Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

July 26, 2016

Slovenky majú historický bod za rekordný čas!

ZLATÉ MORAVCE (SFZ/KRISTÍNA HLOŽKOVÁ) – Búrka v Zlatých Moravciach okrem čerstvého vzduchu priniesla aj bodový zápis Sloveniek. Nie však hocijaký.

 
 
 
 
Lialo, až s ahrať nedalo. Ale kým rozhodkyňa Linn Anderssonová neposlala hráčky do kabín, bojovali srdnato Vilde Hasund (vľavo) so Slovenkami Terkou Kulovou a Sašou Briššovou. Senec, 25. júla 2016.

Predpovede počasia síce pred lejakmi varovali, no na začiatku stretnutia vyzeralo všetko ideálne. Prvá prietrž prišla po pol hodine hry, do konca polčasu sme zaznamenali aj niekoľko bleskov. Druhý polčas sa začal s 15-minútovým omeškaním, no trval len 4 minúty a 13 sekúnd. Búrka neprestávala, naopak silnela a hlavná rozhodkyňa Švédka Anderssonová s delegátkou zápasu Rumunkou Nicolaeovou rozhodli, že duel sa za takýchto podmienok nemôže dohrať.

Ďalší postup bol už v réžii UEFA. Po dohode s oboma tábormi sa nakoniec jej predstavitelia priklonili k logickému ťahu a zápas ukončili s tým, že platí výsledok do času 49:13, kedy hráčky predčasne opustili trávnik a dohrávať sa už nebude. Pre Slovensko to znamená historicky prvý. Bod na európskom šampionáte žien do 19 rokov v histórii! Nórska výprava vzala do úvahy aj vývoj stretnutia Holandsko – Francúzsko (1:2), za tohto stavu by severanky nemohli postúpiť, aj keby sa im podarilo zdolať náš tím.

Pritom od začiatku zápasu mali prevahu Škandinávky, no vynikajúca Moťovská s novou kapitánkou Deszathovou odvracali šancu za šancou. V strede poľa si zas s fyzicky hrajúcimi severankami dokázali poradiť Briššová s Mikolajovou, vďaka čomu sa naša hrotová útočníčka Lišková dostávala do náznakov protiútokov. Najmä ľavá strana slovenského tímu si vytvárala niekoľko zaujímavých štandardných situácií. Najväčšia príležitosť prišla v 42. min, keď sa k lopte dostala Lišková, no obrana súperiek stihla strelu zablokovať.

Po polhodinovej prestávke sa už všetci tešili na pokračovanie výborného futbalu, no radosť netrvala dlho. Zakrátko sa spustil ďalší lejak a nakoniec prišiel posledný hvizd rozhodkyne, Slovenky teda pri debute medzi európskou elitou odohrali iba necelých 230 minút.

Nórsko 19 – Slovensko 19 0:0

ŽK: Suphellen, Fjelldal, Deszathová, Moťovská.

R: Linn Andersson (Šv.) – Kylie Mcmullen (Šk.), Ekaterina Marinova (Bulh.)

Slovensko 19: Chládeková - Kulová, Deszathová, Moťovská, Havranová – Kovaľová – Fabová, Mikolajová, Šurnovská, Briššová – Lišková

Nórsko 19: Norstrøm – Sand, Hansen, Suphellen, Elvebakken – Døvle (7. Haugland), Jørgensen (46. Syrstad Engen), N. Lie, Hasund – Kvernvolden, Fjelldal

Hlas po zápase:

Branislav Petrovič (tréner Slovenska): ”Na jednej strane som naozaj rád, že sme získali historicky prvý bod na šampionáte, na druhej si hovorím, že dievčatá, a ja s nimi, sme chceli tento zápas skutočne vyhrať. Áno, bol to náš najlepší výkon na turnaji.”