Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

August 20, 2013

VIDEO: Predbežné opatrenie DK SFZ - Slovan proti Senici bez divákov

BRATISLAVA (SITA/SFZ) - Disciplinárna komisia predbežným opatrením uzatvorila štadión ŠK Slovan Bratislava na zajtrajší zápas proti Senici. Konečné rozhodnutie urobí vo štvrtok

 
 
 
 
Miroslav Vlk, ktorý je poverený vedením Disciplinárnej komisie Slovenského futbalového zväzu počas tlačovej konferencie k predbežnému rozhodnutiu DK SFZ o udalostiach na zápase 6. kola CL ŠK Slovan Bratislava - MFK Ružomberok. Bratislava, 20. august 2013.

Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (SFZ) sa na utorňajšom mimoriadnom zasadnutí zaoberala incidentom z 81. minúty nedeľňajšieho zápasu 6. kola Corgoň ligy 2013/2014 na Pasienkoch medzi Slovanom Bratislava a MFK Ružomberok. Počas neho prišlo v sektore hosťujúcich fanúšikov k silnej detonácii vojenského delobuchu, čím utrpelo rôzne formy zranení celkovo desať ľudí. DK SFZ po preštudovaní príslušných správ sa uzniesla zatiaľ len na predbežnom opatrení - Slovan Bratislava nastúpi na stredajší dohrávaný zápas 2. kola CL so Senicou na domácom štadióne pred prázdnymi tribúnami bez prítomnosti divákov.

Tlačová konferencia po skončení mimoriadneho zasadnutia DK SFZ

Prehrať video

"DK SFZ sa na základe predbežného opatrenia podľa článku 14/4 zápas Slovan - Senica, ktorý sa mal uskutočniť zajtra, odohrá za vylúčenia verejnosti. Stretnutie sa teda bude hrať bez divákov, na zápase môžu byť okrem delegovaných osôb zástupcovia klubov na vopred zaslanom mennom zozname, realizačné tímy, usporiadateľská služba, osoby s preukazom ZŤP a pracovníci masmédií," informoval na utorkovej tlačovej konferencii Miroslav Vlk poverený vedením DK SFZ.

Ďalšie, očakávané tvrdšie tresty, budú známe vo štvrtok: "Na tento deň prizývame na stretnutie štatutátneho zástupcu klubov ŠK Slovan Bratislava a MFK Ružomberok, bezpečnostného manažéra a hlavného usporiadateľa. K tomu, aby sme vyriekli ortieľ, nám chýbajú dva doklady. Nechcem konkretizovať, ktoré to sú. Tiež chceme dať priestor klubom, máme síce od nich písomné stanoviská, ale obaja aktéri majú doplnky a chcú objasniť záležistosť z ich pohľadu. Chceme dať právo obvineným, aby sa bránili," dodal Vlk, podľa ktorého Slovanu prinajhoršom hrozí nepodmienečné zatvorenie štadióna na tri zápasy a pokuta do maximálnej výšky 17.000 eur. O body Slovan prísť nemôže, keďže neprišlo k inzultácii hráča alebo rozhodcu.

Zranenia po výbuchu podľa prvých informácií z nedeľňajšieho večera utrpelo päť ľudí, z toho dve deti. Na mieste zasahovali tri sanitky, štyroch fanúšikov "Ruže" museli previezť do nemocnice. Zoznam zranených sa v pondelok podvečer rozšíril o ďalších päť osôb, ktoré prijali v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku s poruchami sluchu. V priebehu niekoľkých dní by sa podľa lekárov ich sluch mal dostať do normálu.

Podľa doterajších zistení polície neznámi páchatelia v čase okolo 21.20 h hodili do sektoru pre hosťujúcich fanúšikov výbušninu, ktorá explodovala a úplne poškodila a rozmetala po okolí dve plastové sedadlá v XII. rade. Páchateľom bola s najväčšou pravdepodobnosťou skupina približne 20 fanúšikov Slovana. "Osoby, ktoré sú z činu podozrivé, boli oblečené v čiernych tričkách a bielym nápisom na hrudi "PSYCHO BOYS" a na chrbte s nápisom "Trnávka" a presne nezistenými číslami," uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného Zboru (KR PZ) v Bratislave Tatiana Kurucová.

Majstrovský klub i jeho fanúšikovská organizácia Belasá šľachta incident vo svojich stanoviskách vehementne odsúdili a dištancovali sa od tohto i podobných prejavov napĺňajúcich skutkovú podstatu trestného činu. ŠK Slovan Bratislava podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre ublíženie na zdraví a výtržníctvo. Zároveň vypísal finančnú odmenu 5000 eur pre každého, kto klubu poskytne informácie vedúce k identifikácii páchateľa alebo páchateľov. V prípade, ak sa podarí usvedčiť a odsúdiť zodpovedné osoby, ŠK Slovan Bratislava im udelí doživotný zákaz vstupu na domáce zápasy klubu.

Členovia DK SFZ pri svojom rozhodovaní brali do úvahy nasledovné - stanovisko Policajného zboru SR, správu delegáta, správu pozorovateľa rozhodcov, stanoviská bezpečnostných manažérov oboch klubov, záznamy z kamerového systému, lekárske správy o zraneniach a predpokladanej dĺžke ich liečenia. Disciplinárka zasadala namiesto tradičného štvrtkového termínu už v utorok. Jednak kvôli silnejúcemu tlaku verejnosti, ktorá sa domáhala spravodlivého potrestania vinníkov. Po druhé preto, že Slovan čaká už v stredu 21. augusta najbližší domáci zápas.

Uznesenie zo zasadnutia Disciplinárnej komisie SFZ (20.08.2013)

DK SFZ podľa čl. 14/1 a - f DP začína disciplinárne konanie voči ŠK Slovan Bratislava - za NUS, porušenie čl. 43, 44/a,b, 47/a,d, 51/1 SP umožnenie vnesenia a používania pyrotechnických výrobkov a HNS divákov, v stretnutí 6. kola CL, 18.8.2013 medzi ŠK Slovan Bratislava - MFK Ružomberok. DK SFZ podľa čl. 14/4 DP predbežným opatrením podľa príl. 2/1a, b k DP, za použitia čl. 12/1 DP ukladá klubu ŠK Slovan Bratislava uskutočnenie futbalového stretnutia v najbližšom domácom stretnutí (ŠK Slovan Bratislava - FK Senica, 21.08.2013) za vylúčenia verejnosti.

Na stretnutí sa môžu zúčastniť okrem delegovaných osôb aj osoby podieľajúce sa na príprave a chode stretnutia, zástupcovia klubu hostí na vopred zaslanom mennom zozname HU domáceho stretnutia, realizačné tímy klubov, US, osoby s preukazom ZŤP a pracovníci masovokomunikačných prostriedkov. Ďalej DK SFZ prizýva na svoje zasadnutie vo štvrtok 22.08.2013 o 15:00 hod. štatutárneho zástupcu klubu ŠK Slovan Bratislava a MFK Ružomberok, bezpečnostných manažérov oboch klubov a hlavného usporiadateľa inkriminovaného stretnutia.

Proti rozhodnutiam DK SFZ je možné podať odvolanie v termíne do 15 dní od ich zverejnenia.