Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

August 25, 2016

Pätnástka trénerov brankárov s odbornými certifikátmi

BRATISLAVA (SFZ/PETER KOPÚN) – V prvej dekáde augusta absolvovala skupina trénerov brankárov záverečné skúšky pre udelenie UEFA Goalkeeper A diplomu a licencie.

 
 
 
 
Pätica úspešných absolventov brankárskeho kurzu, zľava Miroslav Hrdina, Branislav Rzeszoto, Miroslav Seman, Miroslav König a Richard Zajac. Senec, august 2016.

Previerky absolvovali Pavol Hrnčiarik a Miroslav Hrdina (Slovan), Roman Hodál a Marek Dobiaš (Trenčín), Miroslav Seman (SR A), Pavol Kamesch (Spartak Trnava), Miroslav König (SR 21), Igor Mesároš (FC Nitra), Branislav Rzeszoto (SR 16), Michal Kijačik (FK Senica), Peter Boroš a Norbert Juračka (Banaská Bystrica), Richard Zajac (Bielsko-Biala), Vladimír Moroz (Zemplín Michalovce), Martin Matlák (DAC Dunajská Streda).

Záverečné skúšky sa konali v NTC Senec a na pôde SFZ pred skušobnou komisiou, v ktorej boli Ján Greguš, Zsolt Pakusza a Rastislav Vincúr. Počas celého obdobia museli študenti preukázať zručnosti vedenia tréningov pre brankárov v spolupráci so skupinou hráčov, analyzovať vybrané zápasy, zvládnuť problematiku, ktorú si vybrali, a implemetovať ju do praxe na základe videnej analýzy náhodne vybraného brankára a jeho činnosti v zápase.

Rastislav Vincúr, koordinátor vzdelávania, sa vyjadril k zmyslu takýchto previerok. Ak chceme zachytiť európsky a svetový trend, musíme byť aktívni aj na poli vzdelávania trénerov brankárov. Už aj preto, aby sa v realizačných tímoch našlo primerané miesto aj pre nich s patričnou vážnosťou. Pre nás všetkých to bol prvý, nazvime ho aj testovací, takýto spôsob školenia. Veľmi príjemne ma prekvapilo, ako sa absolventi svedomito pripravovali, ako pracovali. Som presvedčený, že takýto kurz má u nás svoju budúcnosť.”

Jeden z frekventantov, trenčiansky Roman Hodál, vystavil akcii toto vysvedčenie: Bolo to naozaj obohatenie našej trénerskej kariéry, rozšíril sa nám rozsah činností, takže verím, že nás naši kolegovia začnú brať vážnejšie. Prácu trénerov brankárov brala futbalová rodina akosi “na ľahšiu váhu,” pritom je to veľmi zodpovedná robota.”

To bol aj zásadný obsah názoru Pavla Hrnčiarika zo Slovana. ”Doteraz som spolupracoval so zahraničným hlavným trénerom, ktorý bol pripravený spoluprácovať s kompetentným trénerom brankárov. Máme dobrú brankársku školu, máme na čom stavať, nemusíme sa schovávať pred zahraničím.“

A na záver postoj člena realizačného tímu reprezentačného áčka Miroslava Semana. ”Získali sme nové poznatky k hre brankárov a k ich tréningovému procesu brankárov, verím, že aj tréneri brankárov sa začlenia do skupiny odborníkov, ktorá bude rešpektovaná širokou futbalovou verejnosťou. UEFA Goalkeeper A licencia otvára dvere každému, kto to myslí s touto prácou seriózne.”

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.