Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

May 22, 2014

VIDEO: Talentovaní rozhodcovia sa stretli na seminári na Štrbskom Plese

ŠTRBSKÉ PLESO (SFZ) - Trojdňový seminár je prvým pre všetkých talentovaných rozhodcov z celého Slovenska

 
 
 
 
Účastníci seminára pre rozhodcov Talent RFZ na prednáške Jána Fašunga o manažovaní múrov. Štrbské Pleso, 17. máj 2014.

Do mája 2014 sa talentovaní rozhodcovia z regiónov stretávali na svojich seminároch, vždy vo "svojej" skupine. Tento rok však vznikla zaujímavá myšlienka, aby sa všetci stretli na jednom mieste a seminár absolvovali spoločne. Okrem pozitívneho prínosu v spoločenskej oblasti je namieste spomenúť, že skupina dostane jednotný výklad pravidiel či prednášku o fyzickej príprave rozhodcu.

Rozhodcovia prišli do Štrbského Plesa v piatok a po úvodných príhovoroch absolvovali motivačnú prednášku, prednášku o pravidle XII i modelový tréning. Sobotné ráno otvoril Ján Fašung zo Slovenského futbalového zväzu, ktorý rozhodcom vysvetľoval oblasť manažovania múrov. V prvej časti prednášky vysvetlil, ako možno zahrávať priamy kop a kedy už podmienky pre rýchle rozohranie už nie je možné a je potrebné prejsť k manažovaniu múru. V rámci prednášky pripomenul rozhodcov, že od 1. júla 2013 je v zmysle rozhodnutia možné používať ako pomôcku na určenie a dodržanie predpísanej vzdialenosti obranných múrov  - "miznúci" sprej. Jeho použitie v slovenských podmienkach je však možné až na základne schválenia SFZ. 

Prehrať video

Program seminára rozhodcov Talent RFZ však obohatil aj modelový tréning či ukážka stabilizačných cvičení. Spokojnosť s priebehom prejavil aj predseda Komisie rozhodcov SFZ Marián Ružbarský. "Účastníci z regiónov mali prvý raz možnosť zažiť seminár na takejto úrovni, kde mali kvalitných lektorov ako pán Marko, pán Fašung či pán Medveď a verím, že v budúcnosti zúročia tieto prednášky na futbalových trávnikoch," povedal predseda komisie pred futbalsfz.sk. 

Seminára sa zúčastnilo približne 70 talentovaných rozhodcov z regiónov. "Aj budúcnosti sa takto stretneme, pretože tento seminár je taký prvý, kde sa stretli talentovaní rozhodcovia z celého Slovenska. V minulosti sa pod záštitou Komisie rozhodcov SFZ stretli len piati chlapci z každého regiónu. Teraz sme tento priestor využili pre všetkých. Je to dobrá vec," vysvetlil M. Ružbarský. "Našim cieľom je, aby jeden z dvoch seminárov, ktoré ročne organizujeme, aby bol celoslovenský," povedal predseda komisie smerom do budúcnosti.

Dobré meno slovenským rozhodcom robia aj rozhodcovia, ktorý sa nedávno zúčastnili seminára vo švajčiarskom Nyone. "Semináru z programu CORE sa zúčastnili Boris Marhefka, Branislav Hancko a Mário Roszbeck. O týždeň mi prišli výsledky z tohto seminára a chlapci dopadli veľmi dobre. Dokonca hlavný rozhodca Marhefka bol vychválený ako jeden z najlepších. Sme spokojní aj s výberom aj s prístupom chlapcov," povedal na záver pochvalne Marián Ružbarský.