Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

March 5, 2016

Jarná ouvertúra II. ligy, lídrami FK Pohronie a FC VSS Košice

BRATISLAVA (SITA) - Po viac ako trojmesačnej zimnej prestávke, presne po 103 dňoch, sa opäť otvoria brány slovenských druholigových futbalových štadiónov.

 
 
 
 
Po viac ako trojmesačnej zimnej prestávke štartuje Jarná časť II. ligy. Snímka zo zápasu 5. kola DOXXbet ligy skupiny Západ AFC Nové Mesto nad Váhom - ŠK Senec (2:2). Nové Mesto nad Váhom, 29. augusta 2015.

Týždeň po štarte elitnej Fortuna ligy má jarnú ouvertúru aj druhá najvyššia súťaž - Doxxbet liga, na programe je cez víkend dovedna 11 stretnutí 19. kola: šesť v skupine západ a päť v skupine východ. Nižší počet duelov vo východnej časti spôsobilo odstúpenie klubu MFK Dolný Kubín zo súťaže. Dôvodom nedávneho rozhodnutia, ktoré akceptoval aj riadiaci orgán súťaže - športovo technická komisia Slovenského futbalového zväzu (ŠTK SFZ) - je nedostatočné finančné krytie nákladov na existenciu mužstva v súťaži. Dolnokubínčanom, ktorí sú prvým zostupujúcim z II. ligy, anulovali všetky jesenné výsledky a skupina východ bude mať už len jedenásť účastníkov. Najlepšou východiskovou pozíciou po jesennej časti Doxxbet ligy disponujú lídri jesene FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa (skupina západ) a FC VSS Košice (skupina východ) - oba tímy získali 36 bodov, Košičania však až po anulovaní rezultátov Dolného Kubína (inak by mali na konte až 39 bodov). FC VSS je dosiaľ jediným mužstvom s istým postupom do nadstavbovej časti, v základnej časti sa odohrajú ešte štyri kolá v oboch skupinách.

Na "západe" za vedúcim FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa figuruje len s jednobodovým odstupom nováčik TJ Iskra Borčice, ktorý sa netají vysokými cieľmi: cez zimu posilnil mužstvo a s novým trénerom na lavičke Ivanom Galádom je jedným z hlavných ašpirantov na postup do nastávajúceho ročníka Fortuna ligy 2016/2017. Tretie je B-mužstvo MŠK Žilina s 28 bodmi. Predposledná 11. priečka patrí ŠK Senec (18 b.), ktorý bude na jar hrať domáce duely v Gabčíkove: na poslednom 12. mieste po jeseni skončil tím FC Spartak Trnava tiež s 18 bodmi, ale horším skóre. Najlepším strelcom západnej časti druholigovej súťaže je Matúš Paukner z FC Nitra so 17 presnými zásahmi, šikovný útočník však pod Zoborom skončil a prestúpil do maďarského prvoligového klubu Békéscsaba. 

V skupine východ líder a exligista z Košíc (vtedajší MFK Košice po zostupe z najvyššej súťaže z administratívnych príčin vystupuje teraz v II. lige "po novom" už pod značkou FC VSS, pozn.) má po jesenných 18 odohraných kolách a následnej redukcii "zásluhou" odstúpenia Dolného Kubína šesťbodový náskok na druhý tím poradia 1. FC Tatran Prešov (30 b.). Na treťom mieste figuruje MFK Tatran Liptovský Mikuláš s 29 bodmi. Záver tabuľky "východu" tvoria desiaty v klasifikácii - FK Spišská Nová Ves (12 b.) a jedenásty MŠK Rimavská Sobota so 6 bodmi. Najlepším kanonierom východnej časti slovenskej druholigovej futbalovej súťaže je Dávid Leško z Prešova so 16 presnými zásahmi, ten si však už na jar oblieka dres fortunaligového mužstva FK Senica. 

Na rozdiel od minulosti sa už II. liga nehrá s 12 mužstvami systémom trikrát každý s každým na 33 kôl (ako najvyššia slovenská súťaž), ale po premiére v uplynulom súťažnom ročníku 2014/2015 sa druhýkrát začala druholigová sezóna dovedna s 24 tímami na regionálnom princípe: v tzv. západnej a východnej časti sa utvorili dve skupiny po dvanástich mužstvách. Inovovaný model, schválený delegátmi v roku 2013 na konferencii Slovenského futbalového zväzu, zahŕňa v sebe základnú a nadstavbovú časť. Po 22-kolovej základnej časti, ktorá sa skončí 26. marca 2016, sa "urobí" tabuľka v oboch skupinách Západ a Východ: kluby na 1. - 6. mieste v klasifikácii každej z nich následne utvoria dvanásťčlennú nadstavbovú časť, z ktorej víťaz postúpi do najvyššej slovenskej súťaže 2016/2017. Jednotlivé tímy si do tejto nadstavby prinesú výsledky zo základnej fázy, ale iba s mužstvami, s ktorými budú účinkovať v boji o účasť vo Fortuna lige. Inak povedané, napríklad nemenované mužstvo zo Západu odohrá v nadstavbovej časti už iba duely so šiestimi tímami z Východu doma - vonku, teda v prípade tohto tímu pôjde spolu o 12 duelov. Súťaž vyvrcholí v júni, klub s najvyšším počtom bodov si vybojuje štart vo Fortuna lige. 

