Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

September 29, 2013

VIDEO: Stretnutie TEP v Dubrovníku aj o novej národnej súťaži a zmene v kvalifikácii U21

BRATISLAVA (SFZ) - O stretnutí prezidentov a generálnych sekretárov v Chorvátsku referuje Jozef Kliment

 
 
 
 
Generálny sekretár SFZ Jozef Kliment. Bratislava, 10. júla 2013.

Minulý týždeň absolovovali prezident SFZ Ján Kováčik a generálny sekretár Jozef Kliment tzv. TEP stretnutie. "Top Executive Program sa organizuje už tretíkrát a je to stretnutie prezidentov a generálnych sekretárov 54 členských krajín UEFA s prezidentom a top manažmentom UEFA," vysvetlil J. Kliment.

Prehrať video

Na TEP stretnutí prejednáva UEFA s predstaviteľmi národných asociácií nové myšlienky na strategické smerovanie európskeho futbalu a po ich súhlasnom stanovisku získava mandát na ďalšie rozpracovanie týchto návrhov. Medzi tieto patrilo napr. aj zrušenie možnosti zisku účasti v Európskej lige cez národnú pohárovú súťaž pre porazeného finalistu. Na ostatnom stretnutí však UEFA predstavila novú súťaž, tzv. národnú ligu.

"UEFA prichádza na základe podnetov z národných zväzov s revolučným návrhom ako optimálne využiť všetky asociačné termíny počas kvalifikačného cyklu," otvoril jednu z kľúčových tém TEP stretnutia Jozef Kliment. "Od roku 2014 budeme mať 18 asociačných termínov združených do 9 dvojičiek. Zo strany zväzov bola požiadavka, aby UEFA zastrešila aj priateľské zápasy, keďže aj nám sa ťažšie získavajú atraktívnejší súperi. UEFA prichádza teda s návrhom národnej ligy, úplne novou súťažou národných tímov popri kvalifikácii na Majstrovstvá Európy a Majstrovstvá sveta. Táto súťaž dostala zatiaľ názov národná liga," vysvetlil J. Kliment. Tímy v tejto súťaži by mali byť rozdelené do 4 skupín, najskôr na základe rankingu, ale neskôr už "klasickým" ligovým systémom postupu a zostupu. 

V súvislosti so zmenou v oblasti hlavných mužských reprezentácií sa opäť otvára otázka spojenia termínov s reprezentáciou do 21 rokov. "Výkonný výbor UEFA schválil, že po roku 2015 sa vráti kvalifikácia 21 do pôvodnej dvojičky s áčkom v pôvodných termínoch, ale na základe tlaku zo strany silných zväzov prišlo k prehodnoteniu. Kvalifikácia 21 ostane samostatná, pretože ak by došlo k spojeniu, bolo by napr. ťažké nájsť vhodné výkopy termínov," povedal generálny sekretár k ďalšej téme. "UEFA vyšla v ústrety menším zväzom. Keďže UEFA bude zastrešovať výber dodávateľa chartrových letov, tak bude centralizovať aj tieto lety a národné zväzy na tom ušetria," povedal J. Kliment. Na Majstrovstvá Európy do 21 rokov by po novom teda malo postupovať 12 alebo až 16 tímov, pričom víťazi skupín by už nemali hrať baráž vzhľadom na to, že práve na túto skutočnosť poukazujú asociácie ako na neférový fakt aktuálneho kvalifikačného systému.

 

Súvisiace články

Žiadne správy v danej kategórii.