Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

October 23, 2014

Tajomstvo úspechu nemeckej reprezentácie a klubu Bayern Mníchov dostupné aj na Slovensku

BRATISLAVA (SAP/SFZ) - SAP prináša na Slovensko riešenie, ktoré pomohlo Nemcom zvíťaziť na majstrovstvách sveta v Brazílii. V Žiline si ho pozreli Štefan Tarkovič, tréneri slovenských klubov aj ženskej futbalovej reprezentácie

 
 
 
 
Prezentácia softvérového riešenia spoločnosti SAP pre trénerov pred tréningom na zápas Slovensko - Španielsko. Na snímke asistent trénera reprezentácie Štefan Tarkovič. Žilina, 8. október 2014.

Bude to vždy predovšetkým o názoroch trénera, o jeho skúsenostiach a cítení, no presné dáta a ich analýzy mu pomáhajú robiť lepšie rozhodnutia. Takto zhrnul manažér nemeckej futbalovej reprezentácie Oliver Bierhoff význam moderných IT nástrojov, ktoré využíva tím okolo Joachima Löwa. Nemci aj vďaka vynikajúcej taktike a detailnému poznaniu súpera uspeli vo finále majstrovstiev sveta. Rovnaký analytický nástroj od spoločnosti SAP však môžu používať nielen nemeckí futbalisti, ale ktorákoľvek reprezentácia či klub na svete. V Žiline sa s ním pred zápasom so Španielmi zoznámili aj slovenskí tréneri.

Desiatky užitočných štatistík

SAP Match Insights umožňuje v reálnom čase spracovať obrovské množstvá dát. Vďaka tomuto softvéru dokážu Löw a jeho zverenci sledovať a následne jednoduchšie vyhodnocovať množstvo užitočných štatistík. A to pohodlne na dotykovej obrazovke, ktorú môžu mať umiestnenú v šatni, ale napríklad aj na tablete (linky na ukážky riešenia na konci textu). V prípade jednotlivých hráčov je to počet striel, prihrávok celkovo aj koľko z nich bolo úspešných, nabehaná vzdialenosť, najrýchlejšie šprinty a naopak najvýraznejšie spomalenia, počty vyhratých lôpt aj držanie lopty pri konkrétnom hráčovi či jeho najrýchlejšia strela. Tímové štatistiky sú podobné, zahŕňajú však aj dodržiavanie formácií a pozícií na ihrisku alebo tienenie súperových futbalistov a vykrývanie priestoru.

Analyzuje sa každá sekunda a pohyb hráča

Dnes dokážu moderné technológie okamžite spracovávať obrovské množstvá údajov. A Big Data sa týkajú aj futbalu. Len pre ilustráciu - za desať minút desať hráčov s troma loptami dokáže vytvoriť viac ako sedem miliónov dátových bodov. Ak ich viete zužitkovať, máte v ruke veľkú výhodu oproti súperovi. SAP Match Insights získava informácie vďaka ôsmim kamerám rozmiestneným okolo ihriska, ktoré umožnia detailne sledovať pohyb vlastných aj súperových hráčov v každej sekunde zápasu. Následne tieto dáta v reálnom čase spracuje. Dokáže ich porovnať, dať do súvislosti s informáciami z minulosti a vytvoriť tak podrobnú mapu výkonnosti jednotlivcov aj celých tímov na základe definovaných požiadaviek zo strany trénera, hráča či povedzme agenta, ktorý hľadá posilu pre svoj klub.

Dáta sa však dajú zbierať nielen pomocou kamier. Senzory na ich zber môžu byť umiestnené prakticky kdekoľvek. Bundesligový klub TSG 1899 Hoffenheim, ktorý rovnako využíva technológiu SAP, získava počas tréningov informácie aj zo senzorov v lopte, v oblečení či v pomôckach. Pomocou tabletu sú tréneri schopní tieto informácie okamžite používať a usmerňovať hráčov. 

Ševela: Je to vynikajúca spätná väzba pre trénera

SAP teraz prináša Match Insights aj na Slovensko. V rámci európskej SAP Big Data Tour 2014 ho predstavuje trénerom a odborníkom, ktorí sa venujú futbalu v rámci slovenských klubov aj reprezentácie. "Veríme, že zapájanie najmodernejších technológií do prípravy futbalistov pomáha zvyšovať výkonnosť a konkurencieschopnosť doma aj na medzinárodnej scéne. Nemecká reprezentácia je výborným príkladom, ako sa dá špičkový softvér využívať na zlepšenie už aj tak kvalitnej hry národného tímu," povedal Richard Guga, generálny riaditeľ SAP Slovensko.

"Je to určite vynikajúca spätná väzba pre trénera. Toto je systém, ktorý hráčov, obrazne povedané, vyzlečie donaha a dá nielen trénerovi, ale aj im možnosť odhaliť silné a slabé stránky a priestor na ďalšie zlepšovanie sa," povedal Martin Ševela, tréner AS Trenčín. "Je to výborné na objektivizovanie tréningového procesu a verím, že v budúcnosti povolia pravidlá aj využívanie takýchto riešení online počas zápasov," doplnil ho tréner ženskej reprezentácie Slovenska Zsolt Pakusza.

