Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

December 2, 2014

VIDEO: Meléndez: "Ak nemajú hráči mentalitu víťazov, nemôže to fungovať"

SENEC (SFZ) - Ginés Meléndez Sotos slovenským trénerom hovoril o trendoch v modernom futbale po MS 2014

 
 
 
 
Ginés Meléndez Sotos. Senec, 1. december 2014.

December je už tradičným obdobím, v ktorom sa stretávajú slovenskí tréneri, aby načerpali nové poznatky na seminároch a konferenciách, ktoré pre nich pripravuje Slovenský futbalový zväz. Nie je tomu inak ani tento rok. Už v prvý decembrový deň sa držitelia UEFA PRO licencie stretli v hoteli Senec, aby si vypočuli viaceré zaujímavé prednášky. Seminár otvoril úspešný tréner španielskej mládeže Ginés Meléndez Sotos, ktorý najskôr zanalyzoval Majstrovstvá sveta 2014 a následne sa venoval trendom v modernom futbale a v tréningu po MS 2014.

Prehrať video

"Futbal sa nachádza vo veľmi šťastnej a plodnej fáze. Uberá sa progresívnym smerom najmä v útoku, a takisto v technike zastavenia lopty. Čo je veľmi dôležité a ide do popredia, je práca s mladými," povedal v rozhovore pre futbalsfz.sk Ginés Meléndez Sotos, inštruktor UEFA a FIFA. "Za posledných osem rokov vyhrali Španieli všetko, a toto sa žiadnej inej krajine zatiaľ nepodarilo. Asi musel prísť takýto moment, kedy niečo nevyšlo. Najdôležitejší moment bol asi druhý zápas na Majstrovstvách sveta, kedy sme nestrelili gól, tak sa začali diať veci a naštrbila sa celková nálada. Musíme ísť ďalej, pretože raz ste hore, raz ste dole," povedal na margo neúspechu úradujúceho Majstra Európy na svetovom šampionáte.

Slovenskej futbalovej reprezentácii sa na jeseň 2014 podaril husársky kúsok, keď svojou bojovnosťou porazila Španielsko v kvalifikačnom zápase. "Veľmi pozitívne ma slovenskí hráči prekvapili. Je tu vidieť aj progres v rámci mládeže. Napriek tomu, že podľa mňa to mala byť remíza 1:1, je vidieť potenciál, že hráči sú kvalitní, pracuje sa s nimi a toto je budúcnosť," povedal na margo zápasu v Žiline. Podľa slov G. M. Sotosa mu až na jedného hráča prešla rukami v podstate celá španielska reprezentácia, ktorá bola na Majstrovstvách sveta.

"Tréneri majú spoločnú chuť učiť sa. Chodím po celom svete a vidím, že všetci sú ticho, nasávajú informácie, aby ich potom mohli posunúť svojim hráčom," povedal všeobecne o tréneroch Sotos, podľa ktorého slovenskí tréneri idú po kvalite a technike, darí sa im implementovať poznatky zo zahraničia a darí sa im zvyšovať kvalitu trénovania. "Mentalita víťaza. Môžete trénovať koľko chcete, ak nemajú hráči v hlave, že 'chcem vyhrať', tak to nefunguje," prezradil na záver recept na úspech vo futbale.

Ginés Meléndez Sotos na narodil v roku 1950 v Los Chopes. Hrával za Albacete a Almansu, no najväčšie úspechy získal v úlohe trénera mládeže, keď 18 rokov viedol mládež v Albacete a od roku 2002 aj reprezentácie Španielska do 20, 19 a 17 rokov. S nimi získal štyrikrát titul Majstra Európy do 19 rokov a dvakrát do 17 rokov. Viackrát sa jeho tímy umiestnili na medailových pozíciách. Od roku 2008 je členom UEFA Jira Panel a od roku 2011 je inštruktorom UEFA a FIFA.