Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

January 20, 2016

Nová desiatka trénerov s najvyššou licenciou

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Na zoznam držiteľov najvyššej trénerskej licencie Euro Pro pribudli nové mená, napríklad Martin Ševela, Marián Zimen či Anton Šoltis.

 
 
 
 
Štvorica, ktorá absolvovala záverečné skúšky na Euro Pro licenciu prvý deň, zľava  Marián Zimen, Jozef Záhorský, Zsolt Pakusza, Mário Auxt, Martin Ševela.

Po splnení všetkých študentských povinností, po absolvovaní skúšky pred odbornou komisiou si mohli ďalší futbaloví tréneri vydýchnuť: Máme to!

Bol to druhý kurz od roku 2012, kedy nám UEFA umožnila opätovné otvorenie štúdia najvyššej trénerskej kvalifikácie. "Finančne aj časovo je to náročné, ale má to svoje príčiny, prečo je to tak. Tento stupeň štúdia je určený pre profesionálnych trénerov pre najvyššiu súťaž seniorov, všetci frekventanti musia mať jasno, že chcú pôsobiť na najvyššom stupni a urobia pre to maximum," povedal Zsolt Pakusza, manažér vzdelávania SFZ. Na Slovensku stojí štúdium UEFA Pro licencie 3000 eur, v zahraničí dvakrát toľko.

Technický úsek SFZ evidoval do januára 2016 228 trénerov s najvyššou kvalifikáciou, teraz k nim pribudlo ďalších desať. Členovia skúšobnej komisie boli s vedomosťami a schopnosťami tejto skupiny nadšení. "Odpovede kandidátov boli perfektné, po prvom dni skúšok, kedy pred nami stála štvorica Ševela, Zimen, Auxt a Záhorský, sme sa zhodli, že takto si predstavujeme dokonalú prípravu," vyjadril sa Ján Greguš, technický riaditeľ SFZ, jeden zo skúšajúcich. "Počas kurzu sme chceli dať kandidátom menej všeobecnej teórie, ale viac poznatkov z praxe," povedal Pakusza na margo obsahu štúdia, ktoré rozhodne nebolo len formalitou. "Iné je robiť niečo na ihrisku a iné rozpráv o tom pred komisiou. Tá hodnotila aj to, ako sme pracovali počas uplynulých dvoch rokov, čo štúdium trvalo, aké boli naše prezentácie, ako sme sa pripravovali na semináre. Vyhodnotila prax, hodnotenie od mentora, ktorého sme mali v klube. A potom sme museli obhájiť záverečnú prácu," opísal pre denník Šport Marián Zimen, jeden z úspešných adeptov, priebeh neľahkého dňa.

Pre širokú verejnosť najväčším menom v zozname tohto súbehu bol Martin Ševela, úspešný tréner AS Trenčín, ktorý sa po úspešnom absolvovaní štúdia môže teraz oficiálne ujať zodpovednosti za hru a výsledky majstra. "Často som myslel na to, že potrebujem licenciu, takže som sa musel sústrediť na každú úlohu v škole, byť pripravený na každý seminár. Cítil som záväzok voči klubu, voči školiteľom, aj voči sebe,“ povedal po tom, ako bolo známe, že obstál na výbornú. Takže mohol smelo povedať, že sa na skúšku naozaj tešil. „Aj my sme sa tešili. Táto partia patrila medzi absolútne najlepších, aké som na škole zažil, a že ich už za takmer tridsať rokov bolo,“ potvrdil Milan Lešický, ďalší člen komisie fakt, o ktorom sa v hnutí vie, že na zoznam pribudla jedenástka trénerov, ktorí majú slovenskému futbalu čo dať. Ale až futbalový trh si vyberie...

DESAŤ NOVÝCH DRŽITEĽOV LICENCIE EURO PRO

Mário Auxt
Stanislav Ďuriš (po formálnom doplnení diplomovej práce)
Radim Kučera
Ladislav Onofrej
Branislav Sokoli
Marián Süttö (po formálnom doplnení diplomovej práce)
Martin Ševela
Anton Šoltis
Jozef Záhorský
Marián Zimen