Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

August 7, 2016

Ženy nedovolenkujú, absolvujú kontrolný zraz

POPRAD (SFZ/KRISTÍNA HLOŽKOVÁ) – Po nedávno skončenom šampionáte hráčok do 19 rokov je na obzore ďalšie stretnutie slovenských futbalistiek.

 
 
 
 

Zraz širšieho kádra ženskej reprezentácie sa bude konať od 8. do 11. augusta v NTC Poprad pod dohľadom realizačného tímu seniorskej reprezentácie žien, na čele s trénerom Zsoltom Pakuszom.

Zámerom kontrolného zrazu je sledovanie hráčok zo širšieho kádra „A“ reprezentácie žien a aj mladých hráčok, ktoré po skončení dorasteneckej kategórie majú perspektívu sa presadiť vo vyššej kategórii.

Počas kvalifikačných zápasov nie je veľa možností, kde skúšať nové hráčky. Snažili sme sa nájsť spoločnú cestu s klubmi, dievčatá v tomto výbere sú tie, ktoré kluby uvoľnili. Vychádzali sme aj z toho, že niektoré dievčatá z devätnástky končia a zopár z nich, hoci sú mladšie, si zaslúži príležitosť ukázať svoje kvality a už od ďalšieho obdobia by mohli byť zaradené medzi ženy, aj toto je zámer najbližšieho mítingu,“ vysvetľuje tréner.

Ako sám vraví, sme príliš malá krajina a máme príliš málo hráčok, aby sme si mohli si dovoliť „stratiť“ akúkoľvek talentovanú hráčku, preto je preňho dôležité mať dievčatá na očiach tak často, ako to bude možné: „Toto nie je oficiálny asociačný termín a väčšina zahraničných klubov nie je ochotná uvoľniť hráčky mimo neho, preto sme sa o to ani nepokúšali. Z užšieho kádra ženskej reprezentácie, ktorých prevažná väčšina hrá v zahraničí, voláme hráčky len v oficiálnych termínoch, v budúcnosti ich chceme využívať všetky, aby sme v rámci našich možností mohli hráčky pripravovať.“ V 25-člennej nominácii sa nachádza aj niekoľko známych tvárí z júlového turnaja devätnástok, zastúpenie majú (takmer) na všetkých postoch! Kouča Pakusza Zo starších hráčok, ktoré už dostali príležitosť v A-tíme,

zaujal pokrok Zdenky Horešovej, útočníčky švédskeho Töcksfors IF: „Zdenka nehrávala pravidelne v mládežníckych výberoch Slovenska v mládežníckych výberoch, no v posledných rokoch na sebe popracovala a vyzerá to tak, že by si mohla vyslúžiť miesto aj v užšom výbere.

Lodivod „sokolíčok“ sa nechal inšpirovať aj skúsenosťami kolegov z Dánska, kde po niekoľkých rokoch fungovania reprezentácie do 21 rokov prešli na výber do 23 rokov. „Ani jedna z týchto ženských kategórii nemá oficiálnu kvalifikáciu, je to kategória pre hráčky zo širšieho kádra, aby aj tie dostali priestor a čas pracovať na sebe. Zostane im tak chuť a odhodlanie v prípade, že sa z devätnástky nedostanú hneď do prvého tímu. Naša budúcoročná snaha sa bude upierať práve na vytvorenie reprezentačného výberu žien do 23 rokov, ako to urobilo a v blízkej budúcnosti ešte urobí viacero asociácií UEFA. Pre nás je to snaha udržať a sledovať všetky dievčatá, aby nestratili motiváciu, aby sme o žiadnu z nich neprišli.

Podľa jeho slov pôjde o tréningový tábor taktického charakteru: „Dievčatá si vyskúšame pri plnení úloh, ktoré sa vyskytujú v seniorskej reprezentácii. Mladšie sa budú konfrontovať so staršími, budeme vidieť, ako dokážu plniť požiadavky, ktoré sú kladené na naše seniorské reprezentantky.“ Nadané Slovenky bude v priebehu štyroch dní čakať päť tréningových jednotiek, vrátane modelovaného zápasu.

NOMINÁCIA DO POPRADU

BRANKÁRKY: Veronika Matúšková (Slovan ), Patrícia Chládeková (Podbrezová), Veronika Frantová (Nitra)

OBRANKYNE: Gréta Hviščová, Andrea Vrabcová (, Barbara Juríková, Alexandra Hollá (všetky Slovan), Petra Zdechovanová (Czarni Sosnowiec), Stephanie Deszatová (Nové Zámky), Kristína Košíková (Dukla Praha), Terézia Kulová (Tr. Teplice)

STREDOPOLIARKY: Martina Šurnovská, Terézia Kovaľová (obe Slovan), Andrea Horváthová (Czarni Sosnowiec), Monika Havranová (Podbrezová), Dominika Koleničková (Nové Zámky), Katarína Košlabová (Nitra), Dominika Dikanová (Astra HFC), Klaudia Fabová (Slovácko), Mária Mikolajová (Bardejov), Valentína Šušolová (Liberec), Terézia Miháliková (Štiavnické Bane), Adriana Briššová (SLC B. Bystrica)

ÚTOČNÍČKY: Zdenka Horešová (Töcksfors IF), Stanislava Líšková (Žilina)

Náhradníčky: Veronika Žitňáková (Tr. Teplice), Michaela Horváthová, Ivona Petrúšková (obe Trenčín), Ivana Kantarská (Dukla Praha), Lucia Belásová (Tr. Teplice)

Realizačný tím

tréner: Zsolt Pakusza
asistent: Peter Kopúň
tréner brankárok: Daniel Valach
lekár: Lucia Knappková
fyzioterapeut: Michal Fridrich
masér: Jindřich Ditrich
technický vedúci: Lenka Gazdíková