Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

October 2, 2014

VIDEO: V Poprade právnici bilancovali i nastavili nový cieľ - prípravu nového zákona o športe

POPRAD (SFZ) - Sumár prvého dňa tradičnej konferencie Šport a právo

 
 
 
 
Účastníci konferencie Šport a právo 2014. Poprad, 2. októbra 2014.

"Dnes je pre právnikov a športovcov sviatok, že máme takúto konferenciu. Som presvedčený, že cez úpravu legislatívy môžeme zmeniť spoločnosť a chcem sa poďakovať prezidentovi SFZ Jánovi Kováčikovi za priestor, ktorý vytvoril pre legislatívcov, aby sa mohli realizovať," povedal v úvodnom príhovore člen VV SFZ pre legislatívno-právne otázky a člen Rady Učenej právnickej spoločnosti (UčPS) Peter Sepeši.

Prvý blok prednášok

Konferenciu Šport a právo už po tretíkrát zorganizovali Slovenský futbalový zväz, Učená právnická spoločnosť a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. "Už niekoľko rokov je ministerstvo partnerom tejto konferencie a od morálnej podpory sme prešli k finančnej aj odbornej," povedal v Poprade generálny riaditeľ sekcie starostlivosti o mládež a šport Ladislav Čambal"Dovoľte mi poďakovať za všetko, čo ste spravili nielen pre slovenský futbal ale aj pre slovenský šport," povedal plénu na úvod prezident SFZ Ján Kováčik a pokračoval: "Ako hovorí klasik: 'Vždy nás budú hodnotiť podľa toho, čo sme urobili, nie podľa toho, čo sme chceli urobiť,'" poznamenal smerom k výsledkom práce právnikov v poslednom období, napr. zákon 1/2014 o organizovaní verejných športových podujatí a príprave nového zákona o športe a dodal: "Prajem vám veľa občianskej statočnosti pri presadzovaní postojov. Pri príprave zákona o športe budeme musieť spoločnosť presvedčiť, že ak chceme stihnúť posledný vozeň osobného vlaku, ktorý ide Európou, musíme veľa urobiť."

V úvode konferencie bola príležitosť aj pripomenúť si významné zakladateľa Rozhodcovského súdu SFZ a jeho dlhoročného predsedu Juraja Kuráňa, ktorý si pri príležitosti svojich 60. narodenín prevzal z rúk Jána Kováčika Strieborný odznak SFZ. V ďakovnej reči pripomenul, že za výsledkami práce Rozhodcovského súdu SFZ je práca všetkých jeho členov: "Cením si toto ocenenie o to viac, že nie som vždy v komunikácii príjemným partnerom. Od roku 2006 je to dlhá doba a toto ocenenie je aj zásluhou mojich kolegov na Rozhodcovskom súde a je to ocenením aj pre nich."

Konferencia Šport a právo je určená pre celú športovú verejnosť a pozvanie na konferenciu prijal aj prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Nemeček, ktorý sa v príhovore nevyhol aktuálnej téme športovej verejnosti: "Verím, že zákon o športe, ktorý pôjde do NR SR, a verím, že bude schválený, bude krokom vpred pre športovcov. Zákon o športe, ktorý doteraz máme, bol kritizovaný a veľmi málo sa z neho dalo použiť. Veľa ľudí čaká na nový zákon a veľa si od neho sľubujú. Ale verím, že ľudia, ktorí ho pripravujú, sú ľudia na správnom mieste." Pri bilancovaní však pripomenul aj zákon o organizovaní verejných športových podujatí, hoci ako sám povedal, problémy s divákmi boli v minulosti viac spájané s futbalom. "Diváci potrebovali pravidlá. V poslednom čase máme nešváry aj na hokeji a divák musí mať hranice a regule, podľa ktorých sa musí správať. Zákon 1/2014 bol s otáznikom, ako k nemu budú pristupovať zväzy. Na SZĽH sme vyškolili HU a BM a v tejto sezóne už ideme podľa neho," povedal.

V úvode konferencie vystúpili aj rektor Paneurópskej vysokej školy Ján Svák a poslanec NR SR Jozef Mihál. V prvom bloku prednášok okrem návratu k úlohám z minuloročnej konferencie Šport a právo bol aj úvod k zákonu o športe. Táto téma pokračovala aj popoludní a účastníci konferencie sa jej budú venovať aj na druhý deň. V závere konferencie sa lektori budú venovať aj novým výzvam, ktoré čakajú slovenský šport v nasledujúcom období.

Druhý blok prednášok

Konferencia Šport a právo 2014 bude pokračovať aj prednáškami v piatok 3. októbra. Priamy prenos z posledného bloku prendášok môžete sledovať v priamom prenose na oficiálnom konte SFZ na YouTube.

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.