už dávnejšie, že prikročíte k tomuto kroku alebo je to rozhodnutie možno posledných týždňov?

JK: "My sme tú spoluprácu hodnotili priebežne. Ako som už povedal, touto cestou by som sa chcel poďakovať trénerovi Galádovi za prácu, ktorú odviedol, ale dvadsaťjednotka je súčasť reprezentačných tímov a z toho dôvodu sme rozhodli, že na ďalšie obdobie budeme hľadať nového trénera."

OTÁZKA: Máte už nejaký okruh kandidátov na toto miesto?

JK: "Máme čas do 31. decembra. Máme nejaké mená, o ktorých uvažujeme, ale v tejto chvíli je predčasné o tom hovoriť."

OTÁZKA: Z domácich zdrojov alebo že by aj nejaký zahraničný tréner pripadal do úvahy?

JK: "V tejto chvíli je predčasné o tom hovoriť."

OTÁZKA: Ak sa to dá povedať, ako zareagoval pán Galád? Bol s tým uzrozumený alebo to zobral tak, že by chcel pokračovať...?

JK: "Túto správu mu oznámil pán Belaník, takže on odpovie na túto otázku."

Karol Belaník: "Ivan včera predniesol oficiálnu správu za dvojročný kvalifikačný cyklus. Výkonný výbor sa tým zaoberal a na základe hlasovania sme sa dohodli, že nebudeme predlžovať spoluprácu s Ivanom Galádom. Ja som mu to oznámil po zasadnutí Výkonného výboru a Ivan to prijal ako informáciu. Pýtal sa na dôvody a tie dôvody, ktoré pán prezident spomínal - koniec zmluvy a rozhodnutie Výkonného výboru hľadať iného kandidáta, boli rozhodujúce."

OTÁZKA: Bola to nejaká túžba po zmene, nechceli ste v tých vychodených šľapajách pokračovať?

KB: "Myslím si, že pán Galád je tréner, ktorý odviedol strašne veľa práce v dvoch dvojročných kvalifikačných cykloch. Dvakrát sa naša reprezentácia kvalifikovala do baráže, takže treba mu poďakovať za prácu, ktorú odviedol a budeme hľadať trénera, ktorý by nám pripravil pôdu na ďalšie dva, možno štyri roky, teda dve kvalifikačné obdobia. Máme parametre novej dvadsaťjednotky, je tam šesť alebo sedem hráčov zo základnej zostavy tej predošlej a ďalšia kvalifikačná dvadsaťjednotka, ktorá bude z ročníka 1996, ktorý hral ME do 17 rokov a MS do 17 rokov. Chceme vytvoriť takú kontinuitu, aby tréner mal priestor na prácu, aby sme vytvorili dobré parametre fungovania dvadsaťjednotky."

OTÁZKA: Včera sme robili rozhovor s pánom Galádom. Zdalo sa, akoby cítil trošku krivdu...

KB: "Ivan odviedol dobrú prácu, dosiahol veľmi dobré výsledky, tak je logické, že mal ambíciu pokračovať. My sme to vyhodnotili tak, že ten štvorročný kvalifikačný cyklus stačil a budeme sa pozerať po novom trénerovi."

JK: "Ja by som to doplnil, keď môžem. Pred štyrmi rokmi, keď sme Ivana Galáda presadili za trénera dvadsaťjednotky, tak mnohí z vás ste nás označovali za ľudí, ktorí neurobili dobré rozhodnutie. My sme boli presvedčení, že Ivan túto prácu bude robiť dobre a v tejto chvíli sme sa rozhodli, že to štvorročné obdobie je ideálne a že nový tréner príde s novou ambíciou k mužstvu, ktoré má svoju kvalitu a myslím si, že by sme mohli pomýšľať na tie najvyššie ciele."

OTÁZKA: Bude zväz ešte nejakou formou spolupracovať s pánom Galádom?

JK: "V tejto chvíli sa mu skončila zmluva a my nevylučujeme s pánom Galádom v budúcnosti akúkoľvek spoluprácu."

OTÁZKA: Bolo pánovi trénerovi Galádovi niečo vyčítané po ukončení spolupráce alebo to bolo len pozitívne hodnotenie?

JK: "My sme zhodnotili spoluprácu. Samozrejme, interné záležitosti, ktoré sme počas spolupráce mali, tak za štyri roky nebolo všetko len ideálne. Keď sme akékoľvek výhrady vzájomne voči sebe mali, tak sme si ich vždy povedali. Teraz sme zobrali jeho hodnotiacu správu na vedomie. Výkonný výbor viac-menej ani nemal otázky, lebo to hodnotenie bolo vyčerpávajúce zo strany Ivana Galáda. Len vás chcem požiadať, rešpektujte rozhodnutie Výkonného výboru, ktorý rozhodol desiatimi hlasmi z dvanástich, že toto riešenie je správne."

OTÁZKA: Na to rozhodnutie som sa chcel opýtať. Desiatimi hlasmi z dvanástich, tak to bolo dosť také asi jednoznačné rozhodnutie...

JK: "Áno, bolo to jednoznačné."

OTÁZKA: Tým pádom úvaha, že by pokračoval možno v ďalšej spolupráci, ani tak neprichádzala do úvahy?

JK: "Keď desiati z dvanástich hlasovali, tak to bolo jednoznačné tak, ako ste povedali."

OTÁZKA: Pána Belaníka by som sa ešte opýtal... Dostali ste mandát, určite je na to miesto množstvo kandidátov. Je nejaký počet ohraničený alebo ste sa tejto téme ešte vôbec nevenovali?

KB: "Je to predčasné. Včera bolo zasadnutie Výkonného výboru a ja s pánom prezidentom sme bol poverení do 31.12. vytipovať potenciálnych kandidátov. Zadefinovali sme si, aké by mali spĺňať kritériá a v podstate máme priestor dvoch mesiacov. Akonáhle budeme mať nové informácie, tak vás budeme, samozrejme, informovať."