Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

March 27, 2012

VIDEO: Slovenky proti Fínkam aj o udržanie si líderského postavenia

BRATISLAVA (SITA/SFZ) - Zsolt Pakusza (tréner slovenskej ženskej futbalovej reprezentácie pred dôležitým kvalifikačnými stretnutiami proti Fínsku): "Bol by som rád, keby sme zostali na prvom mieste aj po tomto dvojzápase. Dúfam, že nadviažeme na úspešné výsledky z vlaňajšieho roka"

 
 
 
 
Na tlačovej konferencii pred kvalifikačným dvojzápasom s Fínskom o postup na ME 2013 sa zúčastnili zľava: Mária Korenčiová (brankárka), Zsolt Pakusza (tréner), Eva Kolenová (obrankyňa) a Juraj Jánošík (člen VV SFZ). Bratislava, 26. marca 2012.

Na slovenské futbalové reprezentantky čaká dvojzápasová konfrontácia proti Fínsku v 5. skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2013 do Švédska. Zverenky trénera Zsolta Pakuszu sú priebežne na čele tabuľky so 7 bodmi z troch stretnutí lepším skóre pred Bieloruskom (to však odohralo už štyri duely), severankám patrí so 4 bodmi 3. priečka, ale iba z dvoch zápasov. Na postup môže pomýšľať ešte aj Ukrajina, ktorá nazbierala v troch stretnutiach dosiaľ 4 body. Na kontinentálny šampionát sa priamo prebojujú iba víťazi siedmich skupín a najúspešnejší spomedzi tímov na druhých miestach. Zvyšných šesť družstiev z druhých priečok absolvuje dodatočné play-off o tri zostávajúce postupové miestenky.

Prehrať video

"Naša kvalifikačná skupina momentálne dosť skresľuje, pretože jednotlivé krajiny odohrali zatiaľ nerovnaký počet stretnutí. Samozrejme, že nás teší súčasné líderské postavenie v tabuľke, ale určite to nepreceňujeme. Každopádne dva blížiace sa duely proti Fínsku budú pre obidve krajiny nesmierne dôležité, ich výsledky sú otvorené. Bol by som rád, keby sme zostali na prvom mieste aj po tomto dvojzápase. Budeme sa spoliehať na našu doterajšiu filozofiu, najmä na kolektívny výkon, koncepciu a herný prejav určite nezmeníme. Dúfam, že nadviažeme na úspešné výsledky z vlaňajšieho roka," informoval na pondelkovej tlačovej konferencii v sídle SFZ v Bratislave kormidelník ženskej reprezentácie SR a doplnil: "Už pred začiatkom tejto kvalifikácie som tvrdil, že v nej nie sme favoritom. Napriek tabuľkovej realite to platí aj naďalej. V postupovej hre sú podľa môjho názoru najmä Fínky, ale napriek prehre s Bieloruskami aj Ukrajinky."

Prvý vzájomný súboj žien Slovenska a Fínska je na programe v sobotu 31. marca od 17.30 h v NTC SFZ v Senci, a to premiérovo v priamom televíznom prenose, odvetné meranie síl absolvujú Slovenky vo štvrtok 5. apríla od 18.30 h SELČ v stredisku Vantaa. Futbalistky SR absolvovali generálku na kvalifikačné pokračovanie v chorvátskom Umagu a nad domácim výberom v oboch prípadoch zvíťazili (najskôr 29. februára 4:1 a potom 2. marca 1:0), čím predĺžili sériu bez prehry už na deväť stretnutí. "V týchto dueloch som nemohla nastúpiť pre zranenie kolena," uviedla pre agentúru SITA skúsená stopérka Eva Kolenová, ktorá sa v ostatných dvoch rokoch stala najlepšou slovenskou futbalistkou. "Veľmi sa teším na stretnutia proti Fínsku. Každá z nás hráčok vie, o čo ide. Verím, že nás príde do Senca podporiť dobrá návšteva a my sa im odvďačíme dobrou hrou i výsledkom. Rada by som proti severankám uspela a postúpila s dievčatami na európsky šampionát," doplnila futbalistka Dusla Šaľa Eva Kolenová. K jej slovám sa na TB krátko pridala aj brankárka Slovana Bratislava Mária Korenčiová: "Nič špecifické na Fínky nechystám, ani sa na ne špeciálne nepripravujem. Tréneri nám po zraze a na tréningoch určite povedia viac. Dúfam, že uspejeme."

Podľa slov trénera Zs. Pakuszu nenastali v porovnaní s minulotýždňovou nomináciou na dva kvalifikačné súboje nijaké zmeny. "Na stredajší popoludňajší zraz do Viničného (ubytovanie majú Slovenky zabezpečené v hoteli Galbov Mlyn, pozn.) by mali prísť všetky hráčky. Absentovať v prvom dueli bude iba duo z Racibórzu Katarína Ištóková a Ivana Bojdová. Obe študujú na vysokej škole v Poľsku a neuvoľnili ich, resp. musia absolvovať povinný lyžiarsky kurz v Rakúsku. Možno s nimi budem rátať na odvetu vo Fínsku," uviedol na margo svojho kádra tréner slovenskej ženskej reprezentácie. Jeho zverenky majú naplánovaný v stredu, štvrtok i v piatok jeden tréning, deň pred sobotňajším duelom si už po presune do Senca zatrénujú od 17.30 h v dejisku stretnutia v NTC SFZ.

V 18-člennej nominácii slovenských futbalistiek sú aj štyri legionárky - obrankyne Alexandra Bíróová (Neulengbach/Rak.) a Monika Matysová (Spratzern/Rak.), stredopoliarka Lucia Ondrušová (Sparta Praha/ČR) a útočníčka Diana Bartovičová (1. FC Slovácko/ČR). Z domácich klubov má najväčšie zastúpenie Slovan Bratislava (až 9 hráčok), Duslo Šaľa "dodalo" štyri futbalistky a Patrícia Fischerová je z ŠKF Žilina.

Tlačovej konferencie sa zúčastnil aj člen výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a od vlaňajšieho júna predseda Bratislavského futbalového zväzu (BFZ) Juraj Jánošík, ktorý je zároveň aj hlavným vedúcim ženských futbalových reprezentačných výberov. "Stalo sa tak na sklonku roka 2011," uviedol J. Jánošík na pondelkovej tlačovej besede pri príležitosti blížiaceho sa dvojzápasu ženského A-tímu SR proti Fínsku v kvalifikácii ME 2013 a pokračoval: "Som rád, že po predchádzajúcich nie veľmi vydarených a úspešných rokoch sa ženský futbal na Slovensku dostal do popredia a aj u predstaviteľov 'zväzu' má svoje miesto. Vidieť, že je súčasťou SFZ. Prispeli k tomu aj výkony a výsledky dievčat v ostatnom období. Chceme prilákať ľudí na štadióny aj pri futbalových zápasoch žien."

Národné tréningové centrum Slovenského futbalového zväzu (NTC SFZ) v Senci je už futbalovej verejnosti dostatočne známe. "Členovia výkonného výboru SFZ schválili na februárovom zasadnutí aj tréningové centrum pre ženy, ktoré bude v Dunajskej Lužnej. Tamojšie priestory chceme zrekonštruovať a skvalitniť. Využívať ich budú aj chlapčenské mládežnícke mužstvá," skonštatoval J. Jánošík.