Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

June 24, 2013

VIDEO: S Ivanom Kružliakom o finále ME do 21 rokov v Izraeli

BRATISLAVA (SFZ) - Po finálovom zápase na ME do 17 rokov ako hlavný rozhodca sa Ivan Kružliak predstavil aj na ME do 21 rokov, tentokrát ako pomocný rozhodca

 
 
 
 
Slovenský futbalový rozhodca Ivan Kružliak. Bratislava, 24. júna 2013.

29ročný rodák z Bratislavy, Ivan Kružliak, debutoval v najvyššej slovenskej súťaži ako rozhodca 18.05.2007 v zápase MFK Ružomberok - FC Nitra, ktorý domáci vyhrali gólom Ráka z pokutového kopu v 52. minúte stretnutia. V roku 2012 sa Kružliak dostal na medzinárodnú scénu, keď 18. júla pískal predkolo Ligy majstrov Molde FK - Vantspils, 4. októbra pískal zápas Európskej ligy AIK Štokholm - Dnipro Dnepropetrovsk, 8. novembra nasledoval duel Olympique Marseille - Borussia Mönchelbach, no v jeho kariére sa obajvuje už aj zápas kvalifikácie MS 2014 Slovinsko - Cyprus (12. októbra 2012). Medzi jeho najvýznamnejšie zápasy určite patrí finále Majstrovstiev Európy do 17 rokov v Slovinsku v pozícii hlavného rozhodcu, tento rok s k nemu pripočítava aj finále Majstrovstiev Európy do 21 v Izraeli, tentokrát v pozícii pomocného rozhodcu.

Prehrať video

"Dojmy z turnaja sú veľmi pozitívne a finále bolo čerešničkou na torte. Je to druhé najvýznamnejšie európske futbalové podujatie, pre mňa je to opäť po minulorčnom úspechu také osobné ohodnotenie z UEFA," povedal Ivan Kružliak na úvod rozhovoru. Slovenský rozhodca mal možnosť pri ostatných rozhodcoch sa učiť a nasať atmosféru kvaliftnejších stretnutí. "Na Majstrovstvách Európy sa človek nezúčastní každý deň. Kvalita hráčov a tlak, ktorý je na zápasoch, mi pomáha si naň zvykať a posúvať sa ďalej," pokračoval Kružliak. Rozhodca počas zápasu, na ktorý je nominovaný, sa musí koncentrovať na dané stretnutie, na situácie, ktoré sa v ňom vyskytnú, takže vládne profesionalita. "Mali sme možnosť v zápase, v ktorom sme neboli nasadení ako rozhodcovia, sa zúčastniť ako diváci, takže sme si ten futbal užili trochu ako diváci," prezradil. 

Mužstvo Španielska od prvého zápasu podľa Kružliaka ukazovalo svoju kvalitu. "Majú vo svojom kádri hráčov, ktorí hrávajú v popredných kluboch, sú tam oporami, takže Španielsko bolo jednoznačne najlepšie, čo dokázalo aj vo finále. Otázkou bolo, kto s nimi prehrá v tom finále, ale príjemne ma prekvapilo aj mužstvo Nórska, ktorému som bol nominovaný vo všetkých skupinových zápasoch a možno to bol taký čierny kôň turnaja, možno sa s nimi nepočítalo, že sa zúčastní semifinálových bojov v skupine. V každom zápase ale ukázali svoju kvalitu, hrali na moje prekvapenie celkom dobrý kombinačný futbal," povedal Ivan Kružliak k výkonom mužstiev. K spornému momentu počas "jeho" zápasov nedošlo, nastali však tri-štyri situácie, kedy sa o tom dalo diskutovať. "Vtedy som dal hlavnému rozhodcovi informáciu, že z môjho pohľadu to bolo v poriadku, nemusel teda pokutový kop nariadiť. Žiadnu vážnejšiu situáciu sme tam potom už nemali," dodal rozhodca. "Priebeh bol zhruba rovnaký (pozn. porovnanie ME do 17 rokov a ME do 21 rokov), aj tú dobu, čo som tam strávil tento rok aj minulý rok bola rovnaká. Kvalitou, prístupom, tlakom je to už na oveľa vyššej úrovni. Aj vyspelosť hráčov je niekde úplne inde. Z tohto pohľadu to boli dva diametrálne odlišné turnaje a hoci, 'len' v pozícii pomocného rozhodcu je tento turnaj braný s vyššou vážnousťou, a preto aj toto ocenenie, zúčastniť sa tohto turnaja, beriem na trochu vššom stupni," nevyhol sa porovnaniu.

Prehrať video

Oba finálové zápasy si Ivan Kružliak užil. "Lepšie sa cítim v úlohe hlavného rozhodcu, kde som an ihrisku a celé stretnutie mám pod kontrolou, ako byť pomocný rozhodca a vstupovať len v istých situáciách. Je to aj náročné na koncentráciu - pokiaľ rozhodca na svojej strane nemá 85 minút nič a v 86. minúte príde situácia, kedy musí rozhodnúť o situácii, ktorá rozhodne o výsledku celého stretnutia," povedal k porovnaniu dvoch rozhodcovských pozícii. Čo bude ďalej? "Uvidíme. Budem robiť všetko pre to, aby sa to nezastavilo, aby nielen európske šampionáty pokračovali ďalej v úlohe rozhodcu, ale sú tu aj súťaže ako Európska liga, Liga majstrov, takže krôčik po krôčiku ďalej pracovať a verím, že raz sa to určite podarí."