Štefan Tarkovič, asistent reprezentačného trénera Jána Kozáka poznal SAP Match Insights už na základe jeho využívanie nemeckou reprezentáciou. Oceňuje, že systém je online. "Poskytuje veľmi dôležité informácie pre kaučing zápasu. Samozrejme je nevyhnutné, aby ho mali k dispozícii oba tímy, pretože ak takéto informácie máte, je to veľká konkurenčná výhoda." 

Špeciálna kamera pre panoramatické video

Možnosti SAP Match Insights sa však ďalej rozširujú. Spoločnosť SAP spojila sily s Panasonic a vyvíjajú nové riešenie založené na analýze videa. Vychádza z pozičných dát získaných z videosoftvéru od Panasonicu. Prototyp softvéru od SAP ich počas zápasu spracováva a vyhodnocuje. Panasonic špeciálne pre tento projekt vyvinul kameru s vysokým rozlíšením, pozostávajúcu zo štyroch jednotiek umiestnených na konštrukcii. Obraz z nich sa v reálnom čase zmiešava a vytvára panoramatické 64:9 video. Toto nastavenie umožňuje simultánne zaznamenávanie akcie na celom ihrisku. Ultra širokouhlá kamera sa zvyčajne spúšťa zo stropu, alebo je integrovaná v strešnej konštrukcii štadióna. Je spojená s počítačom a internetom, pričom softvér od Panasonicu zbiera geografické dáta hráčov a lopty.

Súbor so surovými údajmi sa následne prenesie na platformu SAP HANA, ktorá geo-dáta vyhodnocuje v 30 pozíciách za sekundu. To umožní presnú analýzu pohybu hráčov a lopty v reálnom čase. Na videu založená športová analytika v kombinácii s platformou SAP HANA je sľubnou alternatívou k metóde, ktorá využíva na získavanie dát senzory pripevnené k holenným chráničom hráčov a k lopte. To by mohlo byť zvlášť príťažlivé, keďže oficiálne pravidlá zvyčajne zakazujú nosenie senzorov počas futbalových zápasov. Použitie video zariadení v blízkosti ihriska, ktoré nezasahujú do hry, však býva povolené.

Po reprezentácii aj Bayern

Spoločnosť SAP sa v auguste stala aj oficiálnym partnerom FC Bayern Mníchov pre športovú analytiku a podnikový softvér. Obe organizácie plánujú počas najbližších troch rokov spolupracovať na softvérových riešeniach, ktoré majú pomôcť FC Bayern rozšíriť jeho globálne pôsobenie, maximalizovať výkony tímu a ešte viac posilniť zážitok fanúšikov doma v Mníchove i na celom svete. Bavorský veľkoklub plánuje totiž posilniť spoluprácu so svojimi fanúšikmi a odmeňovať ich za vernosť. Na to využíva aplikáciu SAP Customer Relationship Management (SAP CRM) a škálovateľné riešenie pre obchod. Očakáva sa však, že SAP vďaka svojim skúsenostiam v oblasti analýz veľkých objemov dát prinesie Bavorom aj ďalšie možnosti pri zvyšovaní výkonnosti a monitorovaní zdravotného stavu hráčov.

SAP sa pritom neangažuje len vo futbale. V súčasnosti úspešne spolupracuje s množstvom známych športových organizácií a asociácií v plachtení, golfe, pretekoch Formuly 1, krikete, americkom futbale, bejzbale, tenise a basketbale.

Zvýšenie dostupnosti pre slovenské kluby

"Som rád, že sa podaril spoločný projekt SFZ a SAP a pred zápasom so Španielskom sme dali možnosť slovenským reprezentačným trénerom nahliadnuť do 'kuchyne' úspešných mužstiev. Verím, že práve tento prvý kontakt prinesie vyššiu úroveň prípravy na zápasy nielen slovenských reprezentácií, ale aj klubov a že nájdeme cestu, ako takýto systém sprístupniť viacerým klubom na Slovensku," povedal Jaroslav Šišolák zo spoločnosti SFZ Marketing.

Vedúci IT úseku SFZ Ján Letko si je vedomý, že takéto softvérové riešenie nepatrí medzi tie najlacnejšie. "Bolo by veľkým prínosom, keby sa podarilo podobný systém zaviesť minimálne v najvyšších súťažiach, aby mohol byť k dispozícii nástroj pre efektívny systém zobrazovania a prípravy herných situácií, nielen z pohľadu prípravy trénera, ale aj spätného štatistického vyhodnocovania samotných zápasov. Štatistiky ovplyvňujú, akým spôsobom sa pozeráme na výkon, teda prácu daného hráča. Tieto softvéry zvyčajne nepatria do kategórie 'lacné', ale ako národný zväz sa budeme snažiť nájsť vhodnú a rozumnú licenčnú politiku, aby sme tento alebo podobný nástroj vedeli priniesť či už v rámcii ISSF s prepojením na databázu hráčov alebo ako samostatný softvér," povedal J. Letko

Ukážky SAP Match Insights

https://www.youtube.com/watch?v=8ZBGfzOo73M

https://www.youtube.com/watch?v=w_2WUUXQXmE

https://www.youtube.com/watch?v=RcqA3qqBaPc