Tie mužstvá, ktoré po základnej fáze druholigovej súťaže a odohraných 22 kolách budú figurovať na "západe" na 7. - 12. a na "východe" čerstvo na 7. - 11. priečke, neutvoria na jar spoločnú skupinu. Na rozdiel od tej ´vrchnej´, ktorá bude bojovať o jednu postupovú miestenku do najvyššej súťaže, sa v ´dolnej´ časti nehrá spoločne. Mužstvá zo západnej i východnej skupiny budú pokračovať iba v rámci svojej skupiny s tým, že sa im do tejto nadstavby zarátajú zápasy zo základnej časti a dosiahnuté body v nich. 

Po odstúpení Dolného Kubína prišlo v pôvodnom pláne "nadstavby" k zmene. Predseda športovo-technickej komisie Slovenského futbalového zväzu (ŠTK SFZ) Ján Panák pre oficiálny web Slovenského futbalového zväzu uviedol: "V zmysle príslušných ustanovení súťažného poriadku SFZ sa všetky doterajšie výsledky MFK Dolný Kubín anulujú a klub je prvým vypadávajúcim z Doxxbet ligy východ. Východná skupina o záchranu bude päťčlenná. Tímy, ktorých súperom mal byť Dolný Kubín, budú mať v príslušnom kole voľno. To platí aj o zápasoch posledných štyroch kôl základnej časti. Aby družstvá z oboch skupín (západ a východ), ktoré postúpia do nadstavbovej časti o účasť vo Fortuna lige, mali rovnaké podmienky, tímom zo západnej skupiny sa do nadstavbovej časti neprenesú výsledky duelov s tímom, ktorý v nej skončí po základnej časti na 12. priečke."

Program a obsadenie rozhodcov v stretnutiach prvého jarného, celkovo 19. kola druhej najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Doxxbet ligy, ktoré sú na programe počas víkendu (5. - 6. marca 2016) - MFK Dolný Kubín sa odhlásil zo súťaže (výsledky tohto klubu sa v II. lige východ anulovali, pozn.), dôvodom je nedostatočné krytie nákladov na existenciu mužstva v II. lige: 

Doxxbet liga - jarná časť sezóny 2015/2016 - 19. kolo:
skupina západ
sobota 5. marca - o 10.30 h: MŠK Žilina “B” - TJ Iskra Borčice (Leško - Jenčura, Poracký), o 14.30 h: FK Dukla Banská Bystrica - FK Slovan Duslo Šaľa (Smolák - D. Hrčka, Tománek), FC Spartak Trnava juniori - ŠK Senec (Ihring - Bednár, Jankovič)
nedeľa 6. marca - o 10.30 h: ŠK Slovan Bratislava juniori - AFC Nové Mesto nad Váhom (Maršal - Mókoš, Galo), o 14.30 h: OFK Dunajská Lužná - FC Nitra (Krivošík - Roszbeck, M. Sluk), FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa - ŠKF Sereď (Kačenga - Jánošík, Ličko)

skupina východ 
sobota 5. marca - o 14.30 h: FK Haniska - MŠK Rimavská Sobota (Dohál - Mihalík, Vitko), FK Spišská Nová Ves - MFK Tatran Liptovský Mikuláš (Čiernik - Jekkel, Poláček), o 17.30 h: FK Poprad - FC Lokomotíva Košice (Jurenka - Vorel, Perát)
nedeľa 6. marca - o 14.30 h: FC VSS Košice - Partizán Bardejov (J. Straka - Brendza, Špivák), OFK Teplička nad Váhom - 1. FC Tatran Prešov (Špaček - T. Somoláni, Vician) 

Poradie strelcov - II. liga skupina Západ:
1. Matúš Paukner (Nitra) - 17 gólov
2. Róbert Matejka (Slovan Bratislava juniori), Lukáš Jánošík (Žilina "B"), Lukáš Hlavatovič (Senec), Adam Morong (Nitra) - 8 gólov
6. Ján Novák, Miroslav Barčík (obaja Borčice), Lukáš Šebek (Nové Mesto nad Váhom) - 7 gólov
9. Lukáš Remeň, Šimon Valachovič (obaja Šaľa), Lukáš Garaj (Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa), Alan Kováč (Borčice) - 6 gólov

Poradie strelcov - II. liga skupina Východ:
1. Dávid Leško (Prešov) - 16 gólov
2. Matúš Pekár (Haniska), Marko Lukáč (Poprad) - 8 gólov
4. Marko Milunovič (Bardejov), Rudolf Bilas (Poprad) - 7 gólov
6. Pavol Šafranko (Prešov), Ľubomír Ivanko Macej (Bardejov) - 6 gólov
8. Michal Grhoľ (Bardejov), Milan Dimun (VSS Košice), Lukáš Kiššák (Spišská Nová Ves), Peter Jasenovský (Liptovský Mikuláš), Marco Pantone (Dolný Kubín), Peter Katona (Prešov) - 5 gólov