Slovenský futbalový zväz (Úvodná stránka)

Vitajte na stránkach Slovenského futbalového zväzu.

 
 
 
 
 

July 25, 2014

Zajtra štart DOXXbet ligy 2014/2015

BRATISLAVA (SFZ) - Druhá najvyššia súťaž ročníka 2014/15 v novom formáte s 24 účastníkmi štartuje v sobotu 26. júla

 
 
 
 

24 tímov figuruje na účastníckom zozname druhej najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. V nej sa predstaví vypadávajúci tím uplynulého ročníka Corgoň ligy - FC Nitra, tímy na 2. - 11. priečke 2. ligy, víťazi dvoch skupín 3. ligy a tiež víťaz minuloročnej baráže o 2. ligu – MFK Tatran Liptovský Mikuláš. Zvyšné tímy tvoria mužstvá z oboch 3. líg, ktoré doplnili počet účastníkov podľa územnej príslušnosti.

Tímy sú rozdelené do dvoch skupín (Západ, Východ), v ktorých odohrajú 22 kôl základnej časti systémom každý s každým. Šesť najúspešnejších tímov z oboch skupín postúpi do nadstavbovej, už celoslovenskej časti, v ktorej odohrajú 12 kôl (6 zápasov doma, 6 zápasov vonku) s postupujúcimi súpermi druhej skupiny. Zaujímavosťou je skutočnosť, že do nadstavbovej tabuľky si prenesú iba body získané so zvyšnou päticou postupujúcich tímov. Víťaz si zabezpečí postup do Fortuna ligy 2015/2016. Tímy na 7.-12. mieste po základnej časti odohrajú ešte 10 kôl (5 zápasov doma, 5 zápasov vonku), so súpermi v danej skupine. Mužstvá na posledných miestach oboch skupín zostúpia do nižších súťaží. Druhá najvyššia súťaž ponesie od novej sezóny aj zmenený názov - DOXXbet liga. Pre zaujímavosť dodajme, že do roku 2011 niesla názov 1. liga, neskôr 2. liga. 

Šlágrom úvodného kola DOXXbet ligy 2014/2015 bude duel pod Zoborom, v ktorom privítajú Nitrania MFK Dubnica nad Váhom. Futbal v Nitre má bohatú tradíciu a po zostupe z najvyššej súťaže prichádza čas na prestavbu mužstva a azda skorý návrat na pozície, na ktoré nitriansky futbal patrí. Trénerské kormidlo prevzal bývalý hráč a tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Michal Hipp. "Sme plní očakávania. Príležitosť dostanú predovšetkým odchovanci z domácej akadémie, našou prvoradou úlohou je stabilizovať situáciu v kádri. Múdrejší budeme po polroku, treba mať na zreteli, že do súťaže vstupujeme s novým, omladeným mužstvom. V klube sme si zadefinovali smer akým sa chceme uberať a jedným z cieľov je aj postupné prebudovanie perspektívneho kádra," povedal tréner Michal Hipp a smerom k prvému stretnutiu proti Dubnici nad Váhom dodal: "Dubnicu sme videli v príprave, všeobecne platí, že v kluboch druhej ligy dochádza k veľkým obmenám kádra. Uvidíme čo prinesie samotný zápas, samozrejme, chceme vyhrať."

Súper z Dubnice nad Váhom patril do sezóny 2010/11 k účastníkom najvyššej súťaže. V posledných rokoch sa futbalisti z Považia udomácnili v druhej lige. Mužstvo povedie v novej sezóne tréner Juraj Bútora. "Do Nitry cestujeme skromne. Aj my budujeme káder mužstva za pochodu, odišlo nám veľa mladých futbalistov do iných klubov, máme snahu získať ich späť. Robíme futbal v neľahkých podmienkach. Ciele sú skromné priali by sme si hrať futbal, ktorý bude robiť dobré meno dubnickému futbalu."

Skupina Východ ponúka duel nováčika súťaže FK Poprad na pôde 1. FC Tatran Prešov. Futbal v Poprade je na vzostupe, na novú sezónu sa teší aj kormidelník Popradčanov Vladimír Lajčák. "Je pre nás veľkou cťou nastúpiť v prvom kole proti Tatranu. Doteraz sme vchádzali na štadión v Prešove v nižších súťažiach bočným vchodom, teraz prichádzame ako súper v druhej najvyššej súťaži - a hlavným vchodom," hovoril s rešpektom k súperovi tréner Lajčák. "Neviem odhadnúť aké bude tabuľkové postavenie nášho tímu. Do súťaže vstupujeme bez posíl a s omladeným kádrom. Výkonnosť budeme vedieť posúdiť možno po troch-štyroch kolách." Popradčania si môžu vychutnať domáce zápasy DOXXbet ligy pri umelom osvetlení. "Čítal som veľa názorov na nový model druhej ligy, ale z môjho pohľadu je veľmi dobrý. Futbal zavíta do nových miest a zaznamená rozmach ako u nás v Poprade. Futbal pri umelom osvetlení je hotové divadlo. Na večerný duel so Žilinou prišlo viac ako tisíc divákov. Futbal v Poprade vzbudil záujem verejnosti," povedal na záver tréner Lajčák.

1. FC Tatran Prešov vstupuje do sezóny s posilou na trénerskej lavičke. Tím povedie 54-násobný slovenský futbalový reprezentant so skúsenosťami z pôsobenia v FC Sunderland a Celticu Glasgow Stanislav Varga. "Každý hráč a tréner má dlhodobé ciele, ale pre mňa je najdôležitejšie v tejto chvíli uspieť v prvom kole proti Popradu. Otáznik vidí nad dvojicou zranených hráčov Jožko Talian a Peter Lipták, zvyšok mužstva je v poriadku, cieľ je jasný, chceme vyhrať," povedal pred duelom s Popradom Stanislav Varga.

Účastníci DOXXbet liga 2014/2015:

Skupina Západ:

FC Nitra

Corgoň liga

ŠK SFM Senec

II. liga

FC Spartak Trnava juniori

II. liga

MFK Dubnica nad Váhom

II. liga

FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa

II. liga

FK Slovan Duslo Šaľa

II. liga

FC ŠTK 1914 Šamorín

II. liga

ŠKF Sereď

III. liga Západ

MFK Skalicia

III. liga Západ

AFC Nové Mesto nad Váhom

III. liga Západ

ŠK Slovan Bratislava B

III. liga Západ

MŠK Žilina B

III. liga Východ

Skupina Východ:

Partizán Bardejov

II. liga

MFK Zemplín Michalovce

II. liga

1. FC Tatran Prešov

II. liga

MŠK Rimavská Sobota

II. liga

MFK Lokomotíva Zvolen

III. liga Východ

MFK Dolný Kubín

III. liga Východ

FK Poprad

III. liga Východ

MFK Košice B

III. liga Východ

FK Bodva Moldava nad Bodvou

III. liga Východ

FC Lokomotíva Košice

III. liga Východ

FK Slavoj Trebišov

III. liga Východ

MFK Tatran Liptovský Mikuláš

Baráž

Program 1. kola